1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Wpływ myśli na rzeczywistość

123rf.com
123rf.com
Przyszłość jest tak jasna, na ile zignorujesz czarne myśli o niej. Nowe badania udowadniają, że ludzie, którzy wykluczają zły przebieg zdarzeń, są szczęśliwsi.

Naukowcy twierdzą, że wiele złych scenariuszy, które ludzie mogą sobie wyobrazić, ma duże szanse się spełnić. Zbadano, że myśli wpływają na kształtowanie się przyszłości, bo znacząco wpływają na nasze samopoczucie. A jeśli źle się czujemy, negatywna energia, przyciąga trudne wydarzenia. - Zawsze byłem zafascynowany zmienności percepcji szczęścia u ludzi – powiedział psycholog i badacz Ed O'Brien. - Są dni, kiedy nasza przyszłość wydaje się jasna i ekscytująca, a w inne przewidywania na dokładnie ten sam temat są stresujące i przerażające.

O'Brien przeprowadził 5 eksperymentów badawczych, w których sprawdzono korelację między myślami o przeszłości i przyszłości a samopoczuciem. Okazało się, że dobre wspomnienia generują więcej poczucia szczęścia, podobnie optymizm dotyczący przyszłości. Jednocześnie ci, którzy negatywnie myśleli o przeszłości, mieli silniejszą tendencję, żeby w ten sam myśleć o przyszłości. Trudno im było uwierzyć w pozytywny rozwój wydarzeń. Gorsze samopoczucie wyzwalają złe myśli o tym, co ma się stać niż o tym, co było. Umiejętność przypomnienia sobie szczęśliwych zdarzeń wpływa na to, że i przyszłość widzimy kolorowo. - Jednak, jak na ironię, gdy chcemy wyobrazić sobie mnóstwo pozytywnych zdarzeń, które będą kiedyś miały miejsce, nasze samopoczucie pogarsza się. – mówi Ed O'Brien. - Gdy uczestnicy mieli wymienić dwa czy trzy dobre zdarzenia, wszystko było w porządku, gdy zastanawiali się nad większą ilością, nastrój ulegał obniżeniu. Przeszkadzało racjonalne myślenie. Dlatego nie należy myśleć o wielu aspektach życia naraz. Nasze wnioski są takie, że to, jak myślimy zarówno o przeszłości, jak i przyszłości, czyni nas szczęśliwymi bądź nie. Znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Ankiety badanych pokazały, że rzeczywiście ludzie, którzy mieli bardziej negatywne myśli, doświadczali bardziej przykrych zdarzeń. Szczęśliwszym lepiej układa się życie. Dlatego naprawdę warto pracować nad pozytywnym myśleniem.

źródło: Psychological Science

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze