1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Mdłości w ciąży – skąd się biorą i jak im zapobiegać

Mdłości to jeden z \
Mdłości to jeden z "uroków" ciąży. (Fot. materiały partnera)
Mdłości w ciąży to przekleństwo niemal co drugiej przyszłej mamy. Pojawiają się niedługo po pozytywnym teście ciążowym i skutecznie utrudniają życie. Poniżej podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Mdłości w ciąży – skąd się biorą

Jednoznacznego winowajcy, odpowiadającego za pojawienie się mdłości ciążowych, nie udało się ustalić. Za główną podejrzaną uważa się gonadotropinę. To pojawienie się tego hormonu ma być przyczyną mdłości. Jednak stosunkowo łatwo obalić tę teorię, bo wszystkie ciężarne mają wysoki poziom gonadotropiny, a tylko niektóre mają mdłości.

Wśród innych powodów wymienia się stres, złe odżywianie, niehigieniczny tryb życia, zmęczenie, a także problemy na tle tarczycowym. Jednak żaden z tych powodów nie jest do końca pewny, bo mdłości potrafią się pojawić także u kobiet, które regularnie sypiają, zdrowo się odżywiają i nie mają problemów tarczycowych ani żadnych innych. Trzeba chyba przyjąć do wiadomości, że mdłości są jednym z uroków ciąży i nie szukać zbyt natrętnie ich przyczyn.

Mdłości w ciąży – czy da się im zapobiec

Niestety nie ma żadnych magicznych sposobów, które pozwoliłby jednoznacznie zabezpieczyć się przed ciążowymi mdłościami. Dobra wiadomość jest taka, że mdłości nie dotyczą wszystkich kobiet. Zła to ta, że jeśli pojawią się intensywne mdłości, to raczej nie będzie to incydent jednorazowy.

Mdłości nie bez powodu noszą przydomek „poranne”. Pojawiają się najczęściej przed śniadaniem, kiedy żołądek jest pusty. A impulsem do ich pojawienia się jest nagłe poderwanie się z łóżka. Dlatego dobrym zwyczajem jest trzymanie w szafce nocnej herbatników lub sucharów i zjedzenie kilku w pozycji leżącej. Jeśli przyszła mama może liczyć na kogoś, kto poda jej śniadanie do łóżka, to jeszcze lepiej.

Mdłości w ciąży – sposoby na mdłości

  • Zmiana diety – dobrze jest wyeliminować potrawy, po których mdłości pojawiają się najczęściej. Warto do codziennego menu włączyć potrawy kwaśne i ostre. Mityczny apetyt na śledzie i ogórki kiszone, po które kobiety chętnie sięgają na początku ciąży, to naturalna reakcja obronna organizmu. Należy też uczciwie zrobić kulinarny rachunek sumienia i wyeliminować wszelką żywność wysoko przetworzoną.
  • Zachcianki ciążowe i uleganie im, to także jeden ze sposobów na radzenie sobie z mdłościami. Na ogół nie biorą się one znikąd, ale mają całkiem racjonalne uzasadnienie – organizm natarczywie domaga się produktów, które mogą uzupełnić niedobory witamin i minerałów, np. potasu zawartego w pomidorach, fosforu w rybach, magnezu w czekoladzie itp.
  • Świeże powietrze – to kolejne panaceum na mdłości. O ile to jest możliwe, tzn, pozwala na to pogoda i stan zdrowia przyszłej mamy, warto chodzić codziennie na przynajmniej półgodzinne spacery. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba przynajmniej raz dziennie dobrze wywietrzyć mieszkanie. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni warto spać przy uchylonym oknie.
  • Zamiana trzech dużych posiłków na pięć lub sześć małych także powinna pomóc. Żołądek nigdy nie będzie pusty, ale też nigdy nie będzie nadmiernie wypełniony.
  • Unikanie intensywnych i specyficznych zapachów (zwłaszcza jeśli wywołują odruch wymiotny) także powinna być ciążową normą. Do zapachów tych zalicza się nie tylko gotowanie kapusty, ale też ulubione perfumy, jeśli nagle organizm źle na nie reaguje. W ciąży zmienia się bardzo wiele, także gust i reakcja na ulubione smaki, zapachy itp.
  • Prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne niezależnie od ciąży, ale w ciąży szczególnie. Tym bardziej, gdy pojawią się mdłości, nie można zapominać o stałym uzupełnianiu płynów. Dobrym nawykiem jest niewychodzenie z domu bez butelki z wodą lub bidonu.
  • Żuj korzeń imbiru albo pij herbatę imbirową. Jeśli nie lubisz tego smaku, możesz sięgnąć po suplementy diety zawierające imbir.

Mdłości w ciąży – kiedy występują

Mdłości kojarzone są głównie z pierwszym trymestrem ciąży (jeśli planujesz ciążę albo niedawno zobaczyłaś dwie kreski na teście, ), ale nie jest to regułą. Nie każda kobieta z ulgą wita drugi trymestr, w którym mdłości znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Część kobiet musi się z nimi borykać aż do końca szóstego miesiąca. Są i takie, które pozbywają się mdłości dopiero po porodzie.

Trudno wyrokować czym to jest spowodowane. Nie da się też przewidzieć, jak będzie w konkretnym przypadku. Każda ciąża jest inna i tu nawet poprzednie ciąże nie mogą być wskazówką.

Twoja rodzina wkrótce się powiększy? Przeczytaj więcej o przebiegu ciąży na: .

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze