fbpx

Zen Coaching

Coaching_kobieta
123rf.com

Dla jednych technika, dla innych proces albo wręcz styl życia. Połączenie coachingu z filozofią zen – świadomością, uważnością. Zen Coaching obiecuje spotkanie ze sobą i dostęp do wewnętrznej siły.
­Beata.Wasiluk

Zen Coaching pomaga rozpoznać człowiekowi jego prawdziwą naturę, wraz z jej kluczowymi jakościami – wolnością, miłością, mocą, kreatywnością. – Podobnie jak w „klasycznym” coachingu, chodzi tu o wspieranie ludzi w odkrywaniu ich wewnętrznych zasobów, w znajdowaniu odpowiedzi na ich pytania – tłumaczy Beata Wasiluk, Zen Coach, doradca ds. rozwoju osobistego. – Wartość dodana, czyli zen, to obecność, świadomość, uważność, zrelaksowana czujność, dzięki której łączymy się z esencją życia. Ta obecność pozwala na przeżywanie życia z łatwością, w przepływie i spokoju. Wszystko inne przychodzi samo.

To ważne – coaching wzbogacony o wymiar zen jest bardziej „zrelaksowany”, mniej zadaniowy. Nie goni za rezultatem – jego „cel” jest osiągalny właśnie tutaj, w tym momencie, poprzez zauważenie, przyzwolenie i pełne doświadczenie tego, co przeżywamy w danej chwili. – Nie ma potrzeby czekać i szukać spełnienia w przyszłości – mówi Beata Wasiluk. – Poprzez poznanie siebie stajemy się bardziej wolni, zyskujemy dostęp do wewnętrznej siły. Rozpoznajemy, jakie potrzeby serca kryją się za naszymi pragnieniami. Zwykle wszystko, czego potrzebujemy, znajdujemy w sobie.

Jak działa Zen Coaching?

Zen Coaching zakłada, że podstawową potrzebą czy pragnieniem ludzi jest być połączonym z samym sobą – problemy wynikają z przerwania tego połączenia. Zen Coach wspiera w jego odzyskaniu. Jedną z głównych zasad metody jest tzw. słuchanie z wewnętrznej przestrzeni. Jest w nim otwartość, akceptująca, zezwalająca obecność. Jest cisza, są pytania (np. o odczucia w ciele) i tzw. werbalne odzwierciedlenia – Zen Coach powtarza pewne zdania wypowiadane przez klienta, pomagając mu w ten sposób zyskać nową perspektywę, zobaczyć pewne rzeczy z boku i sprawić, by proces, przez który przechodzi, mógł się rozwijać zgodnie z jego mądrością i w jego tempie, bez żadnych warunków, założeń.

Mogłoby się wydawać, że rola coacha jest marginalna, a jednak… Zdaniem Wasiluk, to nie metoda czy sztywno rozumiany proces są tu najważniejsze – o rezultatach coachingu decydują tak naprawdę umiejętności coacha: – Im kontakt między klientem a mną jest lepszy, tym większa szansa, że uda się sięgnąć do wewnętrznej mądrości i znaleźć w niej odpowiedzi ważne dla bieżącej chwili. Rozpoczynając sesję, ważne, by nie mieć wobec niej żadnych oczekiwań, pozostać otwartym, ciekawym i uważnym.

Jedną z głównych zasad Zen Coachingu, przyjętą przez jego twórcę – Norwega Kåre Landfalda – jest pomaganie poprzez niepomaganie. W Zen Coachingu nie udziela się klientowi rad, nic mu się nie podpowiada, nie sugeruje, nie „naprawia” się go. – Bierze się to z założenia, że nie ma kierunku, w którym powinna zmierzać sesja, każda droga jest w porządku – wyjaśnia Wasiluk. – Nie ma prowokowania czegokolwiek, zawsze dzieje się to, co w danej chwili jest dla klienta najistotniejsze, co jest w nim żywe. I za tym należy podążać.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze