1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zwilling Fresh & Save – wykorzystaj moc przechowywania próżniowego i pożegnaj marnowanie żywności na dobre

Fot. materiały prasowe partnera
Fot. materiały prasowe partnera
Marnowanie żywności to wciąż aktualny temat, który ma wpływ nie tylko na środowisko, ale i domowe budżety. Mimo że moda na życie w duchu less i zero waste stała się obecnie ważnym trendem (i wciąż przybiera na sile), nadal ponad 70% Polaków przyznaje, że w ich domach niespożyte w ciągu dnia posiłki trafiają do kosza na śmieci, a to jedynie wierzchołek góry lodowej. Dowiedz się, jak ograniczyć przykre zjawisko food waste dzięki codziennym dobrym praktykom oraz systemowi pakowania próżniowego Zwilling Fresh & Save.

Problem marnowania żywności wyraźnie podkreśla badanie Nie marnuj jedzenia 2020 przeprowadzone przez Federację Polskich Banków Żywności. Dane są zatrważające, a wbrew pozorom większość jedzenia nie marnuje się w procesie produkcji, w sieciach handlowych, ani w branży gastronomicznej. Za food waste odpowiadają przede wszystkim gospodarstwa domowe, czyli konsumenci. Spośród uwzględnionych w raporcie produktów najczęściej wyrzucamy pieczywo (62,9%), świeże owoce (57,4%), warzywa o krótkim terminie świeżości (56,5%), a także wędliny (51,6%) oraz napoje mleczne (47,3%).

Dlaczego tak się dzieje? 65,2% badanych wyrzuca żywność która się zepsuła. 42% respondentów wskazało, że zdarza im się przeoczyć datę ważności produktów. Kolejne powody marnotrawstwa to przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia (26,5%) oraz zbyt duże zakupy (22,2%). O skali zjawiska doskonale świadczy fakt, że przeciętna czteroosobowa rodzina w ciągu roku wyrzuca do kosza żywność wartą aż 3 tys. zł! To koszt zbliżony do tygodniowych przyjemnych wakacji!

Dobre praktyki na początek – zadbaj o kondycję środowiska i swojego portfela

Kroki mające na celu ograniczenie marnowania żywności możesz podjąć już dziś dzięki codziennym dobrym nawykom. Zaledwie czterech na dziesięciu badanych przed zakupami sprawdza zawartość lodówki, a jedynie 39% przygotowuje listy zakupów. Planuj swój jadłospis świadomie i z wyprzedzeniem, a na tej podstawie dokonuj zakupów spożywczych.

Przed udaniem się do sklepu sprawdź, co będzie ci potrzebne do smacznego gotowania, a co znajduje się już w twojej lodówce i spiżarni. W ten sposób zaoszczędzisz czas i unikniesz dublowania zapasów, a tym samym – ryzyka ich marnowania. Na zakupy wybierz się z dokładną listą. Poważnym błędem jest wycieczka do supermarketu z pustym żołądkiem – zdaniem ekspertów, chętniej kupimy wtedy dodatkowe produkty, a nieobjęte listą zakupów rzeczy, za to pachnące i ładnie zapakowane produkty tylko czekają, aby trafić do twojego koszyka.

Pamiętaj, że twoja będąca królestwem obfitości lodówka, jest jednocześnie potencjalnym źródłem marnotrawstwa. Przyczynia się do tego nieodpowiednie rozmieszczenie produktów w dostępnej przestrzeni, przez co szybko tracą one swoją świeżość, a następnie przydatność do spożycia. Mięso, wędliny, ryby, twarożek i domowe przetwory układaj na środkowych półkach – panuje tam najniższa temperatura. Górne półki to odpowiednie miejsce na produkty mleczne i przetwory. Na półkach bocznych umieszczaj oleje roślinne, sosy, jaja i masło – te produkty dłużej zachowują przydatność do spożycia. Odpowiednim miejscem dla owoców i warzyw są dolne szuflady – w ten sposób zmniejszysz ryzyko, że szybko utracą świeżość.

Skorzystaj też z prostego triku postaci zasady FIFO – first in, first out. Produkty spożywcze, które w pierwszej kolejności trafiły do twojej lodówki powinny również w pierwszej kolejności ją opuścić, trafiając następnie na twój talerz. W ten sposób zapobiegniesz przekroczeniu daty przydatności do spożycia. Gdy się ona zbliża, ustaw konkretny produkt bliżej drzwiczek lodówki, aby o nim nie zapomnieć.

Obecnie produkty spożywcze mogą pozostawać świeże jeszcze dłużej dzięki nowoczesnym systemom przechowywania żywności. Bardzo ciekawą propozycję stanowi pompa próżniowa oraz system dedykowanych pojemników próżniowych. Co warto wiedzieć na temat technologii tworzonej z myślą o zachowaniu świeżości i walorów produktów spożywczych?

Świeżość, smak i wartości odżywcze na dłużej dzięki pompie próżniowej

Próżniowe przechowywanie żywności to potężna broń przeciwko marnowaniu posiłków. Wystarczy wspomnieć, że dzięki tej metodzie zachowują one świeżość nawet 5 razy dłużej. W dodatku w tym czasie nie tracą swojego wspaniałego smaku, aromatu i kluczowych składników odżywczych. Dziś pakowanie próżniowe to technologia, która znajduje się na wyciągnięcie ręki i może być w prosty sposób zastosowana w każdym gospodarstwie domowym.

Pompa próżniowa Zwilling Fresh & Save to niewielkie urządzenie odznaczające się prostą i ergonomiczną obsługą. Próżniowe pakowanie żywności odbywa się przy pomocy jednego przycisku w… zaledwie kilka sekund. Urządzenie działa bezprzewodowo, waży jedynie 0.33 kg, a wbudowany akumulator litowo-jonowy o długiej żywotności ładuje się przy pomocy dołączonego do zestawu kabla USB. Elegancki design przygotowany przez znanego projektanta Matteo Thuna doskonale wpisuje się w aranżację nowoczesnej kuchni.

Przechowywanie żywności proste jak nigdy wcześniej

Do skorzystania z dobrodziejstwa pakowania próżniowego potrzebujesz jeszcze odpowiednich pojemników. Marka Zwilling Fresh & Save przygotowała między innymi zestaw startowy Zwilling Fresh & Save obejmujący (oprócz pompy próżniowej) dwa pojemniki wykonane z najwyższej jakości tworzywa o pojemności 1.1 l oraz 2.3 l oraz dwa worki próżniowe. Wszystkie wyposażono w zawory, dzięki którym w kilka sekund przy pomocy pompy próżniowej stworzysz we wnętrzu idealne warunki do przechowywania żywności. Urządzenie wyłącza się, gdy tylko zostanie osiągnięte odpowiednie podciśnienie.

W ten sposób możesz przechowywać posiłki ugotowane na kilka dni, jak również świeże produkty spożywcze. Ergonomiczny kształt pojemników i worków sprzyjają oszczędności miejsca w lodówce. Co ważne, oba rodzaje tych opakowań mogą być wykorzystywane w lodówce, zamrażarce, ale również kuchence mikrofalowej, a następnie umyte w zmywarce. Woreczki próżniowe wielokrotnego użytku wytrzymują temperaturę 100°C, a więc doskonale sprawdzą się w gotowaniu popularną metodą sous-vide! Wykonane z plastiku i silikonu, wolne od BPA worki możesz dokupić do twojego zestawu w trzech różnych rozmiarach, aby mrozić, marynować i gotować wspaniałe posiłki bez ograniczeń. Alternatywę dla pojemników plastikowych stanowi zestaw startowy Zwilling Fresh & Save z pojemnikami szklanymi. Cechują je dokładnie te same właściwości, co ich plastikowe odpowiedniki, przy czym opakowania szklane wykazują odporność na wysokie temperatury nawet do 180 stopni Celsjusza, co pozwoli ci na podgrzewanie niektórych potraw w piekarniku!

Wybierając system Zwilling Fresh & Save, zyskujesz również dostęp do aplikacji mobilnej Zwilling Culinary World. Narzędzie pozwoli ci łatwiej śledzić daty przydatności przechowywanych produktów. Poza tym, stanowi prawdziwą skarbnicę przepisów na wspaniałe, wyszukane posiłki, które zachowają swoją świeżość przez wiele dni dzięki innowacyjnej technologii przechowywania próżniowego!

Czy w dobie tak prostych i skutecznych metod przechowywania produktów spożywczych i posiłków naprawdę warto marnować żywność, obciążając swój portfel i środowisko?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze