1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak urządzać pokój nastolatka?

Jak urządzać pokój nastolatka?

Eurofirany
Okres dojrzewania to najczęściej czas buntu przejawiającego się kwestionowaniem wielu zasad, także tych dotyczących urządzania własnego pokoju. Jak pomóc nastolatkowi stworzyć komfortową i przyjazną przestrzeń? 

Przestrzeń dziecka powinna zmieniać się wraz z jego wiekiem. Trzeba uważać, by nie przegapić momentu, w którym bajkowo urządzony pokój przestaje już pasować do nastolatka. „Zanim właściciel pokoju sam przeprowadzi w nim drobne zmiany, malując np. wszystkie ściany na czarno, możemy wspólnie przeprowadzić małą metamorfozę. Niekiedy wystarczy drobne odświeżenie i wybór nowych dodatków, aby pomieszczenie nabrało innego wyrazu”, mówi Izabela Bożek z marki wnętrzarskiej Eurofirany.

Urządzając przestrzeń dla nastolatka, musimy pamiętać, że ma to być miejsce dopasowane do jego potrzeb. Zatem dobrze jest podejmować jak najwięcej decyzji wspólnie, nawet jeśli będzie to wymagać trudnych kompromisów. Zamiast zakazywać, pokazujmy inne możliwości. Szanujmy często słyszane prośby młodych ludzi, by nie eksponować ich zdjęć z wczesnego dzieciństwa, na ściany proponujmy plakaty i grafiki zgodne ich zainteresowaniami. 

Warto też pamiętać, że pokój dziecka powinien być przede wszystkim komfortowy i funkcjonalny. Oznacza to prawidłowe oświetlenie, wygodne łóżko, dobrej jakości tkaniny. „Sięgnijmy też po praktyczne rozwiązania, które ułatwią m.in. utrzymanie porządku – kosze lub pudełka na drobiazgi, dodatkowe wieszaki na ubrania czy pufy, w których można przechowywać różne rzeczy”, podpowiada ekspertka.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze