1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. 7 błędnych przekonań na temat pieniędzy

7 błędnych przekonań na temat pieniędzy

123rf.com
123rf.com
Nasz stosunek do pieniędzy kształtuje się od najwcześniejszych lat życia. Jaki ma to na nas wpływ? Pisze o tym psycholog Maggie Baker w książce „Crazy About Money: How Emotions Confuse Our Money Choices and What To Do About It”.

Maggie Baker przedstawia 7 błędnych przekonań na temat pieniędzy, które wynosimy z dzieciństwa. Należy z nich zrezygnować, ponieważ nic dobrego one nam nie przynoszą, a wręcz przeciwnie – negatywnie wpływają na nasz stan finansów. 1. Pieniądze uczynią cię szczęśliwym

Droga do osiągnięcia większego poczucia szczęścia leży wewnątrz nas, nie na zewnątrz. Dlatego również nie zależy od tego, w jaki sposób wydajemy pieniądze. Zanim zaczniesz marzyć o konkretnych sumach pieniędzy, rozważ swoje osobiste cele i aspiracje. Zacznij je realizować, a pieniądze pojawią się jako naturalna konsekwencja twojej działalności.

2. Pieniądze mają dużą wartość

Mają taką, jaką im nadamy. Jeśli w ten sposób myślimy, nasze poczucie własnej wartości uzależniamy od stanu konta. Gdy pojawiają się na nim niższe kwoty, nie lubimy siebie, a nasza egzystencja staje się bezsensowna. A przecież nie o to chodzi w życiu.

3. Ktoś ma na mnie zarobić

Wiele kobiet, a i mężczyzn również, uważa że nie są w stanie samodzielnie na siebie zarobić. Przenoszą odpowiedzialność za własne finanse na zewnątrz, nie martwiąc się ich zarabianiem i zarządzaniem. I stąd prędzej czy później pojawiają się kłopoty finansowe.

4. Nigdy nie ma dość pieniędzy

Mając taki pogląd, najczęściej wpadamy w długi i kredyty, ponieważ wydaje nam się, że ciągle mamy za mało pieniędzy na nasze wydatki. Tymczasem wystarczy mieć świadomość, ile potrzebujemy na to, żeby bezpiecznie przetrwać, a potem zacząć myśleć o dodatkowych potrzebach i zarabianiu na nie.

5. Muszę sobie to kupić

Takie myślenie powoduje życie ponad stan, a to prowadzi do braku poczucia bezpieczeństwa, które staje się permanentne. Kiedy kupujemy sobie coś, na co nie możemy sobie pozwolić, tak naprawdę stresujemy się, a to nie wpływa korzystnie na stan naszych finansów.

6. W sprawie pieniędzy nikomu nie ufam

Wiadomo, że my sami najlepiej wiemy, co jest dla nas dobre, jednak czasem warto zaufać komuś, kto lepiej radzi sobie z finansami. Przy większych inwestycjach czy posunięciach warto umówić się na spotkanie z doradcą finansowym, czy nawet zasięgnąć porady u dwóch takich specjalistów. 7. Nie trzeba wiele wysiłku, aby skutecznie zarządzać pieniędzmi

Zarządzanie pieniędzmi naprawdę wymaga zaangażowania i dbałości o szczegóły. To nie tylko świadomość, ile środków potrzebujemy na rachunki i przeżycie, ale także śledzenie naszych myśli na temat pieniędzy, naszych nawyków oraz emocji z nimi związanych. Jeśli uzyskasz nad tym aspektem życia dobrą kontrolę, pieniądze będą ci służyć, a nie cię stresować.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze