1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Życie twórczego wrażliwca

Życie twórczego wrażliwca

123rf.com
123rf.com
Douglas Eby, psycholog, trener rozwoju, pisarz oraz twórca teorii o rozwijaniu zasobu talentów, wymienia plusy i minusy bycia wrażliwym. Jesteś nim?

Plusy

1. Uważność na szczegóły

Główną cechą ludzi o ponadprzeciętnej wrażliwości jest bogactwo sensorycznej uważności. Ludzie ci dostrzegają każdy szczegół. Subtelne odcienie kolorów, zapachów, dźwięków. Wszystko dookoła jest dla nich bardziej intensywne niż dla innych. Z tego powodu wrażliwcy często wybierają życie artystyczne, mają po prostu do tego talenty.

2. Świadomość emocjonalna

Są bardziej świadomi swoich wewnętrznych stanów emocjonalnych. To im się przydaje przy pracy twórczej pisarzy, muzyków, aktorów i innych artystycznych zawodach. Jednocześnie jednak wykazują większą reakcję na: ból, dyskomfort a także doświadczenia fizyczne, co może powodować problemy ze zdrowiem.

3. Kreatywność wynikająca z nieśmiałości

Psycholog Elaine Aron szacuje, że około dwudziestu procent ludzi jest bardzo wrażliwych, a siedemdziesiąt procent z nich jest zamknięta w sobie. To jest cechą, która może również sprzyjać twórczości, ponieważ osoby te mają dostęp do bogatego świata uczuć.

Wielu aktorów mówi, że są nieśmiali, a reżyser Kathryn Bigelow, powiedziała: "Jestem bardzo nieśmiała z natury". Gwiazda jego filmu „The Hurt Locker”, Jeremy Renner (który był podobno nieśmiały jako dziecko), dodał, że „W sytuacjach społecznych potrafię być boleśnie nieśmiały". 4. Większa empatia

Wysoka czułość na emocje innych ludzi. Wrażliwcy czują to, co jest w drugim człowieku, a najbardziej to, co jest w nim ukryte i stłumione. To staje się atutem przy pracy terapeuty, menadżera czy nauczyciela.

Minusy

1. Psychiczne zmęczenie

Podatność na wszelkie zmysłowe lub emocjonalne bodźce. Wrażliwcy przyjmują mnóstwo „informacji” ze świata zewnętrznego i swojego wewnętrznego - oznacza to, że jak gąbka chłoną emocje innych ludzi, mając wiele, często sprzecznych własnych uczuć. Dlatego często odczuwają psychiczne zmęczenie, doświadczają negatywnych skutków stresu, miewają lęki czy napady paniki. Ich układ nerwowy jest przeciążony.

Aktorka Amy Brenneman kiedyś powiedziała: „Jestem zbyt wrażliwa, aby obejrzeć większość z reality show. To takie bolesne dla mnie”.

2. Wpływ agresji innych ludzi

Innym aspektem wrażliwości jest to, że osoby te nieświadomie przejmują agresję innych ludzi. Sami mają kłopot z wyrażaniem złości i gniewu, dlatego przejmują te emocje od innych. Przejawia się to przygnębieniem, pesymizmem, ogromnym zmęczeniem, a nawet stanami depresyjnymi. Aktorka Scarlett Johansson kiedyś wypowiedziała się na ten temat: „Czasami chciałabym nie być taka czuła". A Winona Ryder wyraziła wątpliwość: „Może jestem zbyt wrażliwa, żeby żyć na tym świecie”.

3. Potrzebują dużo przestrzeni i czasu dla siebie

Wrażliwość zmusza tych ludzi do czasowej izolacji, potrzebnej, by emocjonalnie „odświeżyć się”. Tłum lub długie przebywanie w grupie okrada wrażliwców z sił, dlatego potrzebują regeneracji w samotności. Wrażliwcy to introwertycy, towarzyscy tylko od czasu do czasu. Ogólnie przyjęte społeczne normy oraz popularne wartości na dłuższą metę są dla nich męczące i ograniczające.

4. Niezdrowy perfekcjonizm

Wrażliwi więcej czują i wiedzą, dlatego mają skłonność do rozpatrywania wielu perspektyw jednej sprawy, a także popadają w pułapkę nadmiernego analizowania. Prowadzi to do złego perfekcjonizmu, którego efektem jest wieczne niezadowolenie z siebie i poczucie, że można lepiej.

więcej na HighlySensitive.org

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze