Jak zastąpić mięso składnikami roślinnymi? Oto 5 pysznych przepisów na kotlety z fasoli, gryczane, czy z kaszy jęczmiennej według Moniki Mrozowskiej.
Składniki:
- 1/2 szklanki ugotowanego ryżu brązowego
- 1/2 puszki czerwonej fasoli (bez zalewy)
- 1 średnia czerwona cebula
- 1 duża pieczarka portobello
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka sosu sojowego
- 2 łyżki pestek słonecznika
- 1,5 łyżki oliwy z oliwek
- sól i bardzo dużo pieprzu do smaku
Sposób przygotowania: Pestki słonecznika prażymy na złocisty kolor na suchej patelni. Cebulę kroimy w drobną kostkę, a pieczarkę ścieramy na grubej tarce. Cebulę razem z pieczarką, wyciśniętym czosnkiem i odrobiną soli smażymy na patelni, na oliwie z oliwek, aż się przyrumienią. Czerwoną fasolę miksujemy na jednolitą masę i mieszamy z ryżem, uduszoną cebulą z pieczarką, pestkami słonecznika oraz sosem sojowym. Doprawiamy solą i świeżym pieprzem. Z masy, wilgotnymi dłońmi formujemy kotleciki, które układamy na blasze przykrytej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni (góra/dół) przez ok. 25 minut, aż kotlety ładnie się przyrumienią. Po przestudzeniu przekładamy do pojemnika. Wraz z kotlecikami warto zabrać ulubione warzywa - umyte i pokrojone.
fot. Monika Mrozowska
Składniki:
- 1 szklanka ugotowanej kaszy jęczmiennej
- 3 łyżki hummusu z miso
- oliwa do posmarowania
Sposób przygotowania: Kaszę mieszamy z domowym hummusem z miso. Smarujemy dłonie oliwa i robimy malutkie kulki, takie na jeden kęs. Układamy je na blasze przykrytej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 200 stopni (góra/dół) przez ok. 10-15 minut, aż kotleciki mocno się przyrumienią. Po przestudzeniu przekładamy do pojemnika. Wraz z kotlecikami warto zabrać ulubione warzywa - umyte i pokrojone.
fot. Monika Mrozowska
Składniki:
- 100 g palonej kaszy gryczanej
- 50 g sera cheddar
- 1 średnia cebula
- 2 jajka
- 2 łyżki sosu sojowego
- 100 g leśnych grzybów
- 2 łyżki masła
- 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
- 1/2 łyżeczki soli
Sposób przygotowania: Kaszę gryczaną gotujemy w lekko osolonej wodzie (w proporcjach 1:2) przez ok. 10 minut, aż kasza wchłonie całą wodę. Odstawiamy kaszę do przestygnięcia. Ser ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Grzyby i cebulę drobno szatkujemy i podsmażamy na maśle z solą przez ok. 10 minut, od czasu do czasu mieszając, żeby nie przypalić cebuli. Pod koniec dodajemy sos sojowy, a następnie odstawiamy do przestygnięcia.
Wystudzoną kaszę mieszamy z grzybami i cebulą. Dodajemy dwa roztrzepane jajka, starty ser oraz mąkę ziemniaczaną i całość dokładnie mieszamy. Z masy formujemy kotlety (najlepiej zmoczonymi rękami, żeby masa się nie przyklejała), które układamy na blasze na papierze do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 200 stopni na termoobiegu (góra/dół) przez 25 minut, aż kotlety się przyrumienią.
Po przestudzeniu przekładamy do pojemnika. Wraz z kotletami warto zabrać swoje ulubione warzywa - umyte i pokrojone.
fot. Monika Mrozowska
Sposób przygotowania:
- 1 szklanka kaszy jęczmiennej
- 4 łyżki pesto z rukoli i jarmużu
- pieprz i sól do smaku
- 3/4 szklanki przecieru pomidorowego
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 ząbek czosnku
- 2 płaskie łyżki śmietanki 30%
- sól do smaku
Sposób przygotowania: Kaszę mieszamy z pesto z rukoli i doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Dłonie nacieramy oliwą z oliwek. Z masy robimy małe kulki, które układamy na blasze przykrytej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez ok. 15 minut, aż kulki mocno się przyrumienią.
Przygotowujemy sos. Na rozgrzanej oliwie z oliwek, w garnuszku podsmażamy przez kilka sekund poszatkowany ząbek czosnku. Następnie dolewamy przecier pomidorowy, dodajemy śmietankę i zagotowujemy. Solimy do smaku. Po przestudzeniu kulki przekładamy do pojemnika. W osobnym małym pojemniczku zabieramy sos.
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 10 g drożdży
- ok. 100 ml ciepłej wody
- szczypta cukru trzcinowego
- 1/2 łyżeczka soli
- 4 ogórki małosolne
- 4 duże boczniaki
- 2 średnie pomidory
- 4 płaskie łyżeczki miso
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól do smaku
Sposób przygotowania: Drożdże zalewamy ciepłą wodą, dodajemy cukier i mieszamy. Dodajemy przesianą mąkę, sól i zagniatamy ciasto. Odstawiamy na minimum 40 minut do wyrośnięcia. Boczniaki kroimy w plastry i podsmażamy na oliwie na złocisty kolor, aż się bardzo mocno przyrumienią. Solimy do smaku. Ogórki kroimy w plastry, pomidory również. Po wyrośnięciu ciasto ponownie zagniatamy.
Piekarnik rozgrzewamy do maksimum. Ciasto dzielimy na 4 części, rozwałkowujemy na cienkie placki i przekładamy na blachę do pieczenia. Pieczemy przez ok. 10 minut, aż się przyrumienią i napęcznieją. Placki kroimy wzdłuż łączenia, ale nie do końca. Środek placka smarujemy odrobiną miso, nakładamy kawałki pomidora, ogórka i podsmażonego boczniaka. Zawijamy w folię aluminiową i wkładamy do pojemnika.
fot. Monika Mrozowska