1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Bondage

Bondage

fot. iStock
Bondage to rodzaj gry erotycznej, polegającej na skrępowaniu ciała jednej ze stron. Obie strony czerpią przyjemność podczas odgrywania swoich ról. Choć zwykle kojarzymy taki układ z seksem, w rzeczywistości w bondage'u nie musi wcale do niego dojść.

Na czym polega bondage?

Chociaż bondage ściśle związany jest z praktykami (bondage, dyscyplina, dominacja, uległość, sadyzm i masochizm) i może się wydawać, że osoba zdominowana jest zmuszana do odgrywania swojej roli, zgoda obu stron w tym wypadku uważana jest przez osoby biorące w niej udział za priorytetową. Jedna osoba może zawsze odgrywać tę samą rolę lub też zmieniać ją w zależności od sytuacji (switches).

W czym tkwi siła uroku bondage'u? Dla niektórych osób, sama możliwość posiadania władzy wydaje się pociągająca, szczególnie jeśli czują, że w codziennym życiu nie mają dużej kontroli. Z drugiej strony, osoba która na co dzień sprawuje władzę, może odczuwać ulgę, oddając ją w czyjeś ręce na przykład na całą noc. Dla osób preferujących bondage, podniecająca jest również niepewność i oczekiwanie na to, co zrobi partner bądź partnerka. Wspólne odgrywanie ról może być też po prostu urozmaiceniem w życiu erotycznym.

Akcesoria i stroje

Osoby biorące udział w bondage'u często zakładają na czas sesji specjalne stroje. Mogą to być lateksowe lub skórzane kostiumy, czy też odpowiednia bielizna. W zależności od preferencji, partnerzy stosują również całą gamę akcesoriów erotycznych, takich jak , smycze, obroże, liny czy kneble.

Ograniczenia

Zniewolenie podczas bondage'u obejmuje nie tylko ograniczenie ruchów partnera bądź partnerki. Stosuje się tu również ograniczanie możliwości wykorzystania zmysłów. Do tego celu służą na przykład kneble, które uniemożliwiają mówienie czy słuchawki lub zatyczki do uszu, które ograniczają zmysł słuchu. Wiele osób poddających się zniewoleniu preferuje zawiązywanie oczu. Oddanie się kontroli może również obejmować sferę psychiczną.

Bondage jako styl życia Zdarza się, że osoby stosujące bondage w sypialni przenoszą panujące tam zasady do swojego codziennego życia, chociaż nie jest to regułą. W takim przypadku osoba dominująca kontroluje wszystkie lub niektóre aspekty życia osoby zdominowanej. Chęć bycia zniewolonym lub chęć posiadania kontroli nad drugim człowiekiem może być wówczas związana z ogólnym odbiorem świata i codziennych ról.

Bezpieczeństwo Przed rozpoczęciem sesji bondage obie strony często negocjują zasady, jakich będą przestrzegać. Jednym z elementów jest często ustalenie hasła lub gestu bezpieczeństwa, które będzie zwalniać lub zatrzymywać toczącą się akcję. Bondage powinien być przede wszystkim przyjemnością dla obu stron, dlatego tak ważne jest ustalenie jasnych zasad.

Więcej informacji o BDSM można znaleźć w dwóch poradnikach na ten temat:

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze