1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Pielęgnacja okularów korekcyjnych - ważniejsza, niż myślisz

Pielęgnacja okularów korekcyjnych - ważniejsza, niż myślisz

Fot. materiał partnera (adobectock)
Fot. materiał partnera (adobectock)
Nosisz okulary korekcyjne? W takim razie koniecznie zatroszcz się o ich odpowiednią pielęgnację. Podpowiadamy w jaki sposób czyścić i przechowywać okulary korekcyjne.

Oczy odpowiadają za blisko 80% informacji odbieranych przez nasz mózg. Biorąc pod uwagę nadmieniony fakt można założyć, że zdecydowana większość osób dba o narząd wzroku. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), 42% Polaków w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku, z czego aż 29% osób wychodzi z założenia, że wspomniany problem po prostu… ich nie dotyczy. Tymczasem bagatelizowanie posiadanej wady nie tylko nie sprawi, iż takowa zniknie ale dodatkowo przyczynić się może do jej pogłębienia. Właśnie dlatego tak ważne jest noszenie odpowiednio dopasowanych okularów korekcyjnych. Naturalnie opisywany przyrząd optyczny – bo tym właśnie są stare, dobre okulary – wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak zatem dbać o okulary korekcyjne? Czemu ich pielęgnacja jest tak istotna?

Krótka historia okularów korekcyjnych

Okulary korekcyjne – jak wskazuje na to już sama nazwa – stworzone zostały w celu korekcji wad wzroku czyli zmniejszenia nabytej lub wrodzonej nadwzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu, starczowzroczności czy też innego rodzaju wady. Zanim jednak przejdziemy do tematu pielęgnacji okularów korekcyjnych, przyjrzyjmy się (swoją drogą nader ciekawej) historii ich powstania.

Tak naprawdę nie wiadomo kto i kiedy wynalazł pierwsze okulary, niemniej doniesienia o tym, iż patrzenie przez szkło wyostrza obraz sięgają czasów starożytnych. Zgodnie ze słowami legend już rzymski cesarz Neron oglądał walki gladiatorów przez wyszlifowany szmaragd. Faktem jest natomiast, że pierwsze przyrządy pełniące rolę okularów użytkowane były przez Arabów już w X wieku. W Europie pojawiły się one natomiast dopiero w XIV wieku, jednakże ówczesne egzemplarze nie były zbyt dokładne. Taki stan rzeczy trwał aż do XVI wieku, kiedy to Jan Kepler - niemiecki matematyk, astronom i astrolog - dokonał licznych odkryć w dziedzinie optyki. Niemały wkład w historię opisywanego przyrządu optycznego miał również Beniamin Franklin, amerykański polityk, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i… konstruktor okularów dwuogniskowych. Wtedy też okulary zyskały znaną nam obecnie formę tj. dwóch soczewek umieszczonych w jednej oprawce.

Jak dbać o okulary?

Wiele osób wychodzi z – skądinąd błędnego – założenia, iż okulary nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy przecież przetrzeć szkła suchą szmatką i sprawa załatwiona. Czy aby na pewno? Zdecydowanie nie. Jak wspominaliśmy powyżej, okulary korekcyjne składają się zarówno z soczewek, jak i oprawek. W związku z powyższym czyszczenie powinno obejmować oba elementy, a nie jedynie same soczewki.

Kolejnym błędem popełnianym przez zdecydowaną większość osób jest przecieranie okularów przy pomocy suchej szmatki. Niestety, w ten sposób nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń nagromadzonych na ich powierzchni. Co więcej, przecieranie soczewek na sucho może przyczynić się do uszkodzenia ich zewnętrznej warstwy powodując tym samym powstanie mini rys. O wiele lepszym rozwiązaniem jest mycie okularów przy pomocy specjalnych płynów do pielęgnacji soczewek. W składzie tego typu produktów znajdą się bowiem substancje, które umożliwią skuteczne odtłuszczenie soczewek. Równie polecanym rozwiązaniem jest używanie jednorazowych ściereczek do soczewek.

Nie tylko mycie…

Kolejną kwestią, którą powinni mieć na uwadze użytkownicy okularów korekcyjnych, jest sposób ich przechowywania. Spora część osób nie przykłada większej wagi do miejsca pozostawienia swoich okularów. Blat biurka, stół, szafka czy nawet kanapa… nie ma większej różnicy, grunt, że okulary znajdują się „gdzieś” w domu, prawda? Otóż nie. Okulary to stosunkowo delikatny przyrząd, który z łatwością może ulec uszkodzeniu – zwłaszcza, jeśli został wyposażony w soczewki wykonane ze szkła mineralnego. Jak zatem prawidłowo przechowywać okulary? Oczywiście w przeznaczonym do tego celu etui. W kształcie tuby, z motywem kwiatowym, a może klasycznie czarne? Ilość dostępnych obecnie wzorów potrafi wywołać prawdziwy zawrót głowy nawet u najbardziej zdecydowanych osób. Duży wybór tego rodzaju gadżetów znajdziesz m.in. w sklepie Eyerim. Warto dodać, iż na stronach wspomnianego e-sklepu dostępna jest również szeroka gama okularów korekcyjnych z serii .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze