1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Wierzący inaczej

Wierzący inaczej

Cudownie odnaleziony cykl wykładów Leszka Kołakowskiego dla Radia Wolna Europa. Profesor filozofii wygłaszał je przez kilka miesięcy na przełomie 1982/1983 roku i choć wtedy miały szczególny kontekst polityczny, nie zestarzały się. Kontekst się zmienił, ale – szczerze mówiąc – nie za bardzo.

Leszek Kołakowski zastanawia się nad słowem herezja (w pierwotnym sensie oznacza ona „wybór”). Próbuje stworzyć definicję heretyka. Rozmyśla, na jakiej podstawie ktoś zasługiwał na to miano, a inny, o tych samych poglądach, nie wzbudzał podejrzeń hierarchów Kościoła katolickiego.

Filozof snuje też rozważania na temat tolerancji. Jak powstają spory ideologiczne w dzisiejszych czasach? Czemu i komu one służą, i kto jest zwycięzcą? Największy, najmądrzejszy, najsilniejszy?

„Jest jasne, że tam, gdzie jest wolność słowa, rozmaite absurdalne i szkodliwe idee są bezkarnie rozsiewane, ale tam, gdzie jej nie ma, różne absurdalne i szkodliwe idee, chociaż przeważnie innego rodzaju, nie tylko są rozsiewane, ale stają się obowiązujące, wszystko jedno, kto ma monopol doktryny i środki przemocy” – pisze w swojej książce.

Tę publikację powinni przeczytać… nie, nie heretycy, przeciwnie, wszyscy ortodoksi, fanatycy, przywódcy religijni i polityczni. I wyciągnąć wnioski.

Leszek Kołakowski „Herezja”, Znak 2010

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze