1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak i czym myć podłogi (płytki, panele) szybko i bez smug?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Mycie podłóg tradycyjnymi metodami zabiera mnóstwo czasu, a i nie zawsze efekty są zadowalające. Z tego tekstu dowiesz się, jak myć podłogi zarówno ceramiczne, jak i drewniane, szybko, bez smug i – co równie ważne – bez wysiłku. Dużą pomocą będzie mop elektryczny. Sprawdź, jak wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Tradycyjne sposoby mycia podłóg w domach i mieszkaniach

Mycie podłóg w domu jest konieczne dla utrzymania czystości. Pozbywamy się nie tylko brudu, ale także bakterii i innych drobnoustrojów. Zaleca się czyszczenie powierzchni raz w tygodniu, by uniknąć nawarstwiania się brudu, lub częściej - w zależności od potrzeb.

Tego typu obowiązki domowe zabierają zwykle sporo czasu. Zanim weźmiemy się za mycie podłogi, najpierw należy przygotować pomieszczenie – uprzątnąć niewielkie przedmioty czy krzesła. Następnym krokiem jest odkurzenie powierzchni i pozbycie się drobnych zanieczyszczeń, które mogły spowodować powstanie rys (np. piasek nanoszony z zewnątrz). Dopiero wówczas można przystąpić do mycia podłóg.

Myjąc podłogę tradycyjnymi metodami, musimy wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z którego została wykonana, i dobrać odpowiednie środki. Jeżeli stosujemy chemiczne preparaty, należy zawsze wybrać właściwy do danej powierzchni i przestrzegać zaleceń producenta. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń i innych problemów, typu klejąca się podłoga. Ważna jest także odpowiednia ilość wody – np. podłogi drewniane nie lubią moczenia. Jakie są metody czyszczenia? Czym umyć podłogę?

Ręczne mycie ścierką, wodą z płynem lub z octem

Podstawowym, najprostszym (co nie znaczy – najlepszym!) sposobem na umycie podłóg jest ręczne ich czyszczenie przy pomocy ścierki i wiadra z wodą. Można użyć specjalnego płynu do podłóg lub zwykłego do naczyń. Domowym sposobem jest roztwór wody z octem. Do 5 litrów wody wystarczy dodać 2 łyżki octu, by powstała mikstura do mycia podłóg. Minusem jest jednak jej nieprzyjemny zapach.

Mycie ręczne podłogi ma swoje wady i zalety. Jest to na pewno metoda niewymagająca nakładu środków finansowych. Jednak jej skuteczność zależy od wielu czynników. Aby dobrze umyć podłogę, trzeba mieć odpowiedni rodzaj ścierki, która zbiera brud. Poza tym wymaga to sporo wysiłku. Trzeba się nachylać i wyżymać ścierkę. Ręczne mycie podłogi jest męczące, ponieważ zwykle robi się to na kolanach. Poza tym zabiera dużo czasu. Podłoga po umyciu musi schnąć przez długi czas. Zdecydowanie wady przeważają nad zaletami.

Mopy płaskie i obrotowe

Podłogi można też myć przy pomocy mopa. Ten prosty sprzęt znacznie ułatwia pracę i pozwala zaoszczędzić czas. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mopów. To zdecydowanie najpopularniejszy sposób na mycie podłóg. Jaki mop do jakich powierzchni wybrać?

Mop płaski to prosty i klasyczny sprzęt, który składa się z drążka, nakładki myjącej i wiadra (nie zawsze). Dzięki temu nie musimy się schylać i ręcznie wyżymać ścierki. Mopy płaskie mają różnego rodzaju końcówki, niektóre można prać w pralce, inne samoczynnie się składają podczas wkładania do wiadra. Tego typu modele nadają się do mycia paneli i parkietów, ponieważ pozostawiają lekko wilgotną podłogę. Mop płaski sprawdzi się także do dużych powierzchni, ponieważ łatwo nim manewrować. Jego wadą jest to, że nie niezbyt dokładnie czyści w kątach, przy ścianach i trudno się nim posługiwać, gdy trzeba omijać dużo przeszkód.

Z kolei mop obrotowy także ma drążek, ale jego nakładka czyszcząca ma okrągły kształt. Dzięki temu dokładnie czyści w rogach i narożnikach. Świetnie sprawdzi się też na małych powierzchniach i do sprzątania schodów. Wiele modeli można kupić w zestawie z wiadrem, które wyposażone jest w obrotowy system odsączania mopa. To sprawia, że nadaje się do różnych rodzajów podłóg, ponieważ zostawia niewiele wilgoci. Wadą mopów obrotowych jest nieefektywność przy czyszczeniu dużych powierzchni.

Żaden mop nie jest wszechstronny i żaden nie sprawdzi się do każdej powierzchni. Czy jest rozwiązanie, które sprawi, że mycie podłóg będzie szybkie i niewymagające wysiłku?

Czym szybko i skutecznie myć niemal wszystkie rodzaje podłóg?

Marka Kärcher zaproponowała innowacyjne podejście do mycia podłóg i z myślą o wygodzie użytkowania zaprojektowała urządzenie, które szybko i łatwo wyczyści niemal wszystkie rodzaje powierzchni. Mop elektryczny, bo o nim mowa, zostawia małą wilgoć resztkową (po ok. 2 minutach podłoga jest już sucha) i dlatego jest uniwersalny - sprawdzi się do mycia płytek, parkietu, paneli, czy podłogi z kamienia.

Jak działa mop elektryczny Kärcher? Dzięki temu, że wyposażony jest w pady z mikrofibry, które obracają się z prędkością 500 obrotów na minutę, czyści szybko i bez szorowania. Mop elektryczny Kärcher posiada także 2 zbiorniki. Podczas pracy pady stale i automatycznie zwilżane są roztworem środka czyszczącego z pierwszego zbiornika. Jednocześnie zbierają zabrudzenia do pojemnika przeznaczonego na brudną wodę. Dodatkowo mop wyposażony jest w funkcję samooczyszczania, dzięki czemu brud z padów usuwa się sam. Nie trzeba także nosić wiadra, ponieważ urządzenie ma zintegrowane zbiorniki, które łatwo się napełnia i opróżnia. Zaletą mopa elektrycznego Kärcher jest dokładność czyszczenia. Dzięki innowacyjnemu napędowi na środku głowicy czyszczącej skutecznie myje w rogach, przy ścianach i wokół mebli, a także pod nimi.

Mop elektryczny Kärcher gwarantuje o 20% lepsze efekty czyszczenia podłóg w porównaniu do tradycyjnych metod. Poza tym oszczędza wodę – nawet do 90% w porównaniu z klasycznym mopem z wiadrem. U osób potrzebujących sprzętu, który szybko i bez wysiłku umyje powierzchnie, idealnie sprawdzi się bezprzewodowy mop elektryczny FC 3. Kärcher oferuje także mop FC 5, który jest urządzeniem 2 w 1 – myje podłogi bez uprzedniego ich odkurzania – w dalszej części tekstu przyjrzymy mu się bliżej.

Samoczyszczący mop elektryczny FC 3 z ciągłym dopływem świeżej wody

Bezprzewodowy mop elektryczny FC 3 został zaprojektowany, by maksymalnie ułatwić mycie podłóg. Mocna litowo-jonowa bateria zapewnia swobodę ruchów. Brak kabla to nieograniczony zasięg i możliwość bezproblemowego czyszczenia, np. schodów. Wytrzymały akumulator wystarcza na około 20 minut pracy i pozwala umyć 60 m² powierzchni, czyli średniej wielkości mieszkanie. Wyświetlacz LED pokazuje bieżący poziom naładowania baterii.

Smukła konstrukcja i ruchomy przegub obrotowy ułatwia mycie pod meblami i w zakamarkach. Poza tym mop elektryczny jest łatwy w przechowywaniu – posiada stację dokującą z miejscem na pady. Szeroka gama środków czyszczących i pielęgnacyjnych, które mogą być stosowane razem z urządzeniem, sprawia, że nadaje się do skutecznego czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg.

2 w 1: odkurzanie i mycie podłóg za jednym zamachem

Jak jeszcze bardziej można usprawnić sprzątanie w domu? Sięgnąć po mop elektryczny FC 5 Kärcher, który jednocześnie myje i odkurza. To oznacza, że sprzątamy o 50% szybciej w porównaniu z tradycyjnymi metodami. To duża oszczędność czasu, ale też znacznie mniejszy wysiłek włożony w czyszczenie podłóg.

Mop elektryczny FC 5 nadaje się do każdego rodzaju podłóg twardych. Skutecznie zbiera kurz, rozlane płyny, małe okruchy i sierść zwierząt domowych. Przy tym usuwa zabrudzenia niezwykle dokładnie. Stale zwilżane przez czystą wodę pady zbierają zanieczyszczenia, które następnie są odsysane wraz z brudną wodą przez system odkurzający (trafiają do zbiornika na brudną wodę). Wszystko to w jednym przejściu roboczym. W rezultacie podłogi są czyste w oka mgnieniu i bez wysiłku.

Warta uwagi jest wersja mopa elektrycznego FC 5 bez kabla zasilającego. Bezprzewodowy model to maksymalna swoboda ruchu w czasie sprzątania. Brak potrzeby szukania gniazdka elektrycznego znacznie poszerza zakres zastosowania mopa. Bez problemu wyczyścimy schody, ale także taras czy domek na działce. Bezprzewodowy mop elektryczny FC 5 zasilany jest litowo-jonową baterią, której czas pracy wynosi do 20 minut na jednym ładowaniu. Pozwala posprzątać powierzchnię 60m². Wyświetlacz LED pokazuje aktualny stan naładowania akumulatora.

Jak i czym myć panele i podłogi drewniane, żeby nie było smug?

Drewniane podłogi i panele to najpopularniejsze rozwiązania spotykane w domach i mieszkaniach. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj podłóg wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ oba są podatne na uszkodzenia. Wrogiem jest piasek nanoszony na podeszwach obuwia, który rysuje powierzchnię, a także wilgoć, która może wnikać w mikroszczeliny i deformować panele lub parkiet.

W przypadku podłóg drewnianych konieczne jest ich regularne odkurzanie, by chronić powłokę wierzchnią (np. lakier) przed piaskiem i innymi zabrudzeniami. Dopiero później można umyć parkiet. Warto pamiętać, by nie używać zbyt dużej ilości wody. Nadmierne moczenie drewnianych podłóg źle na nie wpływa i może przyczynić się do wybrzuszania drewna. Ważne jest też, by stosować odpowiednie środki myjące.

Także do czyszczenia paneli podłogowych, niezależnie od ich rodzaju, nie należy używać zbyt dużej ilości wody i silnych środków czyszczących. Dlatego zarówno do jednego, jak i drugiego rodzaju powierzchni idealnie sprawdzi się mop elektryczny Kärcher. Będzie doskonały także do parkietów olejowanych, lakierowanych i woskowanych. Nadaje się idealnie, ponieważ nie pozostawia dużej ilości wilgoci w trakcie pracy, a czyści dokładnie. Szczególnie godny uwagi jest model 2 w 1 (FC 5). Dzięki temu mamy pewność, że nie tylko pozbędziemy się zabrudzeń (w tym piasku), ale także doczyścimy podłogę z zabrudzeń, które mocniej się jej trzymają i pozbędziemy się drobnoustrojów czy alergenów. Poza tym sprzęt ten znacznie przyspiesza proces sprzątania.

Czym myć podłogę drewnianą olejowaną lub woskowaną?

Parkiety olejowane i woskowane najlepiej myć odpowiednim środkiem czyszczącym, a powierzchnia powinna mieć minimalny kontakt z wodą. Dlatego dla ułatwienia warto wybrać mop elektryczny Kärcher i właściwy preparat. Godny polecenia jest . Nie tylko myje i pielęgnuje, ale także chroni parkiet, pozostawiając półmatowy połysk. Poza tym czyści bez zacieków i nie trzeba go wycierać. Doskonale usuwa ślady po butach. Dodatkowym atutem jest przyjemny zapach wosku pszczelego.

Czym myć podłogę drewnianą lakierowaną?

Podobnie jest z myciem podłóg drewnianych lakierowanych. Także wymagają specjalnego traktowania, dlatego najlepiej zaufać marce Kärcher i sięgnąć po mop elektryczny oraz . Płyn dokładnie i delikatnie myje, ma także właściwości pielęgnacyjne. Poza tym skutecznie chroni przed wilgocią, przez co zapobiega uszkodzeniu parkietu. Pozostawia półmatowy połysk. Plusem jest przyjemny, cytrusowy zapach.

</a> Jak i czym myć podłogi (płytki, panele) szybko i bez smug? Jak i czym myć podłogi (płytki, panele) szybko i bez smug?

Mycie paneli podłogowych po remoncie

Mycie paneli po remoncie jest mozolne i uciążliwe. Tradycyjnie w tym celu wykorzystuje się wiadro z wodą i płynem oraz mop lub ścierkę. Oznacza to jednak ręczne szorowanie uporczywych zabrudzeń i kontakt z zanieczyszczeniami. Poza tym wiadro trzeba nosić i ciągle wymieniać wodę na czystą. Wystarczy raz wypłukać mopa lub ścierkę, by woda zrobiła się brudna. Oznacza to, że myjemy podłogę zanieczyszczoną wodą. Jest to nieefektywne, a dokładne wyczyszczenie powierzchni zajmuje przez to dużo czasu. Czym umyć podłogi po remoncie?

Dobrym rozwiązaniem jest mop elektryczny Kärcher. Jego zaletą jest system dwóch zbiorników – na wodę czystą i brudną. To doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w porządkach po remoncie. Dzięki temu, że w czasie pracy pady zwilżane są czystą wodą ze środkiem myjącym, a zabrudzenia trafiają do oddzielnego pojemnika, kurzu pozbywamy się raz na zawsze. Nie rozmazujemy go po podłodze. Mop elektryczny FC 3 lub FC 5 zawsze myje powierzchnię czystymi padami. Dodatkowo napędzane są elektrycznie i dzięki temu, że obracają się bardzo szybko, skutecznie usuwają zabrudzenia. Nie ma potrzeby szorowania. To oznacza, że posprzątamy po remoncie bez wysiłku i znacznie szybciej. Plusem jest także fakt, że mop elektryczny ma funkcję samoczyszczenia, a pady z mikrofibry można prać w pralce.

Czym myć płytki, gres polerowany i inne posadzki z kamienia, tak aby nie było smug?

Mop elektryczny Kärcher to urządzenie uniwersalne i sprawdzi się także do podłóg kamiennych: płytek, gresu polerowanego i innych posadzek. Dzięki szerokiej gamie akcesoriów marki Kärcher czyszczenie i pielęgnację można idealnie dopasować do każdej powierzchni. Wystarczy wlać czystą wodę do zbiornika i dodać . Jego zaletą jest to, że nie pozostawia smug, myje bez zacieków, a jednocześnie pielęgnuje. Nadaje się także do czyszczenia ścian wyłożonych kafelkami. Pozostawia przyjemny i świeży cytrusowy zapach. Warto dodać, że szybko obracające się pady mopa elektrycznego wyczyszczą także fugi. Zwykły mop nie daje takiej możliwości.

Dlaczego warto automatyzować domowe czynności?

Sprzątanie to zdecydowanie jeden z nielubianych obowiązków domowych. Dlaczego zatem sobie tego nie ułatwić? Warto sięgać po rozwiązania, które są stworzone, by usprawnić domowe czynności. Dzięki temu zyskujemy dodatkowy czas, tak obecnie cenny. Jest przecież tyle rzeczy ciekawszych i ważniejszych niż szorowanie podłogi na kolanach!

Zamiast dźwigać wiadro, wyżymać mopa i marnować wodę, a na koniec osiągnąć niezbyt zadowalające rezultaty, lepiej sięgnąć po łatwy w obsłudze mop elektryczny Kärcher. Stopień jego zaawansowania technologicznego sprawia, że sprzątanie staje się przyjemnością, a niedomyte podłogi i smugi idą w niepamięć. Zyskujemy dodatkowy czas, oszczędzamy wodę i szybko czyścimy podłogi bez wysiłku. Mop elektryczny nie tylko przyspieszy proces mycia, ale też zwiększy jego efektywność.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze