fbpx

Sezon narodzin fok nad Bałtykiem

Sezon narodzin fok nad Bałtykiem
123rf.com

Na przełomie lutego i marca Stacji Morskiej w Helu pojawią się trzy nowe foczątka. To okres narodzin w całym Bałtyku, więc na plażach mogą się pojawić focze noworodki urodzone na wolności.
WWF Polska informuje, co zrobić, gdy podczas spaceru nad morzem zobaczymy fokę. Przede wszystkim nie należy jej niepokoić i bezzwłocznie zawiadomić Błękitny Patrol WWF dostępny pod telefonem 795 536 009. Wolontariusze ocenią, czy foka potrzebuje pomocy. W razie potrzeby skontaktują się ze Stacją Morską w Helu.

Kilkadziesiąt lat temu foki szare licznie występowały na naszym wybrzeżu. Ostatnio po długiej przerwie znów się pojawiają. Jest szansa, że powrócą na stałe, jeśli tylko znajdą sprzyjające warunki od porodu i wypoczynku.

Dzięki projektowi „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce”, współfinansowanemu przez Unię Europejską, WWF Polska wraz z Instytutem Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego mogą obserwować życie fok. W ramach tego przedsięwzięcia zakupiono także sprzęt USG, który pozwala badać focze matki.