1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

5 strategii na skuteczną komunikację

123rf.com
Bez komunikowania się z ludźmi nie sposób funkcjonować. Nieporozumienia niepotrzebnie utrudniają nam życie, dobre rozmowy zaś sprawiają, że łatwiej żyć. Jak pracować nad lepszą komunikacją?

1. Pamiętaj, że możesz wybrać swoją reakcję. Masz wybór, w jaki sposób reagować na rozmówcę. To ty masz władzę nad tym, jakie słowa i w jaki sposób wypowiedziane wychodzą z twoich ust. Możesz wybrać, żeby nie krzyczeć, nie narzekać, nie być złośliwą, nie naciskać, nie wyjaśniać, gdy jest to zbędne, nie kłócić się. Wybierzesz dobrze, jeśli będziesz umiała panować nad swoimi emocjami.

2. Zadawaj pytania
. Zadawanie pytań pomoże ci lepiej zrozumieć sytuację, w której znajduje się rozmówca. Pytania, które sprawiają, że stajesz się osobą godną zaufania to: Jak się z tym czujesz? Co jest dla ciebie najtrudniejsze? Jak ci mogę pomóc? Co wolisz w zamian? Chcę cię zrozumieć?

3. Proś o wyjaśnienia
. Mówisz, że.... Rozumiem, że chodzi ci... Czujesz się z tym... Chciałabyś, żebym... Tego typu potwierdzenia są potrzebne, żebyśmy zyskali pewność, że dobrze się rozumiemy z drugą stroną.

4. Możesz się nie zgadzać z faktami, ale dawać przyzwolenie na uczucia drugiej osoby
. Często przecież zdarza się, że mamy odmienne zdania albo nie podoba nam się czyjeś zachowanie. Nie musisz zaprzeczać swoim poglądom czy emocjom. Jednak zawsze można spróbować zaakceptować czyjeś uczucia i powiedzieć: Wyobrażam sobie, że musiało być ci trudno; przykro mi z powodu tego, co się stało, wolałabym, żeby było inaczej, opowiedz swoją wersję wydarzeń; opowiedz mi, co czujesz.

5. Trzymaj granice. Dbaj o to, żeby nikt słowami nie przekraczał twoich granic.
Nie musisz słuchać czyichś zwierzeń, jeśli nie masz ochoty. Nie musisz wchodzić w bezproduktywne twoim zdaniem dyskusje. Nie musisz zatrzymywać się i gawędzić, gdy spotykasz znajomego. W powyższych sytuacjach możesz powiedzieć: Masz poważny problem, nie wiem co ci powiedzieć. Nigdy nie myślałem o tym w ten sposób. Życzę miłego dnia.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze