1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Wiosna: 10 pytań do lustra (cz. 1)

Wiosna: 10 pytań do lustra (cz. 1)

123rf.com
123rf.com
To, w jaki sposób patrzysz się w lustro, pokazuje jaką masz ze sobą relację, jak o sobie myślisz, jak się ze sobą czujesz i jak się traktujesz. Stojąc przed lustrem, zadaj sobie 10 pytań. Odpowiedzi wskażą prawdę o tym, czy siebie lubisz.

1. Jaka jest pierwsza twoja myśl, kiedy patrzysz w lustro?

Od razu, zanim mrugniesz okiem, złap swoją pierwszą myśl i reakcję. Może myślisz „ojej”, „fuj”. Może wciągasz brzuch, prostujesz się, ściągasz usta. Może wzdychasz z ogólnego rozczarowania. Odrzucanie i krytykowanie tego, co widzisz w lustrze, niczego nie zmienia. Przyjmowanie i szanowanie swojego odbicia zmienia wszystko.

Rada: Jeśli patrząc w lustro, masz negatywne doświadczenie, pomyśl i powiedz o sobie coś pozytywnego. Potem uśmiechnij się do siebie.

2. Co mogę zrobić, żeby prowadzić zdrowszy tryb życia?

Jeśli widzisz w swojej twarzy zmęczenie, twoje ciało jest ociężałe, jesteś blada, apatyczna, twoja cera jest ziemista, włosy matowe, najpierw bądź uważna, co w związku z tym czujesz. Przygnębienie? Poczucie winy? Załamanie? Bezradność? Wstyd?

Rada: Przyjmij te uczucia, które się pojawiły. Poczuj je w ciele, głęboko oddychając. A następnie pomyśl, co możesz zrobić, żeby zmienić swój stan, jaki zaobserwowałaś w lustrze. Zrezygnować z ciastek? Kupić sobie rower? Zainteresować się dietą według pięciu przemian? Zapisać się na zajęcia taneczne? Iść do gabinetu kosmetycznego?

3. Co może się zmienić w moim wyglądzie już za tydzień?

Wybierz jedną konkretną rzecz, która ci się nie spodobała, gdy spojrzałaś w lustro, ale taką, której zmiana nie wymaga dużo czasu. Może chcesz wyregulować sobie brwi, zmienić fryzurę, kupić lepiej leżący na tobie biustonosz, ubranie w bardziej intensywnym kolorze.

Rada: Wyznacz sobie nie więcej siedem dni na to, żeby tą rzecz zmienić. Gdy już to się stanie, ponownie stań przed lustrem i zauważ, co czujesz. Nada jesteś krytyczna czy już patrzysz się na siebie z większą życzliwością a może nawet z podziwem.

4. Co mnie najbardziej boli w moim wyglądzie?

Patrząc się na siebie, zauważ co wyzwala w tobie najtrudniejsze uczucia. Poczuj je.

Rada: Napisz o tym, co czujesz. I napisz, co byś chciała w sobie zmienić. Stwórz na papierze za pomocą siebie swój wymarzony obraz. Przez tydzień wyobrażaj sobie, że tak wyglądasz. Udawaj. Zobacz, co w związku z tym czujesz. Zastanów się, co możesz zrobić, żeby osiągnąć to samopoczucie niezależnie od swojego wyglądu.

5. Czy jest coś, do czego uśmiechasz się? Patrz się na siebie, dopóki na twojej twarzy nie pojawi się uśmiech. Zauważ, co cię skłania do niego. Może iskierki w oczach, a może kształt ust, długie włosy, ładny dekolt?

Rada: Wzmocnij to uczucie radości czy zadowolenia. Przypomnij sobie komplementy, jakie usłyszałaś na własny temat. Porozkoszuj się nimi jeszcze raz świadomie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze