1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Śmierć ukochanego zwierzaka

Śmierć ukochanego zwierzaka

123rf.com
123rf.com
Dzieci bardzo głęboko przeżywają śmierć swojego pupila - zwierzę domowe to dla nich jedna z najbliższych „osób" na świecie.

Jeśli decydujesz się na zwierzaka, musisz się liczyć z tym, temat śmierci na pewno się pojawi. Co zrobić, gdy ono zdechnie? Jak wytłumaczyć to dziecku?

  1. Dzieci bardzo dobrze  znoszą  moment  symbolicznego  pożegnania ze swoim pupilem.  Znacznie gorsze jest  zabronienie dziecku przezywania żałoby. Gdy więc umiera zwierzę domowe,  nie  wmawiaj, że  nic takiego się nie stało. Powiedź, że tobie też jest bardzo przykro, że chomiczek  był wspaniały, a  twoje dziecko było znakomitym właścicielem. Nie pocieszaj na siłę, pozwól dziecku się wypłakać i wyżalić. Niech  dziecko otuli  swojego  chomika kocykiem, ułoży go w pudełku, dosypie jedzonko - to wcale nie jest  tak traumatyczne, jak nam się wydaje.
  2. Nie odwracaj uwagi dziecka od śmierci - jeśli zacznie zadawać pytania spokojnie na nie odpowiedź  i mów prawdę.  Nie  kłam, że piesek zasnął - mów, że umarł i  już nie  będzie  żył. Nie okłamuj dziecka, bo możesz zupełnie stracić autorytet w jego oczach,  ty być może o tym nie wiesz, ale twoje dziecko na pewno  już wie, że  istnieje śmierć. Dziecko samo ci pokaże, czy potrzebuje na ten temat rozmowy czy nie.
  3. Dzieci  bardzo dobrze wspominają  momenty,  gdy rodzice potraktowali  je poważnie i powiedzieli prawdę, gdy zwierzę domowe zdechło. Bywają sytuacje, gdy stan zwierzaka jest taki, że należy zastanowić się nad uśpieniem. Jeśli dojdzie do tego w twoim domu, nie obciążaj dziecka decyzją: usypiamy czy nie?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze