1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak nauczyć dziecko zaufania do siebie? - 7 rad

Jak nauczyć dziecko zaufania do siebie? - 7 rad

fot. 123rf
fot. 123rf
Inwestujemy tysiące złotych w edukację dziecka, jego ubrania, zabawki, jedzenie. Zainwestujmy równie dużo w rozwój emocjonalny. Jak nauczyć dziecko zaufania do siebie? 7 porad dr Sue Cornbluth, amerykańskiej psycholożki i coacha rodzinnego.

1. Uważaj, co mówisz

Bądź świadoma, że w psychice dziecka zostają twoje słowa do niego wypowiedziane. Pamiętaj, żeby często chwalić nie tylko za dobrze wykonane zadanie, ale również za wysiłek jaki wkłada w naukę czy codzienne czynności. Nie mów: „Następnym razem będzie lepiej”, tylko: „Wiem, że naprawdę się postarałeś”. Chwal nie tylko umiejętności dziecka, ale doceniaj to, że jest takie, jakie jest. „Nie lubisz w-f, nie jesteś dobra w sporcie, to jest w porządku. Pięknie tańczysz i rysujesz, bardzo mnie to cieszy”. Odwołuj się do własnych ciepłych uczuć i humoru, aby pomóc dziecku uczyć się siebie i docenić, że jest wyjątkowe.

2. Bądź pozytywnym wzorem

Jeśli jesteś zbyt surowa dla siebie i pesymistyczna albo masz wobec siebie nierealne oczekiwania, dziecko będzie cię naśladować. Bo od kogo ma się uczyć? Rozwijaj swoją samoocenę, to i dziecko na tym skorzysta.

3. Poznaj swoje dziecko

Ważne jest, aby rodzice czuli, kim jest ich dziecko. Gdy tego zabraknie, wyrośnie ono bez własnego obrazu i nie będzie miało zaufania do siebie, a przy okazji do innych. Nie wmawiaj mu na przykład, że jest świetny z matematyki, bo marzysz, żeby syn został inżynierem, albo że ma talent do rysowania, bo chciałabyś, żeby był artystą, jeśli tak nie jest. Nie przekonuj córki, że jest przebojowa i samodzielna, kiedy ona właśnie nie radzi sobie z nieśmiałością. Ucz dziecko, żeby było z tym, co w nim jest w danym momencie. Przy kłopotach wspieraj, nie zaprzeczaj im.

4. Bądź spontaniczna i czuła

Nie ma lepszego sposobu na poczucie własnej wartości dziecka, niż twoja miłość. Przytulaj, mów że jesteś z niego dumna, że dziecko jest wspaniałe.

5. Dawaj pozytywnie, dokładne informacje zwrotne

Niech uczucia dziecka znajdują w tobie odzwierciedlenie. Dobrze, żeby były pozytywne. Jeśli widzisz, że dziecko uczy się, jak sobie radzić ze złością, nie mów: „Wpadasz w szał bez żadnej kontroli, jesteś niedobry”, tylko: „Widzę, że jesteś zły na brata. Dobrze, że umiesz to okazać, miło by było, żebyś wyraził to bez krzyku i popychania.” W ten sposób dajesz dziecku prawo, do tego że czuje złość i podsuwasz pomysły, co konstruktywnego może z nią zrobić. 6. Stwórz bezpieczny emocjonalnie dom

Dzieci, które nie czują się bezpieczne w domu, są bardziej narażone na niską samoocenę. Dzieci, które rosną w środowisku, gdzie panuje emocjonalna walka albo rodzice nie mają nad swoimi emocjami kontroli, nie wiedzą jak sobie radzić z uczuciami. Są zdezorientowane i przez to słabe psychicznie.

7. Pomóż dziecku angażować się uczuciowo w relacje z innymi Zadbaj o to, żeby dziecko miało przyjaciół, żeby pomagało innym ludziom, brało udział w akcjach charytatywnych. To sprawi, że będzie miało o sobie pozytywne zdanie. Dobra samoocena dziecka to najlepsza obrona przez wyzwaniami świata.

Odzwierciedlone uczucia - wyparta część ja - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze