Siedząc w domu, za pomocą kilku "kliknięć" możemy przenieść się myślami i zmysłami m.in. do gór lodowych na Antarktydzie, narodowych parków w Australii, czy lasów tropikalnych w Wietnamie. To wszystko za pomocą tzw. mapy dźwiękowej przyrody, która zgromadziła kolekcję około 400 naturalnych nagrań przyrody z przeróżnych zakątków świata.
Grupa profesjonalnych dźwiękowców, ornitologów i przyrodników z całego świata stworzyła niesamowity projekt - Nature Soundmap, czyli mapę naturalnych, prawdziwych dźwięków z najróżniejszych miejsc Ziemi. Łącząc wysokiej jakości nagrania terenowe z najnowszymi obrazami satelitarnymi, projekt łączy najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej inspirujące dźwięki natury.
Przy Nature Soundmap pracowało ponad 90 profesjonalistów, którzy przemierzyli cały świat w celu stworzenia idealnie odzwierciedlonych dźwięków pochodzących z Australii, Indii, Afryki, czy Antarktydy. Wiele nagrań w kolekcji to tzw. pejzaże dźwiękowe, czyli nagrania stereofoniczne wykonane przy użyciu dwóch mikrofonów, które rejestrują dźwięk w zakresie 360 stopni. Ta technika nagraniowa najdokładniej naśladuje naturalne doznania, które można usłyszeć samodzielnie i zapewnia realistyczne odwzorowanie wszystkich dźwięków w konkretnym siedlisku lub miejscu.
Nagrania obejmują zarówno dźwięki specyficzne dla danego gatunku zwierząt, w tym m.in. odgłosy egzotycznych ptaków, ryki lwów, czy żab wydających nocne odgłosy, jak i otaczające pejzaże dźwiękowe całego środowiska. Rejestratorom dźwięku udało się "podsłuchać" monsun w tropikalnym lesie Borneo, wybuchający wulkan Piton de le Fournaise na Oceanie Indyjskim i wiele innych, niesamowitych miejsc i zjawisk.
Jeśli usiądziesz, zamkniesz oczy i zrelaksujesz się podczas słuchania dobrze zarejestrowanego krajobrazu dźwiękowego szybko poczujesz, że rzeczywiście tam jesteś! Wystarczy odwiedzić stronę , która jest wyjątkowo łatwa w obsłudze (najeżdżasz myszką na wybraną przez siebie lokalizację i włączasz przycisk "play"), a także bezpłatna, choć oczywiście inicjatywę można wesprzeć darowizną. Odpowiednio oznaczone lokalizacje na mapie, które zostały zarejestrowane posiadają też opisy, z których możemy dowiedzieć się, gdzie dokładnie zostały przeprowadzone nagrania i kogo/co na nich usłyszymy.