1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Australia wprowadzi zakaz korzystania z social mediów osobom poniżej 16. roku życia. A jak sytuacja wygląda w Polsce?

Australia wprowadzi zakaz korzystania z social mediów osobom poniżej 16. roku życia. A jak sytuacja wygląda w Polsce?

„Media społecznościowe szkodzą naszym dzieciom, i mówię temu dość” – powiedział premier australijskiego rządu, który zamierza uchwalić prawo zakazujące dzieciom poniżej 16. roku życia korzystania z mediów społecznościowych.

Prawo, nad którym pracuje rząd Australii, powołując się na zagrożenia dla zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci, zabraniałoby dostępu do Instagrama, TikToka, Facebooka i platformy X dla osób poniżej 16 roku życia. Niewykluczone, że obejmowałoby również Youtube. Nie byłoby od niego wyjątków, nawet jeśli na korzystanie z mediów społecznościowych zezwoliliby rodzice. Prawo dotyczyłoby również istniejących już kont.

Media społecznościowe to nie tylko komunikatory, rozrywka i pozorne źródło wiedzy, ale także przemoc, pornografia i mizoginia. Tę kwestię podkreślił premier Australii podczas konferencji prasowej zapowiadającej wprowadzenie zakazu. Zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, szczególnie w odniesieniu do dziewcząt narażonych na konfrontowanie się wypaczonym wizerunkiem ciała oraz chłopców stykających się z mizoginicznymi treściami.

– Jeśli jesteś 14-letnim dzieckiem, które to ogląda, w czasie gdy przechodzisz przez zmiany życiowe i dojrzewasz, może to być naprawdę szkodliwe – powiedział.

Podobne regulacje, ograniczające dostęp dzieci do mediów społecznościowych, rozważa kilka innych krajów (przoduje w tym Francja), głowiąc się przede wszystkim nad tym, jak taki zakaz skutecznie egzekwować – Australia testuje między innymi biometryczny system weryfikacji wieku.

„Ciężar odpowiedzialności będzie spoczywał na platformach społecznościowych, które będą musiały wykazać, że podejmują odpowiednie kroki, aby zapobiec dostępowi treści nieletnim” – powiedział premier Albanese.

Podobnie jak każdy zakaz, tak i restrykcje związane z korzystaniem przez dzieci i młodzież z mediów społecznościowych, wywołują szereg dyskusji. Na zapowiedzi australijskiego rządu zareagowała dyrektorka zarządzająca DIGI, organizacją zrzeszającą m.in. Metę, TikTok, X oraz Google.

– Zapewnienie bezpieczeństwa młodzieży online jest priorytetem, ale proponowany zakaz dostępu dla nastolatków do platform cyfrowych to reakcja z XX wieku na wyzwania XXI wieku” – powiedziała Sunita Bose, dyrektorka zarządzająca DIGI. – Zamiast blokować dostęp poprzez zakazy, powinniśmy podejść do tego w sposób zrównoważony, tworząc przestrzenie odpowiednie do wieku, budując umiejętności cyfrowe i chroniąc młodzież przed szkodami online” – dodała.

W podobnym tonie wypowiada się również wielu niezależnych ekspertów na całym świecie.

Dostęp do mediów społecznościowych dla dzieci – jak to wygląda w Polsce

W Polsce, zgodnie z regulaminami platform internetowych, konto w mediach społecznościowych może założyć sobie każdy 13-latek i 13-latka.

Z badań przeprowadzonych w 2023 roku przez UCE Research i platformę ePsycholodzy.pl, wynika, że ponad 75% Polaków popiera jakąś formą zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez osoby niepełnoletnie bez zgody rodziców bądź opiekunów prawnych. To wyraźny sygnał, że dostrzegamy konieczność uregulowania prawnego tego obszaru życia i jesteśmy świadomi zagrożeń wynikających z tego, że dzieci są pozostawione w sieci same sobie.

Na naszym gruncie powstaje coraz więcej inicjatyw, które dążą do unormowania zasad korzystania z Internetu i Social Mediów przez dzieci i młodzież. Zajmuje się tym między innymi Instytut Cyfrowego Obywatelstwa założony przez Magdalenę Bigaj, która wraz z zespołem pracuje przy Komisji do spraw dzieci i młodzieży nad standardami ochrony małoletnich w sieci.

Instytut Cyfrowego Obywatelstwa lobbuje między innymi za:

  • krajową debatą nad granicą wiekową dopuszczającą korzystanie z mediów społecznościowych,
  • prawnym wprowadzeniem granicy wieku,
  • rozliczaniem platform z przestrzegania prawa, w tym przedstawienia narzędzia do monitoringu wieku,
  • a także szeroką kampanią społeczną, uświadamiającą rodziców o zagrożeniach płynących z nadmiernego i niewłaściwego korzystania z Internetu przez dzieci, tak by nie pomagali dzieciom obchodzić regulaminów.

Higiena cyfrowa staje się niezbędnym elementem życia każdego niezależnie od wieku, jednak kluczowa wydaje się właśnie dla najmłodszych użytkowników Internetu, którzy są najbardziej bezbronni wobec treści, które się tam znajdują.

Źródło: Australia proposes 'world-leading' ban on social media for children under 16, reuters.com [dostęp: 8.11.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze