1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. „Diane von Fürstenberg: Na straży stylu” – inspirująca historia jednej z najbardziej wpływowych projektantek w historii mody

„Diane von Fürstenberg: Na straży stylu” – inspirująca historia jednej z najbardziej wpływowych projektantek w historii mody

Diane von Fürstenberg (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Diane von Fürstenberg (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Dokument opowiadający o barwnym życiu projektantki i przedsiębiorczyni pojawił się właśnie na platformie Disney +. Premiera filmu zbiega się z 50. rocznicą powstania sukienki kopertowej – kultowego projektu DVF.

Diane von Fürstenberg zawsze podkreślała, jak duży wpływ na jej życie miały traumatyczne doświadczenia jej ukochanej mamy. Lily Halfin była belgijską Żydówką, która cudem przeżyła Holokaust. W wieku 21 lat została przewieziona do obozu w Auschwitz, a następnie do Ravensbrück. Po wyzwoleniu została hospitalizowana, ze względu na ogromne wyniszczenie organizmu lekarze nie dawali jej wielkich szans na przeżycie, nie mówiąc już o posiadaniu dzieci. „Urodziłam się tak blisko wyzwolenia, że ​​też uważam się za osobę, która przeżyła. Moje narodziny były triumfem miłości nad nędzą. To jest moja flaga. Moja mama nazywała mnie swoją pochodnią wolności i chciała, abym miał wspaniałe życie” – wspominała DVF w jednym z wywiadów.

Finał pokazu DFV na sezon jesień – zima 2014 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Finał pokazu DFV na sezon jesień – zima 2014 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Projektantka studiowała ekonomię na Uniwersytecie Genewskim. Tam poznała swojego pierwszego męża księcia Egona von Fürstenberga. Para po ślubie w 1969 roku przeniosła się do Nowego Jorku. Diane nie chciała być tylko żoną swojego męża, „W chwili, gdy dowiedziałam się, że zostanę żoną Egona, zdecydowałam się na karierę” – powiedziała dziennikarzowi „The New York Times” w 1977 roku.

Kopertowa sukienka nadal pojawia się w sezonowych kolekcjach DVF. Tu we wzorzystej odsłonie podczas pokazu na wiosnę – lato 2016 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Kopertowa sukienka nadal pojawia się w sezonowych kolekcjach DVF. Tu we wzorzystej odsłonie podczas pokazu na wiosnę – lato 2016 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Na początku kariery w branży mody skupiała się na podstawowych elementach kobiecej garderoby takich jak koszulowe sukienki czyt-shirtach. Na pomysł kopertowej sukienki wpadła w 1974 roku. Pozbawiona guzików i zamków błyskawicznych była wygodna w zakładaniu i noszeniu. Idealne dopasowanie sprawiało, że kobiety czuły się w niej szykownie w każdych okolicznościach. Dzięki wsparciu Diany Vreeland, ówczesnej redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue’a, sukienka kopertowa szybko stała się bestsellerem. Amerykanki wkładały ją na bal maturalny, pierwszą randkę, rozmowę o pracę i potem do biura. W ciągu dwóch lat sprzedano ponad milion sztuk kultowej sukienki. DVF stała się wzorem do naśladowania dla innych młodych kobiet i trafiła na okładkę Newsweeka i The Wall Street Journal.

W dokumencie „Diane von Fürstenberg: Na straży stylu” projektantka wspomina nie tylko początki działalności swojej firmy, ale opowiada także m.in. o szalonych imprezach w legendarnym Studiu 54 i swojej znajomości z Mickiem Jaggerem i Davidem Bowie. Obok członków rodziny DVF w filmie wystąpiły także m.in. Hilary Clinton i Oprah Winfrey. Dokument miał swoją światową premierę podczas tegorocznego festiwalu Filmowym Tribeca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze