1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Co blokuje kreatywność?

123rf
123rf
Mamy w mózgu jakby filtr, który utrzymując wiedzę na temat tego, co znamy, odcina nas od kreatywności - zbadali naukowcy.

Okazuje się, że aktywność kory przedczołowej mózgu blokuje kreatywne myślenie. Ta część mózgu jest bardzo racjonalna, tutaj "znajduje" się wiedza na temat tego, co znamy. Sprawdzili to w swoich eksperymentach naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii. Uczestnicy badań mieli znaleźć niecodzienne zastosowanie do znanych przedmiotów. Pokazywano im 60 przedmiotów co 9 sekund tak, aby nie mieli długich przerw w myśleniu o tym zadaniu. - Kiedy używamy przedmioty w codziennym życiu, nasza kontrola poznawcza działa rutynowo i filtruje myśli, zostawiając tylko te użyteczne - mówi dr Evangelia Chrysikou. - Jednakże, aby wymyślić, że na przykład kij bejsbolowy może służyć jako wałek do ciasta, trzeba wziąć pod uwagę takie rzeczy jak jego kształt i materiał, z którego jest wykonany.

Naukowcy postawili hipotezę, że wysoki poziom poznawczej kontroli jest wadą przy wymyślaniu nietypowych rodzajów zastosowań. Okazuje się, że kiedy mamy konkretny cel do osiągnięcia, aktywuje się nasza racjonalna kora przedczołowa, która doskonale wie co do czego służy, działając jak filtr dla "nieistotnych" informacji. Dzieje się tak, bo mogłyby one "przeszkadzać" w wykonaniu zadania. Okazuje się, że najbardziej twórczy jesteśmy, kiedy nie jesteśmy skupieni na rezultacie działań i nie odwołujemy się do tego, co już wiemy. Uczestnicy badań, którym farmakologicznie "uspokojono" korę przedczołową, okazali się bardzo kreatywni, wymyślali naprawdę niecodzienne zastosowanie znanych przedmiotów. Kora przedczołowa przydaje się przy nauce nowych rzeczy, natomiast przeszkadza przy twórczości. Dlatego dobrze jest czasem czegoś nie wiedzieć lub zapomnieć.

Wyniki badań opublikowano w Cognitive Neuroscience

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze