fbpx

Skąd się bierze ludzkie nieszczęście?

ego
123rf.com

Dr Steve McSwain, nauczyciel duchowy i autor książek, twierdzi, że głównym winowajcą ludzkiego nieszczęścia jest ego.
Większość ludzi umiera w głębokiej nieświadomości, w jaki sposób ten wewnętrzny potwór działa na ich życie. Jeśli go nie znają, nie wiedzą, jak się z nim obchodzić. Steve McSwain ma trzy propozycje, jak pokonać ego.

1. Ego to głos w głowie, naucz się go obserwować. Z boku przyglądaj się, co zostało powiedziane. Nie kwestionuj, nie dyskutuj, nie zwalczaj, tylko słuchaj. Każde twoje uczucie, które nie jest błogością, pojawia się na skutek słów ego. Gdy źle się czujesz, jesteś bardzo daleko od bycia sobą, jesteś za to we władzy ego.

2. Nie walcz z ego. Ego jest sprytne. Objawia się na przykład, jeśli jesteś urażona, bo ktoś coś powiedział lub zrobił. Rośnie w tobie, wydawać by się mogło, święte oburzenie. A to ego. Bo co wtedy tak naprawdę robisz – oceniasz kogoś lub sytuację, w jakiej się znalazłaś. Czujesz się zagrożona, a lęk pochodzi od ego. Jeśli poddasz się zaufaniu, które wyklucza obawy, ego stanie się wobec ciebie bezsilne. Ego ma nad tobą władzę, gdy na przykład: wahasz się, kalkulujesz, sprawdzasz, jesteś zbyt pewna siebie, dumna, racjonalizujesz, chcesz być zbyt pomocna, wstydzisz się, smucisz, złościsz, masz poczucie winy, nie czujesz swojej godności i mocy. Sama widzisz, że ego jest sprytne, dlatego nie ma sensu jego zwalczanie. Jeśli je rozpoznasz, zmniejszysz jego kontrolę nad sobą. Jest to możliwe, gdy jesteś uważna na swoje myśli i uczucia.

3. Poszerzaj świadomość, a ego zacznie się zmniejszać. Droga do świadomości wiedzie przez próby porzucania oporu przed czuciem. Jeśli przestaniesz tłumić swoje uczucia, najpierw zostaną uwolnione te bolesne, dyktowane przez ego – wszystkie nasze lęki, żale i urazy, a potem zrobi się miejsce na miłość, radość i współczucie. Kiedy poczujesz, że właśnie tymi uczuciami jesteś i przekonasz się, że jesteś jednością ze wszystkim, co cię otacza, będziesz świadoma. A w świetle świadomości, ego znika.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze