1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Bariera hydrolipidowa – jak dbać o zdrowy i młody wygląd skóry twarzy?

Bariera hydrolipidowa – jak dbać o zdrowy i młody wygląd skóry twarzy?

Zdrowa bariera hydrolipidowa to klucz do nawilżonej skóry o promiennym blasku (Fot. materiały partnera)
Zdrowa bariera hydrolipidowa to klucz do nawilżonej skóry o promiennym blasku (Fot. materiały partnera)
Zdrowie i młody, promienny wygląd skóry wpływają na nasze dobre samopoczucie i pewność siebie. Skóra to również największy organ człowieka i jego bariera ochronna, która osłania ciało przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Sprawdź, jak ją wzmocnić i utrzymywać ją w świetnym stanie, aby zapobiec przesuszeniu, podrażnieniom i różnego rodzaju problemom dermatologicznym, ale też w widoczny sposób opóźnić procesy starzenia.

Bariera hydrolipidowa – co to takiego?

Bariera hydrolipidowa to fundament zdrowej skóry. Nie tylko zapewnia ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, lecz także zapobiega transepidermalnej utracie wody z naskórka (TEWL). Dzięki temu pomaga zachować optymalny poziom nawodnienia skóry. Ponadto wpływa na utrzymanie elastyczności i opóźnienie pierwszych oznak starzenia skóry.

Płaszcz hydrolipidowy – funkcje

Bariera hydrolipidowa pełni przede wszystkim funkcje ochronne:

  • nie dopuszcza do przenikania bakterii i zanieczyszczeń w głąb skóry;
  • chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, zmniejszając reaktywność skóry (np. czerwienienie, podrażnienie);
  • zabezpiecza przed wolnymi rodnikami, czyli substancjami niszczącymi komórki naskórka i przyspieszającymi starzenie się skóry;
  • utrzymuje właściwe pH, czyli odpowiedni odczyn, który zapewnia zdrowe funkcjonowanie naskórka;
  • wspiera prawidłową pracę obronną mikrobiomu – naturalnej, zdrowej flory bakteryjnej (co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed szkodliwymi wirusami i bakteriami oraz związanymi z nimi stanami zapalnymi i chorobami);

Jest również istotna dla utrzymania młodego i zdrowego wyglądu naskórka:

  • podtrzymuje właściwe nawilżenie w głębokich warstwach skóry i zabezpiecza przed przeznaskórkową utratą wody (ang. Trans Epidermal Water Loss), a co za tym idzie, chroni przed przesuszeniem, które nie tylko postarza tkankę, ale również odbiera jej promienny i świeży wygląd.

Skóra z uszkodzoną i zdrową barierą hydrolipidową (Infografika: materiały partnera) Skóra z uszkodzoną i zdrową barierą hydrolipidową (Infografika: materiały partnera)

Naruszona bariera hydrolipidowa

W jaki sposób uwidaczniają się na skórze problemy z barierą hydrolipidową? Zmiany mogą być zróżnicowane, zależnie od typu cery.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa – jak wygląda?

Uszkodzenia bariery lipidowej mogą szybko odbić się na skórze – zarówno w jej wyglądzie jak i funkcjonowaniu. Jak rozpoznać ten stan? Objawami mogą być:

  • zwiększona wrażliwość na czynniki zewnętrzne (zimno, ciepło, słońce, wiatr). która objawia się m.in. reaktywnością, pieczeniem, swędzeniem, zaczerwienieniem;
  • nasilenie niedoskonałości, zwiększenie ilości zaskórników różnego typu;
  • suchość, szorstkość i brak elastyczności spowodowane odwodnieniem skóry;
  • podatność na infekcje skóry, w tym AZS;
  • wzmożony łojotok i nadprodukcja sebum, z efektem błyszczenia się skóry;
  • zmęczony, ziemisty i niezdrowy wygląd skóry twarzy, utrata zdrowego blasku i kolorytu;
  • pojawienie się tak zwanych zmarszczek papierowych wynikających z odwodnienia skóry. Zagniecenia skóry np. od poduszki po spaniu potrzebują więcej czasu, by zniknąć;
  • zwiększona podatność na oparzenia słoneczne, szybkie czerwienienie skóry, pieczenie i uszkodzenia od promieniowania UV;
  • nietrwałość makijażu, dodatkowo widoczne suche skórki, łuszczenie się skóry;
  • nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, zwłaszcza po oczyszczeniu skóry.

Co może uszkodzić barierę ochronną skóry?

Warstwa hydrolipidowa jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne, błędy pielęgnacyjne i uszkodzenia mechaniczne. Co wpływa negatywnie na barierę hydrolipidową?

  • stosowanie nieodpowiednich lub zbyt agresywnych dla naszej skóry kosmetyków;
  • niektóre leki dermatologiczne;
  • zbyt intensywne złuszczanie i mycie skóry: stosowanie szczoteczek do mycia, gąbki lub myjki, używanie peelingów mechanicznych (z drobinkami), pocieranie ręcznikiem przy osuszaniu;
  • brak demakijażu i prawidłowego oczyszczania skóry z zanieczyszczeń, które zebrały się na niej w ciągu dnia;
  • stosowanie kosmetyków do oczyszczania z detergentami, które mają wysoki potencjał drażniący np. SLES (Sodium Laureth Sulfate);
  • korzystanie z kosmetyków zawierających alkohol etylowy (w składzie jest zapisany jako Alcohol Denat) – bywa obecny np. w niektórych tonikach;
  • rezygnacja z toniku, który przywraca fizjologiczne pH skóry;
  • brak odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi – zimno, ciepło, silny wiatr, klimatyzacja itp.;
  • nadmierne opalanie i nieużywanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym;
  • częsty kontakt z dymem papierosowym, smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.

Odbudowa bariery hydrolipidowej

Proces regeneracji uszkodzonej bariery hydrolipidowej może trwać nawet do kilku tygodni, choć zazwyczaj powraca do prawidłowego funkcjonowania po 28 dniach.

Podstawą skutecznej odbudowy jest odpowiedni dobór kosmetyków, które będą wspierać skórę w procesie regeneracji na każdym etapie pielęgnacji. Począwszy od demakijażu i oczyszczania, przez tonizację, po odpowiednio dobrane serum oraz kremy na dzień i na noc. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków? Powinny być oparte na składnikach o działaniu regenerującym i nawilżającym. Ważne jest także, aby posiadały badania potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania na grupie osób z alergiami czy skłonnością do podrażnień skórnych. Jeśli zawierają kompozycję zapachową, powinna być hipoalergiczna. Przykładem kompletnego programu do odbudowy bariery hydrolipidowej jest seria AA LAAB. Jej receptury są oparte na zgłoszonym do patentu kompleksie Centella B12, który łączy w sobie działanie wąkrotki azjatyckiej (Centella) oraz witaminy B12.

Oczyszczanie ma wpływ na kondycję bariery hydrolipidowej (Infografika: materiały partnera) Oczyszczanie ma wpływ na kondycję bariery hydrolipidowej (Infografika: materiały partnera)

Jak utrzymać zdrową barierę lipidową i mikrobiom?

Na szczęście możemy skutecznie chronić naturalne procesy ochronne skóry i wzmacniać obronę lipidową na co dzień poprzez odpowiednią, wieloetapową pielęgnację.

Program AA LAAB składa się z 4 kroków: demakijażu i oczyszczania, tonizacji, pielęgnacji oraz ochrony przed promieniowaniem UV.

  • demakijaż i oczyszczanie

Prawidłowo wykonany demakijaż i oczyszczanie składają się z 2 etapów. W pierwszym stosujemy płyny micelarne, olejki, masła lub balsamy do demakijażu.

Ważne, by płyn micelarny stosowany w takiej pielęgnacji był delikatny dla skóry i niepowodujący uczucia ściągnięcia (czyli niezawierający substancji wysuszających i alkoholu etylowego). Istotne są także:

  • składniki wspierające procesy ochronne i regeneracyjne, odbudowujące i wzmacniające płaszcz lipidowy,
  • substancje nawilżające i kojące.

Taki skład znajdziesz między innymi w płynie micelarnym AA LAAB z przeciwzapalną witaminą B12, wzmacniającą i chroniącą przed uszkodzeniem włókien kolagenowych centellą z Madagaskaru.

Dla zwolenniczek bardziej treściwych konsystencji odpowiedni będzie emolientowy balsam do demakijażu AA LAAB. Zawiera on naturalne lipidy, dzięki czemu nie tylko doskonale usuwa make-up, ale również wspomaga nawilżenie naskórka, eliminuje uczucie ściągnięcia, swędzenia i przesuszenia.

W drugim etapie oczyszczania sprawdzi się AA LAAB żel do mycia twarzy Dzięki ultrałagodnej formule skutecznie oczyści skórę, nie powodując przesuszenia ani ściągnięcia naskórka.

  • tonizacja

To bardzo istotny element pielęgnacji, który przywraca skórze naturalne pH niezbędne do utrzymania zdrowego mikrobiomu i procesów regenerujących warstwę ochronną. Odpowiedni tonik nie powinien zawierać alkoholu etylowego. Warto z kolei, by zawierał:

  • nawilżający kwas hialuronowy;
  • substancje wzmacniające i przeciwzapalne np. witaminę B12;
  • antyoksydanty np. centellę z Madagaskaru.

Takie składniki zawiera nawilżająco-kojąca esencja tonizująca AA LAAB.

Pielęgnacja dla zdrowej bariery hydrolipidowej  (Infografika: materiały partnera) Pielęgnacja dla zdrowej bariery hydrolipidowej (Infografika: materiały partnera)

  • nawilżanie

Tu warto zastosować krem, który zawiera zarówno okluzyjne emolienty (oleje), jak i humektanty (substancje wiążące wodę w skórze). Doskonałym wyborem będzie multiaktywny i supernawilżający krem na dzień z serii AA LAAB, który ma w składzie olej z nasion ogórecznika lekarskiego i ceramidy (tłuszcze będące budulcami płaszcza hydrolipidowego), a także glicerynę – humektant, który odpowiada za zwiększenie zawartości wody w naskórku. W pielęgnacji delikatnych okolic oczu doskonale sprawdzi się AA LAAB Krem pod oczy o działaniu nawilżającym i wygładzającym. Podobnie jak pozostałe kosmetyki z serii multiaktywny krem na dzień i krem pod oczy zawierają także kompleks B12 i centelli z Madagaskaru, by wzmocnić skórę, chronić ją i złagodzić procesy zapalne.

Pielęgnacja dla zdrowej bariery hydrolipidowej (Infografika: materiały partnera) Pielęgnacja dla zdrowej bariery hydrolipidowej (Infografika: materiały partnera)

Produkty do odbudowy bariery hydrolipidowej AA LAAB

Gdy, „zło” już się stało i nasza warstwa hydrolipidowa jest mocno uszkodzona, potrzebuje nie tylko wspomagania, ale i silnej odbudowy. Wówczas trzeba zastosować:

  • odbudowa

Nocna regeneracja odgrywa istotną rolę w procesie odbudowy bariery hydrolipodwej. W tej roli sprawdzi się AA LAAB Krem naprawczy na noc z melatoniną. Skutecznie nawilża i odżywia skórę oraz zapewnia jej elastyczność i aksamitne wygładzenie oraz redukcję pierwszych oznak starzenia. Na uwagę zasługuje treściwa, aczkolwiek szybko wchłaniająca się formuła, która daje efekt nawilżonej, ukojonej i promiennej skóry o poranku.

Dla wzmocnienia efektów pielęgnacyjnych warto stosować AA LAAB Skoncentrowane serum-ampułka, które długotrwale i intensywnie nawilża oraz sprawia, że skóra jest ukojona, odżywiona i pełna blasku. Wpływa na wygładzenie i poprawę struktury skóry, a także na zmniejszenie widoczności zmarszczek. Dzięki lekkiej formule kosmetyk szybko się wchłania i nie daje wrażenia lepkości. Można stosować je zarówno jako bazę pod krem na dzień, czy na noc. Taka kombinacja szczególnie sprawdzi się dla osób z bardzo suchą skórą.

Jak chronić skórę z uszkodzoną warstwą hydrolipidową przed promieniowaniem UV?

Niezbędnym elementem skutecznej pielęgnacji skóry z uszkodzoną barierą hydrolipidową jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom promieniowania UV. AA LAAB Nawilżająco-rozświetlający krem SPF 30 zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem UV (SPF 30). Jego konsystencja wyróżnia się lekkością, zapewnia satynowe wykończenie bez białych smug. Ten krem sprawia, że skóra przez cały dzień jest nawilżona, rozświetlona, aksamitnie gładka i ma wyrównany koloryt.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze