1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Znaczenie relacji międzyludzkich

Znaczenie relacji międzyludzkich

123rf.com
Relacje społeczne, obok stanu fizycznego i psychicznego, stanowią jeden z podstawowych filarów naszego samopoczucia. Dobre więzi z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi pomagają odreagowywać stres, filtrować przykre doznania. Tymczasem badanie* „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013” wskazują, że nasz styl życia nie sprzyja budowaniu głębokich relacji.

Aż 97% badanych czuje się wypalona, przytłoczona codziennością, a częstymi sposobami radzenia sobie z problemami są używki (26% Polaków pali papierosy, a 37% regularnie sięga po alkohol). Te wszystko wpływa niekorzystnie na relacje międzyludzkie. Podobnie jak przepracowanie. Tymczasem 42% uczestników badania zadeklarowało tydzień pracy dłuższy niż 40 godzin, a 15% twierdzi, że większość czasu „po godzinach” także poświęca  obowiązkom służbowym.

Badanie „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polaków 2013  pozwoliło wyłonić 8 stylów zdrowia charakterystycznych dla naszego kraju, które różni między innymi ich podejście do relacji międzyludzkich. Najbardziej harmonijne nastawienie do otoczenia deklarują Poprawni Optymiści– aż 76% z nich twierdzi, że ma małą grupę naprawdę bliskich przyjaciół. Ich przeciwieństwo stanowią Świadomi Indywidualiści, z których ponad 40% deklaruje, że nie ma przyjaciół oraz Zdesperowani Buntownicy których 49% nie czuje, że może podzielić się swoimi sprawami z rodziną i przyjaciółmi. Relacje z najbliższym otoczeniem, w tym życie intymne, mogą także stanowić źródło frustracji. Tak jest w przypadku Niepocieszonych Podjadaczy, Zmęczonych Herosów i Pozornych Twardzieli. Niemal 70% Zmęczonych Herosów nie czuje się zadowolona ze swojego życia intymnego, Pozorni Twardziele częściej stresują się sprawami rodzinnymi niż pracą, a dla 11% Niepocieszonych Podjadaczy główne źródło stresu stanowi ich partner. Z drugiej strony zarówno sam związek, jak i seks mogą być powodem do zadowolenia – aż 59% Towarzyskich Hedonistów deklaruje duże zadowolenie z życia intymnego, a 93% Pogodnych Mędrców skupia się na rodzinie oraz przyjaciołach, najchętniej poświęcając swój czas wolny właśnie im.

Wejdź na i sprawdź, jaki styl zdrowia opisuje ciebie a jakich twoich znajomych. Dowiesz się, czego potrzebujesz ty i twoi najbliżsi oraz które obszary życia możesz poprawić. Większa świadomość potrzeb pozwala budować lepsze relacje, a w efekcie zdrowo i świadomie żyć.

*Badanie zrealizowano w kwietniu i maju 2013 roku na próbie 1013 osób. W grupie wiekowej 16–64 lat wykorzystano metodologię  cawi, w grupie wiekowej 65–80 metodologię  cati

źródło: mat.pras. projektu Style Zdrowia

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze