Dzięki popularyzacji koreańskich, japońskich, a teraz również chińskich trendów kosmetycznych i my, Polki, mamy wreszcie dostęp i okazję do wypróbowania niezwykłych, niedostępnych do tej pory w Europie składników kosmetycznych. Takich jak na przykład ekstrakt ze śliny z chińskich jaskółczych gniazd jadalnych – najmodniejszego składnika tego sezonu.
Azjatyckie kobiety są znane z pięknej, zdrowej i promiennej cery. Na długo zachowują młody wygląd i cieszą się skórą praktycznie bez zmarszczek nawet po pięćdziesiątce. Zawdzięczają to swojemu niezwykłemu podejściu do dbania o urodę – codziennemu wieloetapowemu rytuałowi pielęgnacyjnemu oraz naturalnym formulacjom kosmetyków do twarzy, które czerpią z wieloletnich tradycji i zawierają mnóstwo lokalnych składników.
Fascynacja azjatycką pielęgnacją trwa w Polsce i w Europie już od kilku lat. Koreańskie i japońskie kosmetyki coraz częściej są obecne na naszych półkach. Doceniamy ich naturalne i bogate formulacje oraz skuteczność i ekologiczność. Składniki takie jak herbata matcha, fermenty ryżowe i zielony kawior, zawierające cenne antyoksydanty, także na stałe zagościły w naszej świadomości. Ale to nie wszystko, co azjatycka pielęgnacja ma nam do zaoferowania. Po modzie na J-Beauty (japońską pielęgnację) i K-Beauty (dbanie o urodę w stylu koreańskim) przyszła pora na C-Beauty, czyli pielęgnację chińską.
Podobnie jak dwie poprzednie, opiera się ona jednocześnie na tradycji i innowacji. Czerpie również z wielu nowych technologii kosmetycznych. Jej głównymi założeniami są:
- ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi – nacisk na właściwości antyoksydacyjne i działanie ochronne przeciw zanieczyszczeniom powietrza;
- podkreślanie naturalnego piękna – mniej maskowania i kolorowych kosmetyków, więcej naturalnego, zdrowego blasku;
- właściwe nawilżenie – zdrowa skóra powinna wyglądać na rozjaśnioną, rześką i świeżą, to może jej zapewnić tylko odpowiednie, głębokie nawilżanie;
- walka ze starzeniem – bogate chińskie formulacje mają właściwości odżywiające, regenerujące i wzmacniające skórę, co pozwala im liftingować cerę i spłycać już istniejące zmarszczki;
- naturalność składników – kosmetyki opierają się o naturalne ingredienty, promowana jest też coraz większa świadomość konsumencka i prostota składów.
Jeśli chodzi o formulacje, C-Beauty wykorzystuje w dużejmierze to, co sprawdzone i kładzie nacisk na skuteczność. W wielu aspektach nawiązuje do chińskiej medycyny, która ma tysiące lat tradycji. Silny jest tu również trend
food cosmetics – czyli korzystanie z
superfood (żywności najbardziej bogatej w substancje odżywcze) w celach pielęgnacyjnych. Szczególnie chętnie wykorzystuje się przy tym lokalne i unikatowe dla Chin, nieodkryte przez resztę świata składniki. Jednym z nich są
jadalne gniazda jaskółek z gatunku Salangana. To z nich właśnie robione są nietypowe przysmaki –galaretki oraz bardzo odżywcza zupa, którą Chińczycy traktują jak swoisty luksus (podobnie jak my kawior). Chińska tradycja mówi, że maona niemal„dar ożywiania zmarłych”. W ślinie jaskółek Salangana kryje się bowiem ogrom regeneracyjnych i wzmacniających właściwości. Właśnie ze względu na nie składnik tradycyjnie wykorzystuje się również w pielęgnacji, a nawet w medycynie.
Pielęgnacja C-beauty - co to takiego?
Jadalne gniazda jaskółek z gatunku Salangana zrobione są z lokalnej roślinności oraz wydzieliny gruczołów ślinowych tych niezwykłych ptaków. Pozyskuje się je po okresie lęgowym, gdy jaskółki całkowicie opuszczają dany teren, by nie narażać ptaków na niepotrzebny stres i nie zakłócać wysiadywania jaj. Salangany są w Chinach gatunkiem bardzo cenionym, a ich gniazda traktuje się jako składnik ekskluzywny. Azjaci przypisują im
właściwości przeciwstarzeniowe i wzmacniające, poprawiające koncentrację, a nawet lecznicze (wzmagające libido, pobudzające system odpornościowy, łagodzące astmę). Zawierają bowiem:
- wiele cennych mikroelementów, wapń, potas i magnez,
- liczne aminokwasy,
- kwas sjalowy o właściwościach higroskopijnych (głęboko nawilżających),
- hormony, węglowodany i lipidy.
To sprawia, że ekstrakt z jaskółczych gniazd stał się cennym komponentem formulacji azjatyckich kosmetyków. Ma zbawienne oddziaływanie na skórę:
- aktywnie odbudowuje i wzmacnia cerę – pomaga chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi i uodparnia na podrażnienia,
- długotrwale nawilża – przeciwdziała przesuszaniu i wpływa na zdrowy wygląd,
- poprawia napięcie i elastyczność – pomaga walczyć ze zmarszczkami i opadającym owalem twarzy,
- wygładza i odżywia skórę – staje się ona rozświetlona i wypoczęta.
Ekstrakt ze śliny z gniazd jaskółek - jak działa na skórę?
Ekstrakt ze śliny z jaskółczych gniazd jadalnych jest składnikiem stosunkowo nowym na polskim rynku, jednak nawet w popularnych sieciach drogerii (takich jak np. Rossmann) możesz znaleźć już produkty tego typu. Szukając dobrego kremu z niezwykłym azjatyckim składnikiem, zwróć uwagę przede wszystkim, czy jest to produkt przeznaczony dla twojej cery. Skóra w różnym wieku ma różne potrzeby i wymaga innego traktowania.
Krem nawilżający z ekstraktem ze śliny z jaskółczych gniazd dla cery 30+
Skóra trzydziestolatek wymaga przede wszystkim
nawilżenia. To ono odpowiada za jej zdrowy wygląd, młodzieńczy blask i rozświetlenie. Dogłębne nawodnienie wydobywa naturalne piękno i zapobiega przesuszaniu (przyspieszającemu powstawanie zmarszczek mimicznych). By zadbać o ten aspekt pielęgnacji, wybierz . Dzięki zawartości pochodzącego z ekstraktu ze śliny jaskółek Salangana
kwasu sjalowego wiąże wilgoć w głębokich warstwach skóry i zapewnia długotrwałe nawilżenie. Niezwykły składnik dostarcza też cennych aminokwasów, które odżywiają i poprawiają wygląd cery.
Twarz staje się bardziej wypoczęta, promienna i odświeżona.
zawiera również inne znane z azjatyckiej pielęgnacji składniki:
- rozświetlające i poprawiające koloryt skóry fermenty ryżowe,
- zmiękczające, intensywnie odżywiające i nawilżające masło shea, które poprawia funkcjonowanie naturalnej warstwy ochronnej skóry.
Dzięki temu jest ona mniej podatna na podrażnienia i działanie czynników zewnętrznych (np. zanieczyszczeń powietrza, promieniowania UV, mrozu i wiatru).
Krem nawilżający dla cery 30+ z ekstraktem ze śliny z jaskółczych gniazd
Krem liftingujący i przeciwzmarszczkowy z ekstraktem ze śliny z jaskółczych gniazd dla cery 50+
Po 50. roku życia zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, wiąże się to ze spadkiem produkcji hormonów płciowych i menopauzą. Skóra staje się wiec bardziej wiotka i mniej elastyczna. Zmarszczki zaczynają się utrwalać. Osłabieniu ulega również naturalna warstwa lipidowa chroniąca cerę przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego względu skóra ma tendencję do przesuszania się i łatwiejszego ulegania podrażnieniom. Traci też zdrowy blask i koloryt. By wyglądała promienniej i młodziej, należy skupić się na:
- intensywnym ujędrnianiu,
- liftingu,
- nawilżeniu i odżywieniu.
Wszystkie te funkcje łączy w sobie Ekstrakt ze śliny jaskółek Salangana zawierający
kwas sjalowy przyciąga wodę, dzięki czemu nawilżenie jest głębokie i długotrwałe, a skóra nabiera blasku i jest właściwie chroniona przed przesuszeniem. Aminokwasy dodatkowo odbudowują i odżywiają cerę,nadając jej świeżego wyglądu.
Wśród składników obecne są także fermenty ryżowe, które również wspierają działanie nawilżające. Ponadto odżywiają i rozświetlają oraz poprawiają koloryt skóry.
Niezwykle cenny jest tu także olej sojowy, który zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, witamin i fosfolipidów o działaniu kojącym, regenerującym i odbudowującym naturalną ochronę skóry.
Krem jest przy tym lekki i łatwo się wchłania. Można go używać pod makijaż, a nawet stanowi dobrą bazę przedłużającą jego trwałość.
Krem liftingujący i przeciwzmarszczkowy z ekstraktem ze śliny z jaskółczych gniazd dla cery 50+
Krem ujędrniający i przeciwzmarszczkowy z ekstraktem ze śliny z jaskółczych gniazd dla cery 60+
Skóra dojrzała (po menopauzie) produkuje znacznie mniej kolagenu i elastyny, przez co
wymaga intensywnego ujędrniania i liftingu. Owal twarzy staje się rozmyty, elastyczność spada, a zmarszczki robią się coraz bardziej widoczne. Ponadto ubożeje ochronna warstwa lipidowa, więc stajemy się jeszcze bardziej podatne na podrażnienia, przesuszanie i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jak temu przeciwdziałać?
Skuteczny będzie . Podobnie jak te przeznaczone dla młodszego wieku ma właściwości głęboko nawilżające (za sprawą kwasu sjalowego) oraz odżywcze (dzięki aminokwasom). Innymi cennymi składnikami są tu Centella asiaticapobudzająca produkcję kolagenu i redukująca zmarszczki oraz olej z oliwek, który wygładza i pozostawia miłe uczucie na skórze. Obie te substancje są także silnie nawilżające.
Dodatkowo warto uzupełnić codzienną pielęgnację również o . Ma on na celu silne wygładzanie tych delikatnych i najszybciej starzejących się okolic. Dodatkowo rozświetla i ukrywa oznaki zmęczenia, dzięki ekstraktowi ze śliny jaskółek Salangana oraz proteinom ryżowym, które usuwają worki pod oczami i redukują cienie. Dodatkowo poprawiają też mikrokrążenie i hamują działanie szkodliwych wolnych rodników. Dzięki antyoksydantom kremdziała również regeneracyjnie i chroni przed fotostarzeniem. Obecne są tu również oligosacharydy, które pokrywają skórę cienkim filmemtrójwymiarowej siateczki i silnie ją wygładzają. To daje natychmiastowy i długotrwały efekt liftingu.
Krem ujędrniający i przeciwzmarszczkowy z ekstraktem ze śliny jaskółczych gniazd dla cery 60+
Krem odbudowujący, regenerujący i wypełniający zmarszczki z ekstraktem ze śliny z gniazd jaskółczych dla cery 70+
Po siedemdziesiątce cera staje się bardziej wiotka i dużo delikatniejsza. Mogą prześwitywać przez nią naczynka krwionośne. Ponadto staje się jeszcze mniej odporna na uszkodzenia i podrażnienia. Poza działaniem typowo przeciwzmarszczkowym wymaga więc
odpowiedniej odbudowy i wzmocnienia. Zapewni ją , który poza silnie nawilżającym i poprawiającym wygląd skóry
ekstraktem ze śliny z gniazd jaskółczych,zawiera także natłuszczające i regenerujące
masło shea oraz
skwalan roślinny, który ujędrnia i odmładza twarz. Odbudowuje również jej lipidową warstwę ochronną. Nie pozostawia przy tym tłustego filmu na skórze i może być z powodzeniem stosowany również pod makijaż (a nawet przedłużać jego trwałość).
Bardzo ważną częścią rytuału azjatyckiej pielęgnacji (również trendu C-Beauty) są produkty typu serum, które aplikuje się rano i wieczorem pod krem lub na krem. Mają one wzmocnić jego działanie, jak również dodatkowo chronić i odżywiać cerę, która wymaga szczególnego wsparcia i intensywnej regeneracji. :
- wspomaga nawilżanie i daje efekt wypoczętej twarzy–dzięki ekstraktowi z jaskółczych gniazd rozświetla i wyrównuje koloryt oraz dodaje blasku i promienności skórze,
- działa przeciwutleniająco, zmniejsza widoczność starczych plam pigmentacyjnych i chroni przed czynnikami zewnętrznymi– dzięki kwasowi ferulowemu, który jest silnym antyoksydantem (przeciwdziałającym wolnym rodnikom pochodzącym z zanieczyszczeń powietrza, promieniowania UV, dymu papierosowego) oraz fito fermentowi, który tworzy na powierzchni twarzy ochronną warstwę.
Działanie produktu potwierdzają testerki, które podkreślają również jego łatwą aplikację za pomocą pipetki i lekką, dobrze wchłaniającą się konsystencję:
„Dogłębne nawilżenie, długotrwałe odmłodzenie i cudowne rozświetlenie, wszystko dzięki ekstraktowi śliny z jaskółczych gniazd jadalnych, który poza poprawieniem stanu skóry, opóźnia proces starzenia. W składzie ekstraktu same perełki takie jak: wapń, magnez, potas, żelazo i aminokwasy, mające cudowne działanie na skórę, poprawiając jej stan od wewnątrz. Konsystencja lekka, bardzo dobrze się wchłania, a zapach nieziemski. To małe cudeńko spełnia moje oczekiwania. Chętnie będę polecać do cery dojrzałej i z przebarwieniami” – halinarentowska*
„Tego się nie spodziewałam! To serum to prawdziwa petarda! Wchłania się błyskawicznie, nie pozostawia lepkiej warstwy, natychmiast wygładza, napina i nawilża skórę, koi podrażnienia. Efektu rozświetlenia nie zauważyłam, ale przy tylu innych zaletach nie jest mi ono potrzebne. Zresztą, sama z siebie promienieję, bo jestem zachwycona. Kocham to serum całą swoją skórą i na pewno kupię następne, po nim kolejne i tak do końca świata. […]”- kaszka_p *
W Chinach, podobnie jak w Korei i Japonii, niezwykle popularne są również maseczki w płachcie. Dzięki zastosowaniu tkaniny substancje odżywiające, kojące i regenerujące szybko się wchłaniają i dogłębnie wnikają w skórę. Taki rodzaj maseczki daje też pewność równomiernego rozprowadzenia produktu. Maski mogą być stosowane całorocznie 1-2 razy w tygodniu lub używane przed ważnym wyjściem, randką czy imprezą, by szybko poprawić wygląd skóry, rozjaśnić ją i ukryć oznaki zmęczenia.
nie tylko silnie rozświetla i dodaje blasku skórze. Dzięki zawartości ekstraktu ze śliny z gniazd jaskółczych zapewnia głębokie nawilżenie, a proteiny sezamu natychmiast poprawiają jędrność i napinają cerę. Dodatkowo Centella asiatica pobudza tkanki do produkcji kolagenu, więc efekt uelastycznienia nie jest wyłącznie krótkotrwały.
Maseczka na tkaninie - czemu warto jej używać?
Przy stosowaniu maseczek warto pamiętać też o szyi i dekolcie – tak często pomijanych w codziennej pielęgnacji. jest dostępna też w formie kremowej masy w saszetce i może być aplikowana wówczas także na te okolice. Zapewni im lifting, poprawi nawilżenie i jędrność, pozostawiając przyjemne uczucie aksamitnej gładkości dzięki proteinom sezamu. Ten produkt także możesz stosować regularnie przez cały rok oraz jako kosmetyk bankietowy – by szybko nawilżyć i rozświetlić cerę przed ważnym wyjściem.
Artykuł powstał we współpracy z marką Perfecta.
*Opinie użyte w tekście pochodzą ze strony