Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, warto tu zwiedzić leżący na granicy z ajmakiem centralnym Rezerwat Przyrody Batchan uul, głównie ze względu na żyjące tam ptaki. Południowa część prowincji, za Arwajcheer, to otwarty pustynny step, zamieszkany tylko przez pasterzy i ich wielkie stada owiec oraz kóz. Bogactwo ajmaku bierze się nie tylko z hodowli – są tu również kopalnie złota, duża kopalnia węgla oraz młyn. Łatwo tutaj dojechać z Ułan Bator samochodem terenowym. Zabytki historyczne i kulturalne skupiają się głównie na północy, w dolinie Orchonu, idealnej do wycieczek konnych i rowerowych, biwakowania oraz uprawiania sportów ekstremalnych (…)
Arwajcheer
Nazwa leżącego w południowej części Gór Changajskich Arwajcheer znaczy „pole jęczmienia”. Jest to sympatyczne miasto usługowe z ograniczoną bazą usługową, choć nie powstrzymuje to turystów przed zatrzymywaniem się tu na posiłek, nocleg i przygotowanie dalszej podróży. W Arwajcheer jest kilka barów, poczta, kino oraz teatr, a także dobry, czynny codziennie targ spożywczy (…)
Z Ułan Bator do Arwajcheer prowadzi utwardzona szosa, kończąca się na zachód od tego drugiego miasta; 200 km nierównej drogi ciągnie się na zachód do Bajanchongoru (…)
W rozkładzie MIAT figuruje cotygodniowy lot z Ułan Bator do Arwajcheer we wtorki (trwa on godzinę), latem dochodzi jeszcze kilka lotów na lądowisko w Krakorum znajdujące się 1 km na południe od Arwajcheer.
Krakorum
Jest to oddalone o 373 km od Ułan Bator nowoczesne, rolnicze miasto leżące nieopodal miejsca, gdzie znajdowało się dawne Krakorum – założona w 1235 r. wielka mongolska stolica. Współczesne Krakorum dysponuje ograniczoną bazą turystyczną; większość grup zorganizowanych nocuje w obozach gerów wokół miasta, kupując gotowe dania i inną żywność na głównym bazarze. Zadaszona część targu oferuje głównie odzież, kapelusze oraz niewielki wybór sprzętu turystycznego. Kawałek dalej na wschód znajdują się kawiarnie i restauracje i z prostymi, ale zjadliwymi daniami (…) Czysta woda do picia dostępna jest na zachodnim przedmieściu (…)
Klasztor Erdene Dzuu chijd
Klasztor leży 2 km od centrum dzisiejszego Karakorum. Wstęp na jego teren jest bezpłatny, ale żeby wejść do świątyń, trzeba już kupić bilet, w którego cenę wliczone jest oprowadzanie przez przewodnika. Sklepik wewnątrz kompleksu jest dobrze w pamiątki, są tu również komputery z dostępem do poczty elektronicznej oraz linią telefoniczną do dyspozycji turystów.
Erdene Dzuu to najstarszy klasztor buddyjski w Mongolii, założony w 1586 r. (…) jednocześnie jeden z niewielu, które przetrwały w prawie nienaruszonym stanie akcję burzenia przybytków religijnych w latach 30. XX wieku. Otaczające klasztor ogromne mury z szarej cegły zbudowane zostały z wykorzystaniem materiałów budowlanych odzyskanych z ruin dawnego Karakorum. Mury obronne są wyjątkowo grube; co 7,5 m wznoszą się na nich olbrzymie stupy, pomniki nagrobne lub relikwiarze buddyjskich świętych. Pośrodku każdego boku znajduje się brama. W sumie na murze stoi 108 stup, wszystkie pomalowane na biało i podobnej wielkości(…)
U szczytu swojej świetności kompleks Erdene Dzuu obejmował ok. 100 świątyń, a w okolicznych gerach mieszkało 1000 mnichów. Do dziś przetrwało 5 świątyń, stupy, parę mniejszych budynków modlitewnych oraz kilka grobowców. Zaskakująca liczba posągów, masek i buddyjskich malowideł na zwojach (thanka) przetrwała jakoś czystki religijne (…) Ważnym budynkiem spośród tych, które przetrwały, jest wielka stupa ze złotą kopułą, stojąca niemal naprzeciwko głównego wejścia i otoczona 8 mniejszymi słupami (…) W klasztorze przechowywane jest wiele spośród najcenniejszych mongolskich dzieł sztuki (…) Przy głównym wejściu znajduje się początek świętej ścieżki, wykorzystywanej przez mnichów do spacerów medytacyjnych.
Świątynie
Świątynia Zachodnia poświęcona jest Buddzie, mieści posągi przedstawiające bóstwa panteonu buddyjskiego. Główny ołtarz służy do składania czci Śakjamuniemu (Buddzie Historycznemu, Sandżii (Buddzie Przeszłości) oraz Maitreji (Buddzie Przyszłości) (…) Tutejsze artefakty buddyjskie to m.in. złote koło wieczności, 8 symboli pomyślności (…), jak również filigranowe rzeźby z XVII I XVIII wieku. Ze sztuki ludowej w świątyni znajdują się Balin, czyli ozdoby ołtarza z wypieczonego i bogato zdobionego pszennego ciasta z dodatkiem baraniny lub gęsiego smalcu, z barwnymi, wielowarstwowymi medalionami przedstawiającymi pomniejsze bóstwa i inne symboliczne postaci.
Wejścia do głównej świątyni strzegą ochronne bóstwa; po lewej stoi Gongor, znany też jako Sita Mahakala, po prawej zaś Baldan Lcham, nazywany też Sridewi. Centralny posąg we wnętrzu budynku przedstawia Buddę-dziecko (…) Są tu również posągi bóstw słonecznych i księżycowych oraz inne dzieła sztuki (…)
Gorące źródła Chudżirt
Na brzegu rzek Chudżirt , 90 km od Arwajcheer, na południowy wschód od klasztoru Erdene Dzuu, znajduje się otwarte w 1941 r. uzdrowisko, wyrosłe wokół tutejszych gorących źródeł. Kurort cieszy się popularnością wśród miejscowych, a obecnie również i zagranicznych turystów. Temperatura wody dochodzi do 55 stopni. Można tu spotkać miejscowego lekarza, który zmierzy nam puls i ciśnienie krwi, po czym doradzi, żeby ubierać się ciepło i unikać alkoholu przez co najmniej dwa tygodnie (…)
Orchon Churchree
Żeby dotrzeć do tego wodospadu, oddalonego o 80 km na zachód od Chudżirt, trzeba mieć własny transport (…) Jest to zaciszne, malownicze miejsce, a ponieważ prawie nie mieszkają tu ludzie, tutejsza przyroda sprawia wrażenie naprawdę dziewiczej. Co za tym idzie, okolica świetnie nadaje się na piesze lub konne wycieczki. W dole rzeki znajduje się głęboki wąwóz, a jeszcze 10 km dalej zimne źródła Uürtijn Tochoj.
Szanchyn Chijd
Klasztor leży w wiosce Szanch, przy głównej drodze z Karakorum do Chudżirt i ok. 20 km na południe od klasztoru Erdene Dzuu, w dolinie rzeki Sarnaj. Główna świątynia (z trzech) została odrestaurowana, zamieszkuje ją obecnie niewielka społeczność mnichów. Nabożeństwa odbywają się w niej codziennie o godzinie 9.00, goście mile widziani (…)
Do położonych na uboczu świątyń i klasztorów najlepiej jest dotrzeć pieszo; bywają często uwzględniane w programach pieszych lub konnych wycieczek jako ciekawe miejsca, gdzie można się w ciągu dnia zatrzymać i coś obejrzeć. Jeden z takich klasztorów, szczególnie wart wzmianki, to Döwchön (lub Töwchön)Chijd, ukryty wśród lesistych wzgórz sumu Bat-Ölzij, 68 km od Erdene Dzuu. Słynie on ze swojej jaskini i mniejszej skalnej komnaty medytacyjnej, używanej przez Zanabazara.
Mongol Els
Położone na wschodniej granicy ajmaku południowochangajskiego, przy drodze do Ułan Bator (270 km od stolicy), w sumie Bürd Mongol Els to pas piaszczystych wydm ciągnących się na obszarze ok. 2800 km². Wielu turystów zatrzymuje się tutaj po drodze do Arwajcheer – wspaniałe wydmy, otoczone pełnymi wierzb, krzewów i strumieni wzgórzami warte są krótkiego postoju. Urozmaicają one nieciekawy poza tym odcinek drogi i pozwalają turystom zakosztować namiastki prawdziwej pustyni. Można tu wynająć konie i wielbłądy, żeby pojeździć po okolicy i po wydmach.
Informacja przygotowana wg przewodnika Bradt "Mongolia".