1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Silne przywiązanie rodzinne pomaga tworzyć trwalsze relacje

Silne przywiązanie rodzinne pomaga tworzyć trwalsze relacje

(Fot. LuckyBusiness/Getty Images)
(Fot. LuckyBusiness/Getty Images)
W szeroko zakrojonym badaniu z udziałem 2977 osób reprezentujących 27 różnych narodowości sprawdzono, jak poziom tzw. familizmu (ang. familism), czyli wartości kulturowej podkreślającej silną identyfikację z rodziną i przywiązanie do niej, wpływa na rozmiar siatki przyjaciół oraz trwałość relacji.

Z eksperymentu wynika, że silny familizm związany jest z mniejszymi, ale bardziej zżytymi siatkami przyjaciół. Okazało się, że w kulturach o dużym nacisku na relacje rodzinne również więzi przyjacielskie są bardziej intymne i wybiórcze. Wyjątkiem od tej reguły są osoby o unikającym stylu przywiązania, które mają mniej przyjaciół i czują się z nimi mniej związane. Wniosek? Bardziej znaczące więzi tworzą osoby pochodzące ze środowiska o wysokim poziomie familizmu.

Wyniki te nabierają sensu, gdy zwróci się uwagę na genezę unikającego stylu przywiązania. Może mieć on swoje źródło w negatywnych reakcjach rodzica na dziecko – w nieobecności emocjonalnej, w zaniedbaniu lub przemocy. Brak dostępności uczuciowej opiekunów w okresie wczesno­szkolnym może prowadzić do wykształcenia się mechanizmów obronnych opartych na unikaniu bliskości w późniejszych relacjach interpersonalnych. Badanie pokazało, że również w kulturach kładących szczególny nacisk na więzi rodzinne skutki odrzucenia dziecka przez opiekuna promieniują na wszelkie relacje zawierane na dalszych etapach życia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze