Zdolności do refleksji, zauważania wydarzeń i podejmowania prób ich rozumienia są kluczowe do rozwiązywania problemów. W wielu obszarach życia dostęp do tych umiejętności jest naturalny i nie stwarza większych trudności. Niezależnie od poziomu inteligencji, motywacji czy siły, jaką ktoś dysponuje, wiele problemów rozwiązuje praktycznie niezauważalnie.
W kontekście uzależnień powyższe umiejętności przestają być oczywiste i są bardzo ograniczone. Ludzie przeżywają intensywne emocje i mają znacznie zawężoną świadomość swoich działań i tego, co się z nimi właściwie dzieje. Zmagają się z wewnętrznymi i zewnętrznymi przekazami, z krytyką i bólem, tęsknotą, pobłażaniem sobie i próbami zapomienia o niechcianych częściach doświadczenia z jakim się borykają, przeżywają konflikty . W takiej burzliwej atmosferze prawie nie ma miejsca na rzeczowe pytania o to, jak ktoś właściwie się ma, czy co się teraz z nim dzieje. Choć umiejętność dowiadywania się o stanie rzeczy, o uczuciach, potrzebach i trudnościach jest kluczowa, żeby poważnie zajmować się między innymi wyzwaniami dotyczącymi uzależnień. Nie tylko po to, żeby poradzić sobie z nałogiem, ale żeby spróbować sięgnąć po to, co rzeczywiście jest danej osobie potrzebne.
Czasami wystarcza jedno pytanie, żeby rozpocząć ten proces.
Cel używek
Stosowanie używek (np. kawy albo alkoholu) czy zachowań (np. hazardu albo zakupów) może być rozumiane jako sposób na uzyskanie dostępu do ważnych indywidualnie doświadczeń lub stanów. Np. dla kogoś istotne może być poczucie, że jest godną miłości czy kochaną osobą a jedynym znanym sposobem by się do tego zbliżyć są zbyt częste zakupy. Ktoś inny może potrzebować seksu albo nikotyny i tylko dzięki nim jest w stanie przeżyć rozluźnienie albo lub pić alkohol, żeby zdobyć się na odwagę wyrażenia swojego zdania.
Ludzie spodziewają się po stosowaniu zachowań czy substancji realizacji pewnego rezultatu, stanu, doświadczenia. Natomiast te obietnice nie zostają w praktyce spełnione: doświadczenie okazuje się zbyt krótkie, przelotne, puste. Czasami takie próby związane z potrzebą osiągnięcia jakiegoś stanu zajmują znaczną część życia, nierzadko prowadząc do głębokich uzależnień.
Ta struktura postępowania nie dotyczy wyłącznie osób z rozwiniętym, aktywnym uzależnieniem. Tendencje do uzależnień mają powszechny charakter i podobne procesy są udziałem wszystkich.
Pocotorobie.pl
to pierwsza aplikacja, która pomaga zadać sobie ważne pytania, o których wyżej. Kształtuje podejście, w którym w życzliwy sposób badasz co się z tobą dzieje, swoje tendencje do uzależnień, oczekiwania i trudności. Oraz decydujesz o kierunku, jaki w danej chwili wybierzesz, o tym, czego w tym momencie chcesz.
Pocotorobie.pl może być używana również na smartfonie w każdej chwili i miejscu.
Uzależnienia są nieustająco bardzo dużym problemem społecznym, rodzinnym i indywidualnym, mimo wielkich zasobów przeznaczanych na profilaktykę i leczenie. Pocotoriobie.pl nie zastępuje terapii uzależnień ani psychoterapii. Może być traktowana jako początek poszukiwań.
Pocotorobie.pl jest projektem badawczym realizowanym pod patronatem . Autorem przedsięwzięcia jest , warszawski psychoterapeuta, współzałożyciel oraz .
Ludzie o aplikacji pocotorobie.pl:
„Dzięki pocotorobie.pl dowiedziałam się o sobie super ważnej rzeczy.”
„Zadumałam się, mam o czym myśleć i nad czym pracować ;) Dziękuję za kierunek, zobaczymy czy mnie gdzieś zaprowadzi.”
„Dzięki pocotorobie.pl otworzyło się przede mną nowe morze wiedzy...”
Instytut Psychologii Proces zaprasza na Festiwal POPkreacje w dniach 26 września – 4 października 2015. Program wydarzeń i zapisy na