1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Pielęgnacja skóry trądzikowej u dorosłych – praktyczne i skuteczne porady

Pielęgnacja skóry trądzikowej u dorosłych – praktyczne i skuteczne porady

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Problem tłustej i skłonnej do wyprysków cery nie dotyczy już tylko nastolatków. Coraz więcej dorosłych zmaga się z kłopotliwą przypadłością wieku nastoletniego – trądzikiem. Szacuje się, że ponad połowa kobiet powyżej 25.roku życia ma cerę trądzikową. Jak walczyć z wypryskami, jakie kosmetyki wybierać i jak zapobiegać przebarwieniom po trądziku.

Trądzik u dorosłych – dlaczego się pojawia?

Nieestetyczne wypryski mogą pojawiać się na skórze twarzy, dekoltu i pleców w każdym wieku, a do ich powstawania przyczyniają się hormony. W wieku nastoletnim w organizmie chłopców i dziewcząt zachodzi wiele zmian i to wtedy najczęściej atakuje trądzik. Zazwyczaj ustępuje do ukończenia 20-25 lat. Może jednak utrzymywać się stale lub pojawić się w 30., 40., a nawet 50. roku życia. O ile w przypadku nastolatków wydaje się to całkowicie normalną przypadłością, o tyle u dorosłych może wzbudzać niepokój i zawstydzenie.

Winę za wyskakiwanie krostek ponoszą hormony androgenne i estrogenne (częściej trądzik u dorosłych wywołują męskie hormony płciowe, czyli hormony androgenne). Wypryski w trądziku androgennym przyjmują postać dużych i bolesnych grudek, a także zaskórników obecnych zazwyczaj wokół twarzy. W tym typie trądziku w krostach nie tworzy się stan zapalny, a wypryski nie są zaczerwienione. Kiedy zmiany skórne pojawią się na czole, nosie, policzkach i brodzie, a grudkowej krostce towarzyszy stan zapalny, zaczerwienienie i swędzenie, cierpimy na trądzik różowaty, inaczej estrogenny. Oprócz wyprysków na skórze występuje również rumień, a w cięższych przypadkach na twarzy widoczne są także zapalne nacieki.

Cera trądzikowa – wpływ stresu, diety, chorób przewlekłych

nasila się w okresach wzmożonego stresu, przed menstruacją i w czasie menopauzy (u kobiet). Chroniczny stres podnosi poziom hormonów odpowiedzialnych za zwiększoną produkcję sebum, a przez to też za powstawanie zmian skórnych. 1/3 wszystkich osób odwiedzających dermatologów z powodu cery trądzikowej to kobiety powyżej 25. r.ż. Płeć piękna jest mniej odporna na stres i częściej niż mężczyźni doświadcza wahań hormonalnych. Kobieca cera może pogorszyć się na skutek ciąży, w okresie karmienia, przy menopauzie. Jeśli mamy skłonności do wyprysków, na kilka dni przed okresem nasza twarz pokrywa się grudkowymi krostkami.

Nie tylko stres należy do czynników wzmagających trądzik u dorosłych. Za jedną z przyczyn pogorszenia cery uznaje się dietę wysokoglikemiczną. Jeśli nasz jadłospis opiera się głównie o produkty węglowodanowe zawierające cukry proste, a nasza skóra ma tendencję do wyprysków, trudno będzie nam z nimi walczyć. Cera trądzikowa zaczyna wyglądać również gorzej, kiedy używamy do jej pielęgnacji drażniących kosmetyków. Tłuste i ciężkie kremy z konserwantami i wypełniaczami mogą dodatkowo nasilać nasz skórny problem.

Jak pielęgnować skórę trądzikową – skuteczne sposoby na walkę z trądzikiem

Szacuje się, że 80% przypadków trądziku zalicza się do choroby o charakterze przetrwałym. Oznacza to, że zmiany skórne pojawiają się w okresie nastoletnim i trwają bez przerwy aż do dorosłości, i towarzyszą nam przez resztę życia. Tylko u 1/5 osób cierpiących na trądzik pierwsze objawy dolegliwości pojawiają się po okresie dojrzewania. Tłusta i skłonna do wyprysków skóra twarzy, dekoltu i pleców wymaga specjalnej pielęgnacji oraz zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.

Jak prawidłowo oczyszczać naskórek i jakie kosmetyki do cery trądzikowej stosować?

Podstawą zdrowej i dobrze wyglądającej skóry jest oczyszczanie. Dzięki niemu pozbywamy się nadmiaru sebum, brudu, potu i makijażu. Twarz myjemy 2 razy dziennie (zbyt częste oczyszczanie wzmaga produkcję łoju) produktami dedykowanymi do skóry tłustej z wypryskami. Pianki czy żele myjące zawierają substancje zmniejszające wydzielanie sebum i ograniczające rozwój bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe. łagodzą również podrażnienia, wspomagają odbudowę naskórka, zapewniając mu odpowiednie nawilżenie i wspierają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej skóry. Do oczyszczania wybieramy więc produkty łagodne, a zarazem skutecznie usuwające zanieczyszczenia. Unikamy mydeł antybakteryjnych, które działają wysuszająco i zbyt agresywnie.

Nieestetyczne i czerwone zmiany zapalne powstają w porach – malutkich otworach w skórze, które zatykają się nadmiarem sebum. Cera tłusta i skłonna do wyprysków potrzebuje regularnego złuszczania, żeby udrożnić pory, pozbyć się martwego naskórka i zapobiec powstawaniu zaskórników. Na skórę twarzy, dekolt i szyję 2-3 razy w tygodniu nakładamy peeling enzymatyczny. Rezygnujemy z produktów zawierających drobinki czyszczące (peelingów ziarnistych), które powodują przenoszenie bakterii z krost na zdrowe obszary twarzy.

W pielęgnacji skóry trądzikowej pamiętamy o właściwym nawilżaniu. Skóra przetłuszcza się i przez to często świeci, dlatego wiele osób unika jakichkolwiek preparatów do jej odżywiania. Cera trądzikowa, choć naturalnie tłusta, przesusza się, kiedy stosujemy maści łagodzące wypryski. Krem do cery trądzikowej ma zapobiegać zatykaniu porów, powstrzymywać namnażanie bakterii, a jednocześnie skutecznie nawilżać i odżywiać skórę twarzy. Do najlepszych produktów należą formuły niekomedogenne bez dodatku olejów.

Cera trądzikowa i jej pielęgnacja – o czym jeszcze warto pamiętać?

U osób cierpiących na trądzik skóra wygląda lepiej latem. Stany zapalne zmniejszają się, jednak to tylko chwilowe. Jeśli w okresie letnim nie zadbamy o ochronę przeciwsłoneczną, zmiany skórne jeszcze bardziej się nasilą. Krem przeciwsłoneczny (najlepiej z ochroną 50+) o lekkiej konsystencji i przeznaczony do cery trądzikowej stosujemy przez cały rok. Nawet kiedy słońce chowa się za chmurami, szkodliwe promienie UV niszczą naszą cerę i mogą powodować przebarwienia potrądzikowe. Jeśli stosujemy też leki na wypryski, nasza skóra jest bardziej podatna na promieniowanie.

Codzienne, dwukrotne oczyszczanie skóry oraz stosowanie odpowiednich kremów nawilżających to podstawa w walce z trądzikiem. Ale sama pielęgnacja może nie przynieść oczekiwanych efektów. Jeśli na naszej skórze wciąż pojawiają się wypryski, z którymi nie możemy sobie poradzić, skonsultujmy się z dermatologiem. Najprawdopodobniej zaleci on kurację lekami, które powstrzymają rozwój bakterii i powstawanie kolejnych zmian skórnych. Dostępne bez recepty środki, np. te zawierające kwas salicylowy okazują się skuteczne przy łagodnych formach trądziku. W cięższych przypadkach konieczne są silniejsze, przepisywane na receptę maści czy kremy.

Przebarwienia po trądziku – jak ich uniknąć?

Brązowe i czerwone plamy na twarzy to skutek nierównego zabarwienia skóry. Przebarwienia po trądziku powstają wtedy, kiedy nieprawidłowo dbamy o cerę lub stany zapalne na naszej skórze trudno się goją. Powszechne wśród osób z trądzikiem jest wyciskanie wykwitów skórnych. Powoduje to nie tylko dłuższe gojenie się rany, ale również powstawanie przebarwień, a nawet blizn potrądzikowych. Żeby uniknąć nieestetycznie wyglądających przebarwień, powstrzymajmy się przed rozdrapywaniem wyprysków i manualnym oczyszczaniem twarzy. Przez cały rok stosujmy też krem z wysokim filtrem UV i unikajmy słońca po zabiegach chemicznego oczyszczania.

Trądzik, szczególnie u dorosłych kobiet bywa kłopotliwą przypadłością. Zmiany skórne można kontrolować, jednak w okresach osłabienia, wahań hormonalnych i przy stresie, wygląd skóry może się pogarszać. Zadbajmy więc o naszą cerę, stosując na co dzień specjalne kosmetyki dla osób z trądzikiem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze