Jak zorganizować Wielkanoc z dzieckiem

Pisanki
123rf.com

Dzieci tak jak nikt inny potrafią cieszyć się z drobnostek. Słońce za oknem, wiosenny spacer, kwitnące żonkile czy ćwierkający ptaszek mogą wprawić malucha w prawdziwy zachwyt. Zatem warto wykorzystać ten wspaniały czas na wspólne przygotowania do Świąt Wielkanocnych.
Dzieci z wielką radością odkrywają wszystko co nowe. Uwielbiają pomagać w przedświątecznych porządkach, malować jajka i wycinać zające z papieru. Nie odbierajmy im tej radości.

Wspólne porządki

Wiosenne porządki są czymś wyjątkowym. Odchodzi zima, chowamy grube swetry i pozbywamy się sterty niepotrzebnych szpargałów. Przez okna zaglądają promienie słońca, wazony wypełniają się kolorowymi kwiatami, a dookoła robi się świeżo i wiosennie.

To fantastyczny czas na odświeżenie dywanów, wypranie firanek i zrobienie porządków w dziecięcym pokoju. Przez długie, zimowe miesiące zapewne nagromadziła się tam cała masa niepotrzebnych rzeczy. Szkrab z pewnością wyrósł z części ubranek, nie bawi się już niektórymi zabawkami i być może nie korzysta już z kilku książeczek lub kolorowanek.

Zachęć swoje dziecko, aby pomogło Ci w porządkach. Przecież nie chcesz przypadkiem wyrzucić czegoś z czym maluszek jest bardzo związany. Unikniesz w ten sposób wieczornej histerii, gdy maluch zorientuje się, że nie ma jednego z jego misiaczków.

Spraw, aby smyk czuł, że sam decyduje i ma wpływ na to co zostaje, a z czym musi się pożegnać. Może z wielką przyjemnością odda grzechotkę młodszej kuzynce, a za krótki kocyk sąsiadce. Mały Staś uwielbia zdezelowanego pluszaka z oderwaną łapką i wydłubanym okiem? Spróbuj przekonać szkraba, że fajnie byłoby wysłać misia w daleką podróż w kosmos.

Świąteczne dekoracje

Chyba wszystkie dzieci uwielbiają tworzyć. Zatem i robienie świątecznych ozdób da im dużo satysfakcji. Jeśli Wasz mały rzeźbiarz nie potrafi jeszcze ulepić kurczaka z pewnością stworzy piękne jajko. Do przedświątecznych prac artystycznych świetnie nadaje się ciastolina, modelina, plastelina i masa solna. Możesz ulepić baranka, a potem wspólnie z maluchem dorobić mu futerko z włóczki lub oczy z koralików.

Wytnij jajka z papieru, a potem poproś malucha, aby je przyozdobił. Wszystkie chwyty dozwolone. Przygotowując świąteczne dekoracje pamiętajcie o bliskich. Kolorowe jajko, baranek czy zajączek własnoręcznie zrobiony przez Waszą pociechę będzie idealnym podarunkiem dla babci lub dziadka. Kto wie, może nawet trafi do świątecznego koszyczka, albo jako ozdoba na świąteczny stół.

Pisanki

Zapewne i u Was na lodówce wisi cały zbiór dziecięcych rysunków. Gratulacje! Macie w domu małego artystę, wykorzystajcie to.

Jeśli Wasz maluch lubi malować, poproś go o pomoc w ozdabianiu jajek. Może do tego użyć mazaków, kredek świecowych lub farb do malowania rączkami. Małe dzieci uwielbiają zabawy z użyciem kleju. Dużo radości sprawi im przyklejanie do jajek piórek, kawałków papieru, włóczki, sztucznych kwiatków, naklejek lub innych cudów. Czy ktoś powiedział, że wielkanocna pisanka nie może mieć na sobie naklejki ze Spidermanem?