1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Praca w firmie rodzinnej – kryzysy w rodzinie a dobro firmy

Praca w firmie rodzinnej – kryzysy w rodzinie a dobro firmy

123rf.com
Praca z rodziną może przynosić satysfakcję wszystkim zainteresowanym. Trzeba jednak pamiętać, ze konflikty rodzinne - miedzy rodzicami i dziećmi albo rozstającymi się małżonkami – są ryzykowne dla firmy.

Tutaj pierwsza część artykułu: Praca w firmie rodzinnej – mocne i słabe strony

Procesy separacyjnezatrudnionego w firmie rodzinnej dziecka i rodzica mogą stanowić problem dla firmy w obszarze organizacyjnym – np. firma zlokalizowana w małej miejscowości, odejście z pracy członka rodziny wysoko wykwalifikowanego specjalisty oznacza kłopotliwą w tej sytuacji rekrutację nowego pracownika z zewnątrz. I odwrotnie, konflikty rodzinne propagują się na grunt zawodowy. Syn, który przeciwstawi się ojcu-szefowi, chroniąc żonę przed konfliktem z toksyczną matką, ryzykuje odsunięcie i represje na gruncie zawodowym i finansowym. Niestety w tym przypadku tylko jawny sprzeciw wobec zachowań matki i ewentualnie ojca oraz gotowość wyjścia z sytuacji, stanową tak naprawdę najlepszą, choć dramatyczną w przebiegu, ochronę dla małżeństwa i własnej dorosłości i odrębności. Separacja nierzadko przebiega w atmosferze silnego konfliktu, co może się przełożyć na poważne problemy w firmie i w rodzinie zarazem. Małżeństwo, które rozwodzi się w atmosferze walki, sięga po każdy środek, żeby zaszkodzić byłemu partnerowi. Szkodzą sobie wzajemnie i firmie walcząc o przewagę.

„Powrót syna marnotrawnego” - członek rodziny, który początkowo szukał innych zajęć, parał się innych zawodów znajduje ostatecznie bezpieczny schron w rodzinie. Rodzina nabywa w ten sposób mało zaangażowanego i wykwalifikowanego pracownika i demotywuje resztę zespołu. Na przykład, można zatrudnić bezrobotną siostrę, jeśli spełnia w ogóle wymagania stawiane pozostałym pracownikom oraz po uprzednim odbyciu przez nią szkoleń zawodowych i kursów doszkalających. Już samo to, że zdecyduje się w nich uczestniczyć potwierdzi jej zaangażowanie i motywację do pracy, jednocześnie odświeży oraz zaktualizuje wiedzę po okresie przerwy.

O czym zatem warto pamiętać i o co szczególnie zadbać, aby praca w firmie rodzinnej przynosiła jak najwięcej satysfakcji i jak najmniej komplikacji?

  • Podstawę zatrudnienia w firmie rodzinnej powinny stanowić prawdziwe kompetencje zatrudnionego członka rodziny, powinien on  realnie wnosić coś do firmy, a jego praca  być rzetelnie oceniana, najlepiej przez niezależnych obserwatorów. Należy dbać o to aby członek rodziny podlegał tym samym procesom rekrutacji i oceny co pozostali pracownicy.
  • Należy chronić własną wartość na rynku pracy niezależnie od sytuacji w firmie rodzinnej. Zatrudniony członek rodziny powinien szczególnie dbać o relacje ze światem zewnętrznym, klientami, dostawcami a nawet konkurencją, udzielać się w stowarzyszeniach zawodowych, zdobywać certyfikaty. Taka postawa może pozornie naruszać układ zaufania opartego na pogłębiającej się zależności, na którym czasem opiera się siła firmy rodzinnej i może spotkać się z niechęcią pozostałych członków rodziny. Pracownik jednak utrzyma w ten sposób poczucie niezależności i własnej wartości, co ostatecznie wyjdzie na dobre zarówno relacjom rodzinnym, jak i wynikom w pracy. W razie rozstania lub likwidacji firmy umożliwi mu to zdobycie zatrudnienia na zewnątrz.
  •  W warstwie komunikacyjnej, członkowie rodziny pracujący razem powinni pamiętać o rozmowie na temat konkretnych zachowań swoich współpracowników - krewnych, a nie ich cech.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze