1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Męski kryzys wieku średniego

Męski kryzys wieku średniego

</a> 123rf.com
123rf.com
O menopauzie u kobiet można usłyszeć wiele w różnych programach telewizyjnych, radiowych, przeczytać w prasie. A czy przypadkiem temat ten nie powinien być częściej omawiany również w kontekście zdrowia mężczyzn? Czy płeć męska doświadcza dolegliwości związanych z pojawiającą się w pewnym wieku barierą zmiany pomiędzy młodością a wiekiem dojrzałym?

W środowisku medycznym tzw. męska menopauza często ujmowana jest po hasłem andropauzy. Trudno dająca się wydzielić jednostka kliniczna z pewnością ma swoje odzwierciedlenie w doświadczeniu przez mężczyzn kryzysu wieku średniego.

</a> 123rf.com 123rf.com

Szacuje się, że problem ten dotyka około 25% mężczyzn w wieku od trzydziestu kilku do pięćdziesięciu pięciu lat. Mimo że źródła odmiennego zachowania i odczuwania należy upatrywać w obniżeniu poziomu hormonów u mężczyzn (spadek poziomu testosteronu), niemniej wiele czynników ma podłoże psychologiczne. W czwartej i piątej dekadzie życia mężczyźni często podsumowują co udało (lub nie udało) im się osiągnąć w życiu, co może przyczyniać się do frustracji i przygnębienia.

W tym okresie znaczna liczba mężczyzn doświadcza stresu spowodowanego utratą lub zmianą pracy, problemami w relacjach partnerskich, w stosunkach ze swoimi dziećmi.

Do najczęściej spotykanych problemów występujących w tym okresie zaliczyć można:

  • osłabienie popędu płciowego,
  • impotencję,
  • rozdrażnienie i wybuchy gniewu,
  • uczucie senności, smutku i depresji,
  • okresy wzmożonej aktywności, mające udowodnić i potwierdzić sprawność.
Dodatkowymi objawami towarzyszącymi upływowi lat może być nocne pocenie się, wypadanie włosów (łysienie), tycie, różnego typu zmiany na skórze. Jeżeli objawy wskazują na andropauzę, typowe leczenie polega na uzupełnianiu niedoboru hormonu w postaci zastrzyków, plastrów, pigułek i kremów.

U wielu mężczyzn stosowanie terapii testosteronowej przynosi efekty w postaci poprawy samopoczucia, zwiększenia popędu płciowego, osłabienia uczucia rozdrażnienia, podniesienia motywacji i umiejętności walki z przeciwnościami.

Nie można jednak zapominać, że przed przystąpieniem do terapii hormonalnej należy nie tylko zbadać poziom hormonu w organizmie, ale i przeprowadzić rzetelny wywiad psychologiczny, by upewnić się czy problemy nie mają czasem innego podłoża. A może okaże się, że najbardziej pomocna będzie wizyta u terapeuty. Mężczyźni znani są z tego, że nie są skorzy do rozmów, do uzewnętrzniania się i opowiadania o swoich problemach. Wizyta u specjalisty może okazać się w takim przypadku zbawienna. Mężczyzna będzie mógł wtedy otwarcie porozmawiać o swoich dolegliwościach, samopoczuciu, trudnościach w relacjach międzyludzkich, impotencji itp.

Pomocne w tej trudnej sytuacji okaże się odpowiednie odżywianie się, regularne spożywanie posiłków, zażywanie aktywności fizycznej. Systematyczne dawkowanie ćwiczeń fizycznych to najbardziej skuteczny sposób relaksowania ciała i poprawy nastroju. Nie bez znaczenia jest też regularny sen i wypoczynek, którego nie powinno się skąpić szczególnie przemęczonemu organizmowi. Wypełniony po brzegi terminami spotkań terminarz, ciągłe zmęczenie i brak czasu na spotkania ze znajomymi mogą świadczyć o konieczności zrewidowania sposobu życia .

Niektóre kwestie należy zaakceptować, a jest nim z pewnością własny wiek. Przede wszystkim mężczyzna nie powinien traktować kolejnych urodzin jako pretekstu do niepotrzebnych rozmyślań o tym co było, a raczej powinien skoncentrować się na tym co przed nim. Wiek w którym się znalazł może okazać się odpowiednim czasem do poszerzania zainteresowań (lub do znalezienia sobie hobby), zdobywania nowych umiejętności czy podróżowanie.

Również pewne zmiany w sferze seksualnej są wraz z wiekiem nieuniknione. Nie oznacza to, że należy z nimi walczyć, a raczej przeanalizować, przedyskutować z partnerem i wykorzystać do stworzenia bliższej z nim więzi – nie zawsze przecież musi chodzić o ilość, można postawić na jakość.

Stres może mieć różne podłoża. Zdarza się, że w tym okresie większość mężczyzn była już w stanie zrealizować postawione kilka czy kilkanaście lat temu założenia życiowe i teraz odczuwa pustkę i zaniepokojenie, kiedy spogląda w przyszłość. Może czas po prostu wytyczyć nowe cele? Dzieci opuszczają dom rodzinny, pojawiający się z dnia na dzień spokój w czterech ścianach, świadomość zakończenia pewnego etapu w życiu mężczyzny może przyczyniać się do pojawienia się niepokoju i niepewności. Źródłem stresu może być też lęk przed nieznanym – po uświadomieniu sobie przez mężczyznę wkraczania w kolejny etap życia. Należy w tym przypadku pamiętać, że wszelkie próby nadużywania nikotyny i alkoholu w celu zniwelowania lub zmniejszenia stresu przynieść mogą odwrotny skutek, w dłużej perspektywie mogą wywołać dodatkowe problemy.

Artykuł przygotowany przez ekspertów portalu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze