Wielu młodych ludzi, zwłaszcza pracujących w dużych koncernach, traktuje pracę jak religię czy misję. To się najzwyczajniej nie opłaca. A co się opłaca? Zdrowe podejście. Rafał Juszczak przygotował dla nas 10 prostych zasad, w jakich można je wyrazić:
- Praca to nie tylko dobre relacje i satysfakcja, ale też pewien układ: konkretne wynagrodzenie za konkretne zadania. Pamiętaj o tym, gdy poczujesz się sfrustrowana, że się poświęcasz, a nikt nie docenia twoich starań.
- Zajmowane stanowisko to przede wszystkim funkcja. Trzeba brać sprawy takimi, jakie są.
- Nie staraj się rozumieć posunięć szefa, bo często nie znasz wszystkich motywacji, które za nimi stoją. Nie próbuj zmieniać tego, na co nie masz wpływu.
- Nie licz na bezwzględną lojalność przełożonych. Dla nich nadrzędną wartością zawsze będzie dobro firmy, a nie twój rozwój.
- Inwestuj w pracę swoje zaangażowanie, ale tylko na tyle, by to nie zakłóciło twojej wewnętrznej równowagi.
- Nie poświęcaj życia dla pracy. Bądź dobrym pracownikiem, ale nie fanatykiem czy wyznawcą pracy.
- Zbuduj sobie kontent merytoryczny; oceń, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, oceniaj swoje możliwości i predyspozycje i każdego dnia zadawaj sobie pytanie: Co sensownego dzisiaj zrobiłam, poza procedurą? To pozwoli ci docenić samą siebie, poznać swoją autentyczną wartość.
- Stale buduj swoje zasoby, ale nie przywiązuj się ani do osiągnięć, ani do porażek.
- Optymalizuj swoją energię: dąż do osiągania maksymalnego efektu minimalnym nakładem sił.
- Bądź w tym, co robisz, a jednocześnie obserwuj wszystko z boku. To pozwoli ci zdystansować się, kiedy dotknie cię np. ostracyzm lub przestaniesz być doceniana albo potrzebna w firmie.
Rafał Juszczak, prezes Alfa Bank na Białoruś