Stres jest częścią naszego życia, to fakt. Ale jak z nim żyć, jak rozumieć jego rolę? Dlaczego jest to ważne? Badania wskazują, że leży on u podłoża chorób. Odpowiednie podejście do stresu oznacza zdrowe życie. Co możesz zrobić? Dowiedz się, czym tak naprawdę jest stres. Rozwiej mity na jego temat.
MIT 1 Stres jest taki sam dla wszystkich
Każdy z nas doświadcza stresu na swój sposób. Co jest stresujące dla jednej osoby, nie musi takie być dla drugiej. Kogoś może stresować comiesięczne płacenie rachunków, kogoś innego spotkany na ulicy duży pies. Jednych stres w pracy motywuje do działania, innym podcina skrzydła.
MIT 2 Stres jest zawsze zły
Zgodnie z tym poglądem, zero stresu sprawiałoby, że bylibyśmy szczęśliwi i zdrowi. Ale tak nie jest. Potrzebujemy odmiany, wyzwań, pokonywania siebie, a temu zwykle stres towarzyszy. Sam w sobie stres nie jest zły, zwłaszcza w małych ilościach, kiedy jesteśmy jego świadomi. Wówczas działa jak odrobina ostrej przyprawy do pysznego dania, które smakuje jeszcze lepiej.
MIT 3 Stres jest wszędzie, więc nie możesz nic z tym zrobić
W każdej chwili możesz stracić pracę, więc? Nie pracujesz w ogóle, albo robisz to, będąc maksymalnie spiętym. To nie jest dobra droga. Możesz zaplanować swoje życie tak, żeby stres cię nie przytłaczał. Skuteczne planowanie polega na ustalaniu priorytetów i rozwiązywanie problemów od prostych do bardziej złożonych. Co cię stresuje w pracy? Postawa szefa? Nadmierna kontrola? Brak jasnych wytycznych? Spokojnie odpowiedz sobie na takie pytania i zacznij rozwiązywać problemy. Bo kiedy jesteśmy pod władzą stresu, trudno ustalić priorytety. Wówczas wszystkie sprawy wydają się równie przerastające cię, a stres czai się wszędzie.
MIT 4 Najbardziej popularne techniki redukcji stresu są najlepsze
Każdy z nas jest inny - nasze osobowości, życiowe sytuacje i reakcje na nie są inne. Najlepiej działa zindywidualizowane zarządzanie stresem. Korzystaj z książek, czasopism, porad specjalistów, by wybrać coś dla ciebie, a potem trzymaj się regularnie wykonywanych ćwiczeń.
MIT 5 Brak objawów oznacza brak stresu
Maskując objawy z lekami bądź tłumieniem uczuć, możemy pozbawić się sygnałów potrzebnych do rozpoczęcia działań zapobiegających stresowi. Alarmujące są: lęki, poczucie przytłoczenia, kłopoty z organizacją, koncentracją, duszności.
MIT 6 Tylko poważne objawy stresu wymagają uwagi
Mit ten zakłada, że takie objawy, tak: bóle głowy, żołądka, zmęczenie mogą zostać zignorowane. Jednak wczesne ostrzeżenia i reakcja na nie mogą umożliwić lepsze zarządzanie stresem. Nie czekaj, aż dostaniesz zawału serca lub depresji, tylko bądź uważny na swoje samopoczucie każdego dnia.
Źródło: American Psychological Association