1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Liczba przyjaciół a budowa mózgu

Liczba przyjaciół a budowa mózgu

123rf.com
123rf.com
Duża liczba przyjaciół świadczy o większej korze przedczołowej mózgu - wynika z nowych badań przeprowadzonych na University of Oxford.

Okazuje się, że w celu utrzymania kilku głębokich przyjaźni, konieczne jest wykorzystanie tego, co psychologowie nazywają „mentalizing” czyli „czytanie umysłu”. Chodzi o zdolności rozumienia, co inna osoba myśli. Ta umiejętność jest niezbędna w chociażby w prowadzeniu szczerej rozmowy. Badanie oksfordzkich naukowców jest pierwszym, które udowadnia, że przyjaźnienie się powiązane jest z rozmiarem kluczowych obszarówmózgu, zwłaszcza płata czołowego.

- To wielkość mózgu określa nasze umiejętności społeczne, a one pozwalają mieć wielu przyjaciół - mówi dr Joanne Powell, psycholog z Uniwersytetu w Liverpoolu. Na potrzeby badań naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny do skanowania mózgów 40 ochotników w celu pomiaru wielkości kory przedczołowej. - Odkryliśmy, że ludzie, którzy mieli więcej przyjaciół, lepiej rozumieli co inna osoba myśli, a ich połączenia nerwowe w mózgu były bardziej aktywne w orbitalnej korze czołowej, bezpośrednio nad oczami - powiedział Robin Dunbar z University of Oxford. - Zrozumienie związku między wielkością mózgu a liczbą przyjaciół pomaga zrozumieć mechanizmy, które doprowadziły do rozwoju większych mózgów u ludzi niż innych gatunków naczelnych.

Wyniki badań opublikowano w Proceedings Journal of the Royal Society.

Źródło: University of Oxford

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze