1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Na stres - nowe technologie

fot.123rf
fot.123rf
Chcesz się mniej stresować? Korzystaj z nowych technologii! Do takich zaskakujących wniosków doszli badacze społeczni z pracowni Pew Research Center.

Od jakiegoś czasu nad technologiami cyfrowymi zbierają się czarne chmury krytyki. Wielu obserwatorów życia społecznego uważa, że przeniesienie relacji międzyludzkich ze świata realnego do świata wirtualnego spowodowało rozluźnienie i osłabienie więzi. Ich zdaniem podupada znaczenie rodziny, przyjaźni, koleżeństwa i człowieczeństwa. Czy rzeczywiście? Na jednoznaczną ocenę jest jeszcze stanowczo za wcześnie. W wyniku pojawienia się i rozwinięcia nowych mediów, takich jak np. portale społecznościowe, więzi i relacje między ludźmi zmieniły się, co nie oznacza, że podupadły. Tym bardziej, że wiele badań realizowanych na całym świecie wskazuje na to, że osoby mające dużą grupę znajomych w sieci zazwyczaj mają również więcej przyjaciół w tzw. „realu”, łatwiej nawiązują kontakty, obdarzają innych ludzi większym zaufaniem oraz są bardziej zaangażowane społecznie i politycznie. Oprócz tego ludzie ci mają poczucie wsparcia ze strony innych, co pośrednio przekłada się na odczucie stresu w codziennych sytuacjach.

Badacze amerykańscy używając skali PSS (Perseived Scale Stress) postanowili zbadać, na jakim poziomie odczuwają stres osoby, które korzystają z portali społecznościowych i te, które z nich nie korzystają. I co się okazało? W przypadku mężczyzn poziom stresu w obu grupach był podobny, ale za to u kobiet zaobserwowano spore różnice. Dla przykładu kobieta, która korzysta codziennie z poczty mailowej, pisze posty na facebooku, wrzuca zdjęcia na instagrama i korzysta z telefonu komórkowego do rozmów i wysyłania wiadomości, ma aż o 21% obniżony poziom stresu od kobiety, która nie korzysta z nowych technologii.

Jaki z tego wniosek? Ten sam co zawsze – nowe technologie są dla ludzi, a nie odwrotnie. Jeśli nauczymy się z nich właściwie i z umiarem korzystać, to nie tylko nasze relacje z innymi ulegną poprawie, ale również poziom stresu będzie niższy.

Tekst: Tomasz Sobierajski socjolog, kulturoznawca, metodolog, adiunkt UW

Czytaj blog Tomasz Sobierajskiego „Socjolog w podróży”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze