Badania wskazują, że lepszy jest brak pracy, niż praca, która wywołuje u nas długotrwały stres. Czy złożyć wypowiedzenie, gdy nie znaleźliśmy jeszcze innej pracy?
Bywa tak, że praca w jakimś miejscu, z jakimiś ludźmi, nad jakimś projektem, staje się nie do zniesienia. Przeżywamy stres związany z tym, że trudno nam się porozumieć z szefem bądź współpracownikami. Możemy mieć poczucie, że nie rozwijamy się i nie wykorzystujemy swoich możliwości albo po prostu mamy przekonanie, że nasz czas w tej pracy już się skończył. Frustracja, stłumiona złość czy inne negatywne emocje, których doświadczamy, sprawiają że poważnie zastanawiamy się nad odejściem. Jednak nie mamy na razie niczego w zamian. Złożenie wypowiedzenia w takim momencie wiąże się z ryzykiem – wiadomo, finansowym i co za tym idzie emocjonalnym. To trudna decyzja, aczkolwiek być może dobra dla nas w tej chwili. Zanim zdecydujesz się rzucić tę pracę, odpowiedz sobie na 4 poniższe pytania:
1. Pieniądze: Ile pieniędzy masz na swoich kontach bankowych? Jak wygląda stan twoich oszczędności? Jakie masz zobowiązania finansowe? Ile pieniędzy potrzebujesz, żeby przetrwać bez wielkiego stresu? Czy możesz znaleźć jakieś źródło dodatkowego zarobkowania? Czy potrzebne ci jest jakieś dodatkowe szkolenie lub kurs i czy masz na to środki?
2. Ograniczanie wydatków: Czy jesteś gotowa na budżetowe cięcia? Z czego możesz zrezygnować – z latte na mieście, siłowni, markowego ubrania raz na miesiąc, codziennego jeżdżenia samochodem, nowości wydawniczych? Czegoś jeszcze? Pomyśl, bez czego możesz spokojnie się obejść? W ten sposób przy okazji poćwiczysz życie bez przywiązań i zrobisz przegląd swoich życiowych priorytetów.
3. Listy kontaktów i talentów: Zastanów się, jakie kontakty możesz wykorzystać podczas poszukiwań nowej pracy. Zrób listę tych kontaktów i oceń, na ile mogą one być dla ciebie pomocne. W ten sposób uspokoisz się. Przypomnij sobie, w jaki sposób pojawiała się w twoim życiu nowa praca. Odnów stare znajomości a także poszukaj nowych. Zrób również listę swoich talentów i umiejętności oraz swoich nowych celów.
3. Emocje: Wczuj się w siebie i oceń, jak będziesz się czuła o poranku bez pracy? Jakie emocje to w tobie budzi? Czy jesteś na tyle odważna, żeby wejść w stan niepewności? Czy jesteś gotowa na takie doświadczenie? Jakie progi psychiczne będziesz musiała pokonać w nowej sytuacji - puszczenie kontroli, budowanie wewnętrznej pewności siebie bez zewnętrznych atrybutów, otwarcie się na zupełnie nowe doświadczenia, niepewność jutra?