1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda
 4. >
 5. Jak wybrać odpowiednią gąbkę do makijażu? Sprawdź!

Jak wybrać odpowiednią gąbkę do makijażu? Sprawdź!

Gąbeczka do makijażu to absolutny must-have, fot. materiały partnera
Gąbka do makijażu to absolutny must-have. Przy jej pomocy szybko i precyzyjnie rozprowadzisz kosmetyki – tak, aby cera wyglądała nieskazitelnie pięknie. Pamiętaj jednak, że na rynku dostępnych jest dziesiątki, jeśli nie setki różnych gąbek. Podpowiadamy na co zwracać uwagę, aby wybrać tę idealną.

Gąbka do makijażu pojawiła się na rynku dopiero kilka lat temu. Akcesorium szybko podbiło serce profesjonalnych wizażystów, a także „zwykłych” użytkowników. Dziś mało kto wyobraża sobie kosmetyczkę bez choćby jednej gąbeczki. Ale jej popularność ma również swoje ciemniejsze strony. Na rynku pojawiło się sporo tego typu akcesoriów, a wśród nich również te bardzo wątpliwej jakości. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby dopasować idealną gąbkę.

Gąbka do makijażu – dlaczego jest potrzebna?

Możesz się zastanawiać, czy rzeczywiście potrzebujesz gąbeczki do aplikacji podkładu, korektora, a także konturowania twarzy. Skoro masz do dyspozycji mnóstwo rozmaitych pędzli dobrej klasy, po co dodatkowe akcesorium? Choćby dlatego, że rezultaty, jakie uzyskasz przy wykonywaniu make-upu pędzlami i gąbką są odmienne.
 • Pędzle dają mocniejsze krycie, ale jednocześnie mogą pozostawić lekki efekt maski.
 • Gąbeczka daje nieco słabsze krycie, ale sprawia, że kosmetyki znacznie lepiej wtapiają się w twarz i są dobrze „rozblendowane”, a więc roztarte. W efekcie prezentują się bardzo naturalnie.
Pamiętaj, że odpowiednio dobraną gąbką możesz nakładać:
 • podkłady – włącznie z sypkimi podkładami mineralnymi
 • róż i bronzer - wykonując konturowanie na mokro
 • korektor – również pod oczy, w tym sypki korektor mineralny
Produkty rozprowadzą się perfekcyjnie, a efekt dobrze wykonanego makijażu utrzyma się przez długie godziny.

Kształt gąbki do makijażu – jaki wybrać?

Pierwsza istotna kwestia to dobór kształtu gąbki. Większość z nich, nieprzypadkowo, wygląda jak jajko, którego jeden z czubków został zwężony i przybrał kształt stożka. Dlaczego właśnie taką formę wybrali specjaliści? Ponieważ zapewnia najszerszy zakres zastosowań. Tak ukształtowaną gąbką możesz:
 • szybko zaaplikować podkład – wykorzystaj szerszą końcówkę, wstemplowując produkt w skórę, miejsce w miejsce
 • wykonturować twarz – do tego dobrze nadają się boki gąbeczki
 • zaaplikować precyzyjnie korektor – do tego przydaje się wąski czubek.
Z tego powodu najlepiej wybrać model o takich parametrach. Opcjonalnie możesz się również zdecydować na gąbkę ze ściętym szerszym „czubkiem” – jest idealna do konturowania. Jednak nakładanie nią podkładu może być już utrudnione.

Rozmiar ma znaczenie

Gąbki do makijażu różnią się także wielkością. Dobry przykład można znaleźć w ofercie Annabelle Minerals – polskiego producenta kosmetyków mineralnych. Marka oferuje aż trzy rozmiary gąbeczek – S, M i L. Po co takie rozróżnienie? Z kilku powodów.
 1. Mniejsze gąbeczki lepiej nadają się do precyzyjnej aplikacji produktów – np. różu na środku policzka czy korektora pod oczami. Są również wygodniejsze w podróży.
 2. Duże gąbeczki idealnie sprawdzają się do szybkiej pracy na dużej powierzchni, a więc np. do sprawnego nakładania podkładu.
Możesz więc wybrać rozmiar, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom albo zaopatrzyć się w kilka gąbeczek i wykorzystywać je do różnych celów.

Jakość gąbki do makijażu – po czym ją poznać?

Choć gąbki do makijażu wyglądają bardzo podobnie – pomijając kwestie koloru i rozmiaru – ogromna różnica pomiędzy nimi wynika z jakości tworzywa zastosowanego do produkcji. O co chodzi? O to, że te słabej klasy są sztywne i „gumowate”, co utrudnia efektywną aplikację produktu. O złej jakości świadczy też nadmierna absorpcja produktów.

Jak zatem rozpoznać dobrą gąbeczkę? Najłatwiej zrobić to po jej zwilżeniu. To bardzo ważny krok, o którym nie możesz zapomnieć, nakładając make-up tym akcesorium. Możesz ją skropić wodą termalną albo hydrolatem lub, opcjonalnie, zanurzyć na chwilę pod zimną wodą z kranu i odcisnąć. Gąbeczka w efekcie zwiększy swoją objętość. Powinna się stać miękka i elastyczna, a przy tym nie może „zasysać” całego produktu, który znajdzie się na jej powierzchni.

Tę właściwość trudno ci jednak sprawdzić w sklepie. Decydując się na produkty dobrej klasy, masz pewność, że spełnią swoją rolę dokładnie tak jak oczekujesz.

Gąbka do makijażu – pielęgnacja ma znaczenie

Pamiętaj, że nawet najlepsza gąbka do makijażu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Akcesorium powinnaś:
 • przechowywać w odpowiednim opakowaniu – tak, aby zapewnić jej „oddychanie”, a jednocześnie ochronić przed osiadaniem na przyrządzie kurzu i innych zanieczyszczeń
 • regularnie czyścić – możesz do tego wykorzystać specjalne, dedykowane preparaty albo zmieszać w proporcji 1:1 delikatny detergent i olej roślinny. Taka mieszanka skutecznie pozwoli wypłukać gąbkę z pozostałości kosmetyków
 • regularnie wymieniać gąbkę – najlepiej raz na kilka miesięcy
Podążając za tymi wskazówkami, zyskasz pewność, że gąbeczka pomoże ci wykonać nieskazitelny, a zarazem bezpieczny dla skóry makijaż.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze