fbpx

Rośliny, które wzmacniają, przedłużają, a nawet ratują życie

6 roślin, które wzmacniają, przedłużają, a nawet ratują życie
Dobra ręka do roślin to mit. Wystarczy wiedzieć, czego potrzebują. (Fot. iStock)

O tym, że bez roślinności nie byłoby życia na Ziemi, wie każdy. Co powiesz na to, że rośliny potrafią wzmacniać, przedłużać, a nawet ratować nam życie?

Badania przeprowadzone na zlecenia NASA udowodniły, że rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z substancji rakotwórczych. Dowiedziono, że nawet mikroorganizmy żyjące w ziemi zasiedlonej przez rośliny wykazują oczyszczające właściwości. Aby w twoim domu zapanował dobroczynny mikroklimat, wystarczy ustawić przynajmniej jedną doniczkę na 10 metrów kwadratowych powierzchni. Możesz stawiać je na podłodze, na parapetach, półkach czy stoliku, a nawet w specjalnie przeznaczonych do tego kwietnikach. No i pozbądź się przekonania, że do roślin trzeba mieć dobrą rękę – wystarczy wiedzieć, czego potrzebują. Oto gatunki, które nie tylko nam sprzyjają, ale i pięknie wyglądają:

Aloes

Aloes to sukulent, czyli roślina magazynująca wodę w liściach. Bardzo łatwy w hodowli, potrzebuje słońca i niewielkich ilości wody, świetnie czuje się na parapecie. Najlepiej ustawić go w sypialni, bo produkuje tlen także w nocy. Co ciekawe, gęsty sok z aloesu przyspiesza gojenie ran i łagodzi poparzenia. Wystarczy przełamać lub przeciąć liść i przyłożyć go miękką stroną do skóry.

6 roślin, które wzmacniają, przedłużają, a nawet ratują życie
Aloes (fot. iStock)

Anturium Andrego

Anturium Andrego nie tylko wyjątkowo efektywne w rozprawianiu się z substancjami trującymi, ale i urodziwe. Lubi częste zraszanie. Najlepiej ustawić je w łazience lub w kuchni, bo „wyłapuje” amoniak, występujący w wielu środkach czystości. Uwaga, może być toksyczne dla zwierząt i dzieci. Wydziela gęsty biały sok, który po zetknięciu ze śluzówką może wywołać podrażnienie i obrzęk.

6 roślin, które wzmacniają, przedłużają, a nawet ratują życie
Anturium Andrego (fot. iStock)

Epipremnum złociste

Epipremnum złociste choć jest rodem z Pacyfiku, świetnie czuje się w naszej strefie klimatycznej i nie należy do trudnych w uprawie. Często zraszane, zacznie wytwarzać mocniejsze i gęstsze korzenie czepne, a liście nie będą brązowieć i opadać. Jego długie pnącza można fantazyjnie zaplatać wokół doniczki lub innych elementów wystroju, a nawet zrobić z nich zieloną ściankę.

6 roślin, które wzmacniają, przedłużają, a nawet ratują życie
Epipremnum złociste (fot. iStock)

Gerbera Jamesona

Gerbera Jamesona nie jest najłatwiejsza w uprawie, ale jej piękne kwiaty rekompensują wszelkie trudy. Potrzebuje sporo światła, za to dzielnie znosi temperatury nawet do siedmiu stopni Celsjusza, można więc trzymać ją na osłoniętym balkonie lub werandzie.

6 roślin, które wzmacniają, przedłużają, a nawet ratują życie
Gerbera Jamesona (fot. iStock)

Paproć wyniosła

Paproć wyniosła rozprawia się z formaldehydem, dlatego korzystnie jest ustawić ją w salonie, gdzie jego stężenie może być spore (tapety, dywany, panele, materiały izolacyjne). Dobrze radzi sobie w zacienionych miejscach, szybko rośnie.

6 roślin, które wzmacniają, przedłużają, a nawet ratują życie
Paproć wyniosła (fot. iStock)

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to jeden z najbardziej wszechstronnych zielonych filtrów: ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych między innymi przez meble, wykładziny i plastikowe obudowy sprzętów domowych. Jego ozdobą są piękne liście i kwiaty – przy odpowiedniej pielęgnacji może kwitnąć przez cały rok. Służą mu duża wilgotność powietrza i ciepłe stanowiska, ale nie lubi być narażony na bezpośrednie promienie słońca. Potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi.

6 roślin, które wzmacniają, przedłużają, a nawet ratują życie
Skrzydłokwiat (fot. iStock)

Więcej w książce Katarzyny Dwornik „Zdrowy dom” (wyd. Otwarte)

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze