1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Tatuaż damski na plecach – najlepsze pomysły, trendy i pielęgnacja

Tatuaż damski na plecach – najlepsze pomysły, trendy i pielęgnacja

Kasia Smutniak zaprezentowała duży tatuaż na plecach podczas festiwalu w Wenecji (Fot. Stefania D'Alessandro / Getty Images)
Kasia Smutniak zaprezentowała duży tatuaż na plecach podczas festiwalu w Wenecji (Fot. Stefania D'Alessandro / Getty Images)
Zobacz galerię 8 zdjęć
Od barków aż do pasa rozciąga się wymarzone płótno każdego tatuażysty. To tam artyści mogą puścić wodze fantazji i lekką ręką rozplanować najbardziej złożone projekty. Zastanawiasz się, jaki tatuaż damski na plecach wybrać? W jednym miejscu zebrałyśmy wiele pięknych wzorów, które posłużą ci za inspirację.

Spis treści:

  1. Dlaczego plecy są popularnym miejscem na tatuaż?
  2. Rodzaje i style tatuaży na plecach
  3. Proces tatuowania pleców
  4. Pielęgnacja tatuażu na plecach
  5. Koszty tatuażu damskiego na plecach
  6. Inspiracje i trendy
  7. Tatuaż damski na plecach – najczęściej zadawane pytania

Dlaczego plecy są popularnym miejscem na tatuaż?

Istnieje kilka powodów, dla których tatuaż damski na plecach to jedno z ulubionych zleceń tatuażystów. Przede wszystkim ta część ciała oferuje ogromną przestrzeń, na której twórca może rozwinąć skrzydła i zaproponować klientom prawdziwie oryginalne wzory. Korzyści zauważalne są nie tylko podczas projektowania rysunku, ale także już w trakcie wizyty w studiu tatuażu. Płaska powierzchnia pleców ułatwia bowiem artyście pracę, pozwalając na uzyskanie pełnej precyzji. Z tatuażem na plecach nieco więcej zachodu będą mieli klienci i klientki. O ile nie jesteśmy doskonale rozciągnięci lub nie mamy dodatkowej pary rąk do pomocy, odpowiednie natłuszczenie nowej ozdoby może być wyzwaniem. Z czasem dostrzeżemy jednak mocne strony takiego umiejscowienia tatuażu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na oszczędny szlaczek podkreślający linię kręgosłupa, czy odważny rysunek sięgający od karku do odcinka lędźwiowego, latem bez problemu ochronimy go przed promieniowaniem słonecznym pod lnianą koszulą, a na firmowym wydarzeniu zarzucimy na ramiona marynarkę i unikniemy ewentualnych krzywych spojrzeń od co bardziej konserwatywnych członków zarządu.

Rodzaje i style tatuaży na plecach

Ilu miłośników tatuażu, tyle koncepcji na zagospodarowanie dowolnego fragmentu ciała. Są jednak takie wzory, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Sprawdźmy, jakie tatuaże na plecach dla kobiet nie wychodzą z mody.

Minimalistyczne tatuaże

Niewielkie rozmiary, cienkie linie, brak cieniowania i ograniczona paleta barw to wyróżniki minimalistycznych tatuaży. To absolutne przeciwieństwo dużych, kolorowych i szczegółowych ozdób ciała – są dyskretne, delikatne, a w razie potrzeby łatwe do ukrycia. Ich zaletami są zazwyczaj niższa cena, krótszy czas trwania sesji i mniej uciążliwe gojenie. Choć zwykle wykonywane są na nadgarstkach, przedramionach czy dłoniach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je także na plecach. Kilka drobnych tatuaży może złożyć się na interesującą kompozycję, która doskonale wypełni duży obszar między łopatkami.

Tatuaże geometryczne

Tatuaże niczym odrysowywane od linijki i kreślone cyrklem widujemy na ulicach bez ustanku. I wcale nie przypominają one niestarannych bazgrołów na ostatniej stronie zeszytu do matematyki. Doświadczony tatuażysta dobrze dopasuje wzór do anatomii ciała, tworząc kompozycję wyróżniającą się precyzją, symetrią i harmonią. Przy pomocy prostych linii, kropek, okręgów, trójkątów i kwadratów można uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Tatuaże geometryczne doskonale wyglądają także w połączeniu z nieco bardziej skomplikowanymi elementami.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Pierre Midi (@midday_p)

Tatuaże kwiatowe

„Kwiaty na wiosnę? Przełomowe” – kto nie pamięta słynnych słów Mirandy Priestly? Choć naczelnej „Runway'a” może się to nie mieścić w głowie, są tacy, którzy dorodne peonie, smukłe lilie, delikatne stokrotki i pnącza chcą nosić cały rok. I to nie tylko jako nadruk na koszuli, ale trwały rysunek na skórze. A na plecach wystarczy przecież przestrzeni, aby „zasadzić” na nich całą łąkę. Mimo to siewki warto wybierać z rozwagą, ponieważ poszczególne okazy flory kryją wiele znaczeń, np. róże tradycyjnie uważa się za symbol miłości, podczas gdy kwiaty japońskiej wiśni reprezentują ulotną naturę życia, a lotos – duchową równowagę, odrodzenie czy nieśmiertelność. Rzecz jasna nie każdy tatuaż musi mieć drugie dno. Duże zainteresowanie roślinnymi motywami nie dziwi – są one po prostu bardzo kobiece i eleganckie, a dzięki ogromnej różnorodności występujących w przyrodzie form, łatwo dopasować malowany tuszem wzór do osobistych preferencji klienta.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez songeun shin (@song.e_tattoo)

Tatuaże z motywem zwierzęcym

Tatuowanie wizerunków ssaków, ptaków, motyli czy gadów od wieków było praktykowane w wielu rdzennych społecznościach na niemal każdej szerokości geograficznej. W zależności od kultury zwierzęce tatuaże niosły za sobą bogatą symbolikę religijną lub informację o społecznym statusie. Motywy zaczerpnięte ze świata fauny są popularne po dziś dzień. I nadal przywołują liczne skojarzenia. Kruki utożsamiane są ze śmiercią i mroczną tajemnicą, koliber wprost przeciwnie – łączony jest z radością i wolnością. Lew oznacza waleczność i odwagę, a królik przywodzi na myśl delikatność i czułość. Szukając odpowiedniego wzoru, możemy oczywiście wyjść poza spis treści klasycznego „Atlasu zwierząt” i zwrócić się ku mitom i legendom. Od smoka Lisbeth Salander po gryfa Kasi Smutniak – arsenał baśniowych stworów wyposażonych w skrzydła, szpony czy łuski jest naprawdę obszerny.

Proces tatuowania pleców

Oto kilka przydatnych rzeczy, z którymi warto się zapoznać, zwłaszcza jeśli planowany tatuaż na plecach jest pierwszym w twojej kolekcji.

Przygotowanie do sesji

Kiedy już zdecydujesz się na tatuaż na plecach, warto poświęcić trochę czasu na dokładne przemyślenie wzoru. Regularnie przeglądaj portfolio różnych artystów, aby znaleźć styl, który najbardziej ci się podoba. Konsultacja z kompetentnym w swoim fachu tatuażystą to kluczowy etap. To on pomoże ci dostosować wzór do anatomii twoich pleców, doradzi co do rozmiaru i kolorystyki, a także odpowie na wszystkie pytania dotyczące procesu tatuowania.

Opis przebiegu sesji

Tatuowanie pleców zasadniczo nie różni się od pracy nad innymi obszarami ciała. Przed pierwszym zetknięciem ciała z maszynką, tatuażysta dokładnie oczyści skórę. Następnie naniesie na nią szablon z wybranym wzorem. Jako że tatuaże na plecach nierzadko osiągają spore rozmiary, musisz przygotować się na to, że na fotelu spędzisz długi czas. Mniej skomplikowane wzory mogą być gotowe w kilka godzin. Inne będą wymagać nawet kilku rozłożonych w czasie sesji.

Jakie są odczucia bólowe podczas tatuowania pleców?

Tatuowanie pleców jest uważane za mniej bolesne niż ozdabianie barwnikiem innych części ciała, takich jak żebra czy kostki. Jednakże niektóre obszary pleców, zwłaszcza te na pozbawionej grubej tkanki tłuszczowej szyi i bliżej kręgosłupa, mogą być bardziej wrażliwe. Ból będzie też potęgował się wraz z upływem czasu sesji, gdy skóra będzie coraz bardziej zmęczona kontaktem z maszynką.

Pielęgnacja tatuażu na plecach

Jak dbać o świeży tatuaż?

To, jak zaopiekujemy się tatuażem na wczesnym etapie gojenia, będzie miało duży wpływ na końcowy rezultat. Przed wyjściem z salonu tatuaż zostanie zabezpieczony folią, która uchroni go przed kurzem, brudem i bakteriami. W domu możesz odsłonić nową ozdobę i regularnie przemywać ją wodą. Nie pocieraj podrażnionego miejsca. Zamiast tego oczyszczaj skórę delikatnymi ruchami. Pamiętaj o konsekwentnym natłuszczaniu. Możesz zastosować specjalistyczne maści i kremy, które przyspieszają gojenie. W składzie warto szukać alantoiny, pantenolu i olejków roślinnych. Choć zapewne kusi cię, aby jak najszybciej pochwalić się tatuażem całemu światu, nie wystawiaj go na działanie promieni słonecznych. Jeśli wychodzisz z domu w ulubionej sukience z odkrytymi plecami, koniecznie nasmaruj je właściwą warstwą specyfiku z wysokim filtrem UV.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez AM.tt (@am.ii.am)

Jak długo trwa proces gojenia?

Proces gojenia tatuażu obejmuje zwykle od kilku tygodni do nawet paru miesięcy. W tym czasie mogą doskwierać ci swędzenie czy podrażnienia. Niezależne od dolegliwości powstrzymaj się od nagminnego dotykania czy – co gorsza – drapania tatuażu. W ten sposób możesz nabawić się infekcji i niekorzystnie wpłynąć na wygląd rysunku.

Koszty tatuażu damskiego na plecach

Koszt tatuażu na plecach jest trudny do oszacowania. Czynniki wpływające na cenę to m.in. wielkość tatuażu, złożoność wzoru i renoma tatuażysty. Rzecz jasna, im większy i bardziej obfity w detale projekt, tym więcej pieniędzy musisz przeznaczyć na ten cel. Można przyjąć, że minimalistyczny rysunek niewielkich rozmiarów to koszt kilkuset złotych. Cena dużych tatuaży wypełnionych kolorami i urozmaiconych cieniowaniami może z kolei sięgnąć kilku tysięcy złotych.

Inspiracje i trendy

Subtelne linie, akwarelowe plamy, geometryczne wzory, liście i kwiaty symbolizujące więź z przyrodą – oto niektóre z aktualnie obowiązujących trendów w tatuażach damskich na plecach. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się ponadczasowe róże, a także projekty inspirowane kulturami orientalnymi. Oto niektóre z naszych ulubionych kompozycji znalezionych w mediach społecznościowych.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez 코모 (@comotattoo)

Tatuaż damski na plecach – najczęściej zadawane pytania

Jakie są najpopularniejsze style tatuaży damskich na plecach?

Klientki chętnie wybierają delikatne linie i napisy, motywy botaniczne i zwierzęce oraz geometryczne figury. Więcej pomysłów na tatuaż na plecach znajdziesz w naszej galerii.

Jakie są odczucia bólowe podczas tatuowania pleców?

Ból podczas wykonywania tatuażu jest kwestią indywidualną. Należy jednak spodziewać się, że długa sesja może dać się we znaki nawet tym, którzy mają wysoką odporność.

Jak przygotować się do sesji tatuowania pleców?

Na tydzień przed umówioną wizytą możesz smarować skórę nawilżającymi kremami. Nie musisz samodzielnie depilować wybranego miejsca na ciele. Tatuażysta zrobi to przy pomocy jednorazowego sprzętu, tak aby nie doprowadzić do podrażnień czy uczuleń. Przed sesją zadbaj o dobry sen i pożywny posiłek. Włóż wygodne ubrania, do których nie jesteś specjalnie przywiązana. Podczas tatuowania mogą one zostać ubrudzone tuszem.

Jak długo trwa proces gojenia tatuażu na plecach?

W zależności od wielkości i złożoności wzoru gojenie może potrwać od kilku tygodni do paru miesięcy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze