Kim tak naprawdę są? Jak żyją? Jakie mają problemy? Co wpłynęło na ich styl życia? – na te pytania starali się odpowiedzieć prof. Zbigniew Izdebski, dr Joanna Heidtman, psycholog Ewa Klepacka-Gryz i socjolog Katarzyna Kuklińska Collegium Civitas.
Podczas konferencji (26.09.2011) eksperci akcji społecznej, organizowanej przez serwis Sympatia.pl - Pokolenie singli, komentowali wyniki badania zrealizowanego przez TNS PENTOR na potrzeby akcji.
Ideą całego projektu jest chęć lepszego poznania ludzi żyjących bez pary. Badanie nie skupiało się jedynie na młodych osobach – niezależnych mieszkańcach dużych miast, którzy wybrali „wolność” – chociaż z takim typem ludzi kojarzy się najczęściej słowo singiel. Szersze podejście do tematu (większy przekrój wiekowy i uwzględnienie takich stanów cywilnych jak wdowcy czy rozwiedzeni) dostarczyło wielu ciekawych informacji na temat ludzi żyjących w pojedynkę.
– Myślę, że to badanie w dużym stopniu odmitologizowało grupę singli – podkreśla Ewa Klepacka-Gryz, ekspert Zwierciadla.pl – Pokazało m.in. jak dużą grupą osób żyjących bez pary jest grupa wdowców.
Okazuje się również, że ta grupa singli najgorzej radzi sobie z samotnością. Respondenci z tej grupy (najczęściej kobiety w wieku 45 – 60 lat) deklarowali, że nie są szczęśliwi, ale jednocześnie nie są też otwarci na nowy związek. Zdaniem ekspertów taka deklaracja może wynikać z przekonania (szczególnie mocno zakorzenionego w starszym pokoleniu), że to kobieta powinna biernie czekać na mężczyznę, a nie odwrotnie.
W przypadku młodych singli „z wyboru” pojawiają się zupełnie inne problemy:
- Trafiają do mnie osoby, które chcą być singlami, ale nie radzą sobie z presją otoczenia, szczególnie ze strony rodziny – tłumaczył profesor Izdebski. - Można jednak zaobserwować, że coraz więcej osób ma odwagę, aby żyć po swojemu, tak jak chcą.
Ważnym tematem, omawianym na konferencji, były sprawy dotyczące życia seksualnego singli. Osoby żyjące w pojedynkę nie tylko radzą sobie z napięciem seksualnym, stosując masturbację, ale coraz częściej szukają partnerów seksualnych przez Internet. Jak podkreślał prof. Izdebski, wielu jego pacjentów ma podobne problemy seksuologiczne jak ludzie żyjący w związkach. U singli częściej jednak te problemy wynikają z nieregularnego życia seksualnego. Poza tym kobiety w średnim i starszym wieku często czują dyskomfort psychiczny na skutek samo zaspokajania swoich potrzeb seksualnych.
Więcej informacji na temat singli znajdziecie na naszym portalu, a także na stronie
Warto przeczytać:
Życie bez pary – świadomy wybór czy konieczność?
Bardzo nietypowy Polak
Zamknij przeszłość – porady dla singli
Czy do szczęścia potrzebujemy partnera?
Czy jesteś gotowa na związek?
Ponadto:
Przypadkowy seks: emocjonalny plasterek na samotność w wielkim mieście?
Soliści
Zwierciadlo.pl jest patronem medialnym akcji Pokolenie singli.