Rower od dziecka – jak rozkręcić pasję?

123rf.com

Wielu rodziców zastanawia się, jak rozpocząć przygodę dziecka z rowerem, aby do niego nie zrazić i rozwinąć dwukołową pasję. O czym należy pamiętać, by rower stał się towarzyszem na całe życie?
– Jazda na rowerze zapewnia dziecku wiele korzyści. Pomaga rozwijać poczucie równowagi, kształtuje koordynację ruchową, poprawia kondycję, rozwija nawyk aktywności ruchowej, ciekawość świata i zdrową konkurencję. Oswaja z prędkością, uczy orientacji w przestrzeni i bezpiecznego poruszania się w niej, dodaje dziecku pewności siebie, a przede wszystkim sprawia mnóstwo radości – wylicza Dariusz Skupień, instruktor kolarstwa, nauczyciel WF, pomysłodawca i wychowawca Cykloklasy Merida, pierwszych w Polsce klas kolarskich dla dziewczyn na poziomie szkoły podstawowej. Wie co mówi, przez 25 lat dotychczasowej kariery zawodowej rozwinął dwukołową pasję ponad tysiąca dzieci. Ma kilka prostych wskazówek, które mogą pomóc zaprzyjaźnić się dziecku z rowerem. Pierwsza z nich dotyczy ubioru i wyposażenia. – Najważniejszym elementem wyposażenia dziecka jest kask rowerowy, który zabezpiecza głowę w razie upadku. Powinien być prawidłowo dobrany pod względem wielkości i dobrze wyregulowany. Jeżeli będziemy uczyć dziecko jeździć w kasku od samego początku, przerodzi się to w nawyk na całe życie – tłumaczy Skupień. Upadki są nieodłącznym elementem nauki jazdy na rowerze. Można jednak sprawić, by nie zostały w pamięci na długo. – Aby otarcia dłoni nie zniechęcały do dalszej jazdy, dobrze jest wyposażyć dziecko w rękawiczki. Ochroną przed przykrymi konsekwencjami upadków będą też długie spodnie i bluza z długimi rękawami. Spodnie powinny mieć wąskie nogawki, dlatego wskazane są przylegające do ciała spodnie rowerowe czy leginsy. Warto też upewnić się, że w czasie jazdy dziecku nie będą przeszkadzać sznurówki w butach – mówi ekspert Meridy, jednej z czołowych dwukołowych marek świata.

Na dobry początek
Gdy dziecko jest już odpowiednio ubrane i wyposażone, należy zadbać o bezpieczne miejsce do nauki jazdy. Zdaniem Dariusza Skupnia najlepsze będzie specjalnie miejsce wyznaczone w miasteczku ruchu drogowego czy parku zabaw dla dzieci. – Zwróćmy uwagę, czy nie znajduje się tam szkło bądź ostre kamienie. Oceńmy także bezpieczeństwo wybranego miejsca pod względem ewentualnych słupków, ławek, a także innych rowerzystów – radzi wychowawca dziewczyn z Cykloklasy Merida. Naukę jazdy na rowerze można podzielić na kilka etapów, a rozpoczęcie dwukołowej przygody jest uzależnione od indywidualnego rozwoju. Zazwyczaj pierwsze próby można podjąć ok. 2-3 roku życia. – W tym wieku proponuję rowerki biegowe, które dają poczucie bezpieczeństwa i uczą sterowania jednośladem – dodaje Skupień. Kolejny etap nauki to jazda na rowerze wyposażonym w pedały, można rozpocząć ten etap od roweru z kołami 12”. – W wieku 4-5 lat dziecko zwykle ma już wystarczająco dużo siły, aby koordynować równocześnie równowagę, sterowaniem rowerem, pedałowanie i hamowanie. Jazda na rowerze wydaje się prostą sprawą, jest to jednak składowa wielu czynności wykonywanych równocześnie i wymaga od dziecka sporych umiejętności, które wykorzystuje nieświadomie – wyjaśnia ekspert Meridy. Na każdym etapie nauki jazdy należy doceniać wysiłek dziecka, chwalić i motywować je, bez zmuszania do czegokolwiek.

Tylko spokojnie
Jak sprawić, by pierwsze przejażdżki zachęciły do kolejnych? Istotne będzie to, gdzie zabierzemy dziecko i jak przygotujemy jego rower. – Dobrze jest wybrać teren o niewielkim nachyleniu, aby dziecko nie musiało wkładać w jazdę dużej siły. Dzięki temu skupi się w pełni na kontrolowaniu roweru i hamowaniu. Siodełko na tym etapie nauki można ustawić nisko, by rower przypominał model biegowy, a dziecko po opuszczeniu nóg na ziemię miało nad nim pełną kontrolę – wskazuje Dariusz Skupień.