1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Drugi człowiek – najlepsza motywacja

123rf.com
Amerykańscy naukowcy w swoich badaniach udowodnili, że zdyscyplinowani przyjaciele, szefowie oraz partnerzy pomagają poprawić samokontrolę.

Okazuje się, że gdy jesteśmy otoczeni dobrze zmotywowanymi ludźmi, lepiej się ma nasza determinacja, motywacja i samokontrola. Badacze z Duke University odkryli, że ludzie o niskiej samokontroli i słabej woli otaczają się osobami o wysokim poziomie determinacji. Prawdopodobnie chodzi tu o uzupełnienie umiejętności, których nie posiadają w dużym stopniu. Przy wyborze ludzi jesteśmy powodowani nieuświadomionymi wzorcami, które się polaryzują – tak jakby plus przyciągał minus.

- Wszyscy wiemy, jak wiele wysiłku trzeba, by pokonać pokusy - powiedziała psycholog Catherine Shea, koordynująca badania.- Ludzie o niskiej samokontroli pomagają sobie przez bycie blisko z osobą, która im pomaga w opanowywaniu złych nawyków i sięganiu po dobre. W naszych eksperymentach badawczych wyraźnie zobaczyliśmy, że na przykład pracownicy o niskiej samokontroli znacznie ją podnoszą przy szefach, którzy są bardzo zdyscyplinowani. Tacy szefowie mają jednocześnie cenne zdolności przywódcze. Jeśli do tego potrafią być pozytywnie relacyjni, ich wpływ na podwładnych jest nieoceniony. Podobnie rzecz się ma w relacjach przyjacielskich. Dobieramy sobie przyjaciół w taki sposób, żeby pomagali nam w rozwoju. Uczestnicy naszych badań mieli dla swych zdyscyplinowanych przyjaciół wiele podziwu i docenienia. Takie zjawisko pokazuje, że na innych projektujemy te cechy, które u siebie trudno nam rozwinąć. W kolejnym naszym badaniu okazało się, że na takiej samej zasadzie ludzie dobierają się w pary. Osoby zgłaszające niską samokontrolę zainteresowały się tymi, które miały ją wysoką. Tak też to wygląda w trwałych związkach. Okazuje się więc, że najlepszą motywacją jest dla nas drugi człowiek. Zaobserwowaliśmy, że ludzie potrafią się motywować i przekraczać siebie, jeśli mają blisko kogoś, kto pokazuje to własnym przykładem. Tak się dzieje ze zdrową dietą, zawodowymi ambicjami, rozwojem osobistym. Z niewielką pomocą innych ludzi można wiele osiągnąć.

źródło: Association for Psychological Science

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze