fbpx

Niechęć czy obawa, czyli dlaczego Polki nie rodzą dzieci?

pwn_plakat_6-01-01-01
fot. materiały prasowe

09 maja o 18.00 w Skwerze – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny odbędzie się otwierające kolejną edycję projektu Akademia PWN: Wiedza na łączach spotkanie Dlaczego Polki nie rodzą dzieci?
Zaproszeni goście podyskutują o faktycznych przyczynach zmniejszającej się w Polsce dzietności. Po ogromnym sukcesie pierwszej edycji projektu stworzono również specjalny Klub Akademii PWN dla miłośników nauki w jej nowatorskim wydaniu. Całe spotkanie będzie transmitowane na żywo w sieci na stronie www.wiedza.pwn.pl.

pwn_plakat_6-01-01-01
fot. materiały prasowe

Raport CBOS z marca 2013 roku wskazuje, że aż co dziesiąta Polka w ogóle nie planuje zostać matką, a poziom dzietności w naszym kraju jest jednym z najniższych nie tylko w Unii Europejskiej, ale również na świecie. Wyniki badań skłaniają do postawienia pytania o przyczyny takiej sytuacji, a mogą być one różnorodne – zmiana systemu wartości, kryzys gospodarczy, nieodpowiednia polityka prorodzinna, realna niechęć lub obawy.

Czy współczesna Polka to silna wyzwolona kobieta, która pnie się po szczeblach kariery, traktując zakładanie rodziny jako coś, co mogłoby zagrozić realizacji jej marzeń? A może to w głębi duszy wciąż przysłowiowa Matka Polka, obawiająca się jednak podjęcia decyzji o potomstwie z powodu groźby utraty pracy, złej sytuacji finansowej, niedostatecznego zaplecza socjalnego, czy wsparcia ze strony partnera?

Inspiracją do podjęcia rozmowy na ten temat jest wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN książka „Współczesne Społeczeństwo Polskie„. W dyskusji udział wezmą redaktorki książki, socjolożki – prof. Anna Giza i dr Małgorzta Sikorska; socjolożka, feministka i publicystka – dr Julia Kubisa; socjolog, badacz zmian obyczajów w kulturze zachodniej, autor wydanej przez PWN „Socjologii rodziny” – prof. Tomasz Szlendak. Dyskusję poprowadzi publicysta i dziennikarz Jacek Żakowski.

Całe spotkanie będzie transmitowane na żywo w sieci na stronie www.wiedza.pwn.pl. Widzowie będą mogli realnie wziąć udział w dyskusji i zadać pytania za pośrednictwem Internetu.

Dyskusja odbędzie się 9 maja 2013 roku o godz. 18:00 w Skwerze – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a w Warszawie. Liczba miejsc ograniczona! Pierwszeństwo wejścia na spotkanie będą miały osoby, które wyślą mailowe zgłoszenie na adres spoleczenstwo@tfc.com.pl. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu wybranych książek Wydawnictwa Naukowego PWN z 20% rabatem.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze