1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Efektywność kotła a straty ciepła w domu

Fot. materiały partnera
Fot. materiały partnera
Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby ogrzewanie budynku było jak najbardziej oszczędne i przyjazne środowisku. Postęp technologiczny daje takie możliwości.

Kotły dostępne na rynku mają piątą klasę efektywności energetycznej (np. ). Dokładając do tego certyfikat Ecodesign, otrzymujemy oszczędne i ekologiczne urządzenia. Niestety, urządzenie grzewcze o wysokiej sprawności to dopiero połowa sukcesu. Aby ogrzewanie było tanie, a kocioł mógł się wykazać swoimi możliwościami, niezbędne jest ograniczenie strat ciepłą w budynku. Ciepło jest tracone przez obiekt w wielu miejscach. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na ograniczenie tego zjawiska. Co zrobić, aby dom był efektywny energetycznie i w konsekwencji oszczędny oraz przyjazny środowisku? Poniżej, przedstawiamy analizę różnych wariantów.

Jak budynek traci ciepło?

Największe straty ciepła w budynku jednorodzinnym odnotowuje się przez ściany i dach (55%). Jedynym wyjściem, aby uniknąć tego zjawiska jest dokładna izolacja termiczna tych obszarów. Kluczowy jest współczynnik λ materiałów dobranych do wykonania ocieplenia. Do izolacji ścian zewnętrznych budynku, najczęściej stosuje się styropian (mniej popularna alternatywa to wełna mineralna). Współczynnik przewodzenia ciepła styropianu może wynosić nawet 0,031 W/(m·K). Wełna mineralna jest częściej stosowana, jako materiał do ocieplenia poddasza. Charakterystyka wełny pozwala na dokładne wypełnienie przestrzeni pod dachem budynku.

Duże straty przynosi również stolarka otworowa (20%). W tym przypadku, kluczowy jest dobór odpowiednich komponentów. Najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas doboru drzwi i okien, jest współczynnikach przenikania ciepła Uw. Ponadto, można zdecydować się na tak zwany ciepły montaż stolarki. Jest to technologia, która redukuje starty ciepła. Niestety, jest bardziej kosztowna niż standardowy montaż.

Powyższe przykłady to nie wszystko. Podczas budowy domu należy także zadbać o dobrą izolację podłóg i fundamentów. Straty ciepła w tych obszarach mogą wynosić 15%. Często wynikają one z błędów podczas przygotowania wylewek i ławic.

Nie można zapominać o stratach ciepła przez wentylację grawitacyjną. Wentylacja jest nieodzownym elementem każdego budynku. Zapewnia cyrkulację powietrza i daje komfort domownikom. Nie można zrezygnować z takiej instalacji, dlatego warto rozważyć montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperacja znacznie ogranicza straty ciepła w domu.

Kocioł a starty ciepła

Wysoka efektywność energetyczna kotła (kotły o najwyższej sprawności znajdziesz na stronie ) to pół sukcesu. Trzeba również zapewnić mu odpowiednie warunki pracy. Jednym z najważniejszych aspektów jest izolacyjność domu. Kocioł pracujący w domu starego typu lub wykonanym niezgodnie z obecnymi normami, jest zmuszony pracować na wyższych obrotach, co przekłada się na koszty eksploatacyjne i ilość zużytego paliwa. Prosta analiza jest w stanie wykazać, że oszczędzanie na materiałach przeznaczonych do ocieplenia domu oraz stolarce otworowej jest po prostu nieopłacalne.

Inwestując w nowoczesne źródło ciepła, warto pamiętać, że tylko od nas zależy czy wykorzystamy jego potencjał. Oprócz ograniczenia strat w budynku, ważna jest także świadoma i rozsądna eksploatacja.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze