Rynek ubezpieczeń w Polsce rozwija się dynamicznie.
Coraz częściej wykupujemy nie tylko obowiązkowe polisy komunikacyjne, ale i te dobrowolne – chroniące nieruchomości (). Ponieważ na dom czy mieszkanie pracuje się latami, w meblach i sprzętach regularnie lokując oszczędności, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem. Co należy wiedzieć, wybierając odpowiedniego ubezpieczyciela?
Elastyczny zakres ochrony
Jeszcze zanim rozpoczniemy poszukiwania konkretnej oferty, powinniśmy zastanowić się, jakie szkody mogą zdarzyć się w miejscu naszego zamieszkania. Podstawowy pakiet ubezpieczeń obejmuje zazwyczaj ochronę przed pożarem, uderzeniem pioruna czy zalaniem, ale zakres ten możemy dowolnie poszerzyć. Nie warto jednak niepotrzebnie przepłacać, ubezpieczając się przed szkodą, która nigdy się nie przydarzy. Jeśli mieszkamy na dziesiątym piętrze bloku w centrum miasta, raczej nie grozi nam powódź. Naszego domu na wybrzeżu nie zniszczy lawina, a tego w górach – sztorm.
Ubezpieczyć możemy mury (czyli konstrukcję domu – ściany, elewacje, dach), mienie stałe (okna, drzwi, schody, kominek, armaturę łazienkową) i mienie ruchome (meble czy sprzęt AGD), a także garaż, szopę na narzędzia czy ogrodową altanę.
Ogólne warunki ubezpieczenia
Do każdej umowy ubezpieczyciel dołącza dokument OWU – ogólnych warunków ubezpieczenia, które szczegółowo opisują zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności czy formalne procedury wypłaty odszkodowania. Należy bardzo dokładnie się z nimi zapoznać, najlepiej na spokojnie, w domu.
Wyłączenie odpowiedzialności może nastąpić, gdy szkoda powstała wskutek zaniedbania – na przykład odszkodowanie na wypadek pożaru nie zostanie nam wypłacone, jeśli corocznie nie przeprowadzamy kontroli instalacji grzewczej. Każda agencja ubezpieczeniowa ustala również własne definicje szkód oraz ich przyczyn. Określa, od jakiej siły wiatru zaczyna się wichura, od jakiego natężenia opadów – nawałnica, czym konkretnie jest zalanie (efektem pęknięcia rury, awarii zmywarki czy topnienia śniegu?).
Ostateczna cena ubezpieczenia
Na całkowity koszt ubezpieczenia wpływa zakres ochrony, który wybieramy, oraz wartość nieruchomości. Ważne jest to, co ubezpieczamy (mury, mienie stałe czy ruchome) i na wypadek jakich nieprzewidzianych zdarzeń. Suma polisy może zostać określona poprzez podliczenie wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej. Wartość rzeczywista oznacza, że ubezpieczyciel zwraca nam kwotę, za jaką kupić możemy rzecz dokładnie taką samą jak utracona lub zniszczona. Wartość odtworzeniowa pomniejszona jest natomiast o stopień zużycia danego przedmiotu. Składka ubezpieczenia zazwyczaj zmniejsza się, jeśli szczególnie chronimy nasz dom – mamy drzwi antywłamaniowe, rolety zewnętrzne czy monitoring, a także kiedy u jednego ubezpieczyciela wykupujemy dodatkowo OC i AC samochodu albo tak zwaną polisę na życie. Warto pytać o zniżki i promocje – konkurencja na rynku ubezpieczeń regularnie wzrasta, agencje starają się więc przyciągać klientów atrakcyjnymi ofertami.