1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Dieta dla przyszłych rodziców

Dieta dla przyszłych rodziców

123RF.com
123RF.com
Przyszli rodzice, dbając o swoje zdrowie, budują fundament dla zdrowia i jak najlepszych warunków do rozwoju upragnionego dziecka.

Szczególnie wskazane jest wtedy, by odżywiać się świadomie, pamiętać o ruchu, ćwiczyć uważność, zadbać o przygotowanie psychiczne i koniecznie pamiętać o  przyjemnościach. Dobrze jest wiedzieć, że efekty zmiany diety nie będą natychmiastowe, ale pojawią się dopiero po paru miesiącach.

Odżywianie ma zapewnić energię do działania, dobre samopoczucie i radość. Przede wszystkim zalecam jedzenie żywności wysokiej jakości, co nie znaczy drogiej. Kasze (gryczana, jaglana, qinoa, jęczmienna, polenta), warzywa (brokuły, buraki, kalafior, kapusta pekińska i włoska, seler-bulwa, seler naciowy, cykoria, rukola, pietruszka, dynia, marchew, jarmuż itd.), rośliny strączkowe (fasole: biała, adzuki, czarna; ciecierzyca, soczewica, groch, bób) i ryż niełuskany nie należą do produktów z najwyższej półki.  Żywność wysokiej jakości to żywność niemodyfikowana genetycznie, świeża, nieprzetworzona jak np. jajka zerówki, czy mięso pochodzące z dobrych hodowli.

Gdy starasz się o dziecko

Jako przyszła mama i przyszły tata:
  • Jedz pożywienie świeże i pełnowartościowe, czyli chleb pełnoziarnisty zamiast z białej mąki, zrezygnuj z tłustych potraw oraz konserw i mrożonek na rzecz świeżych produktów.
  • Jedz dużą ilość zielonych warzyw. To pożywienie jest szczególnie istotne również w czasie ciąży, ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe omega 3 (niezbędne do rozwoju mózgu płodu), kwas foliowy (wspólnie z witaminą B12 buduje komórki krwi i wpływa na rozwój płodu)  i magnez (ważny przy wchłanianiu wapnia).
  • Zamiast białego cukru czy sztucznych słodzików używaj bogate w minerały słody jęczmienne lub ryżowe, miód.
Inne produkty, które zapewniają organizmowi odpowiednie składniki, zwiększają zdolności reprodukcyjne i chronią przed przedwczesnym starzeniem, to:
  • ryby i owoce morza (karp, makrela, pstrąg, śledź, tuńczyk, omułek, ostryga), mięso i organy wewnętrzne zwierząt takie jak wątroba, nerki, mózg oraz kości i ich szpik. Oczywiście zwierzęta pochodzą z hodowli ekologicznych.
Powyższe produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają witaminę B 12. W skład  wymienionych produktów wchodzą wit A – korzystnie wpływa na rozwój płciowy i zdolność do rozmnażania oraz chroni przed powstaniem wad wrodzonych, kwasy tłuszczowe omega 3, które m.in. korzystnie działają na układ nerwowy i oczyszczają naczynia krwionośne.

Dieta w czasie ciąży

W czasie ciąży należy pamiętać, by nie spożywać wodorostów oraz surowego mięsa ryb i zwierząt.
  • nabiał, o ile  go dobrze tolerujesz i jest w najlepszym gatunku.
  • masło klarowane ( stosowane jako olej do gotowania poprawia wchłanianie składników odżywczych), olej lniany (przechowywany w lodówce 4-10˚C, w ciemnej szklanej butelce i dodawany tylko do sałatek, ponieważ po podgrzaniu traci swoje właściwości), oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno nierafinowana.
  • Mleczko pszczele i pyłek kwiatowy. Z produktów wytwarzanych przez pszczoły te dwa zawierają prawie pełny zestaw składników pokarmowych. Zapewniają one długowieczność i zdolności reprodukcyjne królowej pszczół. U człowieka również pobudzają seksualność.
  • Orzechy włoskie, nasiona dyni, słonecznika, siemię lniane.
  • O ile nie istnieją wskazania lecznicze, nie przyjmować zwiększonych dawek witamin i innych składników odżywczych. Warto skupić się na wysokiej jakości diecie. Chcę zwrócić uwagę ścisłych wegetarianek (weganek) na konieczność zażywania suplementu witaminy B12.
Jeżeli chcesz przeprowadzić jakieś nagłe zmiany w diecie, to zrób to przed ciążą. W czasie ciąży nagłe zmiany są niezalecane, ponieważ  mogą być swoistym szokiem dla organizmu, co może spowodować różnego rodzaju nieoczekiwane i niechciane następstwa. Natomiast gdy jesteś  już w ciąży, to na pewno dobrze jest powstrzymać się od używek wszelkiego rodzaju, żywności wysoko przetworzonej i pokarmów z dużą ilością dodatków chemicznych. Namawiam do czytania składu kupowanych produktów, a nie tylko ich wartości energetycznej (kcal).

Oczywiście każdy posiada swoje własne ulubione smaki i oprócz zdrowych zasad odżywiania ważne jest, by jedzenie było przyjemnością. Warto pamiętać, żeby w tym szczególnym czasie poznać lepiej siebie i swoje ciało. Można zacząć od tego, by jeść w sposób uważny, przeżuwając w spokoju każdy kęs. Trenować uważność można w każdej chwili poprzez robienie jednej rzeczy na raz, czyli jak jesz - to jesz, jak pracujesz - to pracujesz. Sięgaj po jedzenie tylko wtedy, gdy czujesz głód. Rano przy wstawaniu nie zrywaj się od razu, ale podnoś się powoli - tak też możesz ćwiczyć uważność. Przed śniadaniem napij się letniej wody z cytryną. Taki trening przyda ci się, gdy w ciąży pojawią się wymioty. Pamiętaj wtedy, by uzupełniać płyny.  Pij w ciągu dnia herbatę z mięty pieprzowej lub imbiru z miodem i cytryną (imbir w korzeniu - w proszku nie działa). Ilość imbiru to połowa twojego kciuka. Obierz go ze skórki, pokrój w plasterki i zalej wrzątkiem - od ilości imbiru zależy moc herbaty - spróbuj, jaka ilość ci odpowiada.

Przed i w trakcie ciąży jedz  te potrawy, które podpowiada ci intuicja, słuchaj jej. Intuicja u kobiet w ciąży jest szczególna. Zalecam również regularne ćwiczenia fizyczne, najlepiej  na świeżym powietrzu.

Przygotowując się psychicznie do ciąży, warto pomyśleć o swoich nawykach i przekonaniach dotyczących diety i stylu życia. Może znajdziesz wśród nich kilka nieużytecznych lub wręcz szkodliwych. Masz wtedy czas, by je zmienić na takie, które będą służyć tobie, dziecku, rodzinie. Warto nauczyć się radzić sobie ze stresem i z emocjami.

Wszystkie nauczone techniki pracy z oddechem, oddychanie przeponowe jak i techniki uważności, medytacje i modlitwa wpłyną na pewno na jakość życia przyszłych rodziców i ich dzieci. Pozytywne myślenie na swój temat, dużo wewnętrznego spokoju oraz radość z każdego dnia i z każdej chwili są ogromnie istotne dla przyszłych rodziców. Jeśli tylko możesz, to myśl o sobie z czułością i uśmiechaj się siebie, wewnętrznie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze