1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Zabawa z tatą wzmacnia samoocenę dziewczynek

123rf.com
123rf.com
Badanie przeprowadzone na grupie 500 Polaków, którzy mają córki w wieku poniżej 18 roku życia wykazało 20 najważniejszych umiejętności i aktywności, z jakimi utożsamiają się jako tatusiowie dziewczynek. Na liście znajdują się m.in.: umiejętność przytulania, jazda na wrotkach i odpowiednie dobieranie kolorów.

Bycie tatą dziewczynki to duże wyzwanie - ojcowie ćwiczą piruety, malują twarze, bawią się lalkami i pamiętają, że brokat jest dobry na wszystko i do wszystkiego. Ale nie tylko, bo równie ważne jest dla nich obalanie stereotypów: dziewczynki również grają w piłkę nożną, lubią się wytaplać w błocie, chętnie zbudują „bazę” czy wejdą się na drzewo. Wszystko zależy od chwili i wyobraźni.

Międzynarodowe badania* Mattel® przeprowadzone również w naszym kraju wskazują, że polscy ojcowie mają niesamowitą umiejętność sprawiania, by ich córeczki czuły, że są najważniejszymi osobami na świecie. 69% tatusiów uważa, że wspieranie u córki pewności siebie jest jedną z najważniejszych lekcji życiowych, jakie mogą jej dać, natomiast 73% podchodzi do tematu bardziej pragmatycznie i próbuje nauczyć ją praktycznych umiejętności na przyszłość.

Gdy ojcowie przyłączają się do zabawy, 82% z nich stwierdza, że pomaga to ich córkom w rozwijaniu pewności siebie i że czas spędzony w wymyślonym przez nie świecie wyobraźni jest inwestycją w ich prawdziwe życie w przyszłości. Tatusiowie z Polski dobrze odnajdują się w tej krainie dziewczęcych marzeń i aż 65% z nich mówi dziewczynkom, że zawsze mogą być kim tylko chcą, a 53% przyznaje, że potrafi bawić się z córką lalkami. Badacze stwierdzili, że dla ponad 8 z 10 ojców posiadających córkę zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest wspieranie jej, by stała się silną młodą kobietą.

Istotny wpływ ojca na kształtowanie się charakteru dziewczynek potwierdzają wieloletnie badania naukowe dr Lindy Nielsen z amerykańskiego Uniwersytetu w Wake Forest. W przypadku dziewczynek, które od wczesnego dzieciństwa miały opierające się na miłości, komunikacji i wsparciu relacje ze swoimi ojcami, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, by brakowało im pewności siebie i niezależności, gdy dorosną. Warto o tym pamiętać, szczególnie że ponad połowa polskich ojców (53%) żałuje, że nie może poświęcić swoim córkom więcej czasu.

*Badanie OnePoll „Rola ojca w życiu córki” na 500 ojcach w Polsce przeprowadzone w styczniu 2017 r. na zlecenie firmy Mattel®.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze