Jeśli widzisz, że Twoje dziecko zbyt często sięga po bezwartościowe posiłki, wybiera telewizor zamiast boiska, unika zajęć z wf – zareaguj i zadbaj zawczasu o zmianę tych niekorzystnych nawyków. Nawyki zdrowego odżywiania dodadzą mu pewności siebie a proste ćwiczenia lub nowa sportowa pasja zahamuje dalszy wzrost masy lub spowoduje jej utratę i wpłynie korzystnie na sylwetkę.
Twoje dziecko uwielbia przekąski, takie jak batony lub chipsy? Najchętniej sięga po napoje gazowane, nie chce jeść warzyw i owoców, unika aktywności fizycznej i woli spędzać czas przed komputerem? To niepokojące sygnały, które powinny zwiększyć twoją czujność, tym bardziej, jeśli towarzyszą temu dodatkowe kilogramy.
„Obserwowane przez nas wskaźniki pokazujące skalę nadwagi czy otyłości u dzieci
w Polsce mają niestety wzrostową tendencję. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest niewłaściwa dieta oparta na fast foodach i słodyczach oraz brak aktywności fizycznej, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem i komputerem, nawet po kilku godzinach spędzonych w szkolnej ławce. Taki tryb życia jest bardzo niekorzystny dla dzieci i może rzutować na ich dalszy zdrowy rozwój w przyszłości powodując wiele poważnych problemów czy nawet schorzeń, np. układu oddechowego i układu krążenia, cukrzycę – podkreśla”, dr n. med. Beata Piłka, dietetyk Grupy LUX MED.
Kiedy więc zauważysz u dziecka pociechy niepokojące objawy na początek idź do
pediatry, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz zleci kompleksowe badania tj.:
- pomiar wzrostu i masy ciała,
- pomiar ciśnienia,
- badania laboratoryjne krwi i moczu, które pozwolą ocenić, czy przyczyną nadwagi są problemy metaboliczne lub hormonalne, tj.: morfologia + płytki + rozmaz, glukoza na czczo, TSH, lipidogram (TC, HDL, LDL, TG), aminotransferaza alaninowa (ALT), badanie ogólne moczu.
Jeśli wyniki badań wskażą, że podłożem nadwagi lub otyłości mogą być problemy metaboliczne lub hormonalne, dziecko zostanie skierowane przez lekarza pediatrę na konsultację endokrynologiczną. Ale zbędne kilogramy to najczęściej efekt złych nawyków żywieniowych i braku sportu. Żeby faktycznie pomóc dziecko, warto skonsultować się z dietetykiem i fizjoterapeutą. Dietetyk dokładnie zbada masę ciała dziecka i po przeprowadzeniu wywiadu zaproponuje rodzinie konkretne zmiany w odżywianiu. Z kolei fizjoterapeuta pokaże rodzicom i dziecku, jaka aktywność sportowa będzie właściwa, aby skutecznie wspierać cały proces redukcji masy ciała. Może okazać się, że dziecko nie miało wcześniej okazji odkryć, jaki sport sprawia mu przyjemność. Gdy znajdzie taką dyscyplinę, nie tylko pozbędzie się nadwagi, ale zyska pasję, które skutecznie będzie konkurować z grami czy surfowaniem w Internecie.