1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Dlaczego ważna jest koncentracja uwagi?

Dlaczego ważna jest koncentracja uwagi?

123rf
123rf
Gdy wykonujemy zadanie wymagające skupienia uwagi, krótka przerwa na wyciszenie telefonu czy przeczytania sms-a, może wiele kosztować, dowodzą badania.

Naukowcy odkryli, że kilkusekundowe przerwy w pracy mają zaskakująco duży wpływ na nasze zdolności do dokładnego wypełnienia zadania. Badania udowodniły, że przerwy trwające około 3 sekund podwoiły ilość błędów uczestników eksperymentu. Czytanie sms-ów, krótka odpowiedź na pytanie kolegi, zamieszanie herbaty wydają się nam tak oczywiste, że niezauważalne, jednak znacznie pomniejszają naszą zdolność do najwyższej koncentracji uwagi.

Jest to ważne w pracy na przykład lekarzy pogotowia ratunkowego czy pilotów samolotów, ale nie tylko. Przerywając każdą czynność, wymagającą koncentracji, tracimy ciągłość uwagi. Nasz rozbiegamy umysł nie jest w stanie się skupić, dlatego na pracę poświęcamy znacznie więcej czasu, niż moglibyśmy, gdyby nasz mózg był bardziej wyciszony. Potrzebujemy robić sobie przerwy, bo jedna czynność za bardzo nas męczy. Mamy ogromną potrzebę przekładania uwagi z jednego zdania na drugie. Jednak nawet krótkie przerwy wytrącają nas z procesu skutecznego myślenia.

Źródło: Michigan State University

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze